Jak sprawdzić wykonawcę do wykończenia mieszkania w CEIDG i dlaczego warto to zrobić

Jak sprawdzić wykonawcę w CEIDG

W cyklu: Wybór wykonawcy do wykończenia mieszkania, dzisiaj skupimy się na zasadzie pierwszej naszego Dekalogu, który opisaliśmy w pierwszym artykule z tego cyklu, czyli na legalności firmy i jej weryfikacji w rejestrze CEIDG.

 

Dlaczego warto poświęcić czas na wybór dobrego wykonawcy, co oznacza dla Państwa "dobry" wykonawca wyjaśnialiśmy w poprzednim artykule: 10 zasad jak wybrać dobrego wykonawcę do wykończenia mieszkania. Wskazaliśmy w nim też 10 najważniejszych zasad podczas wyboru wykonawcy i przebiegu współpracy. Dzisiaj zajmiemy się zasadą pierwszą czyli legalnością firmy oraz rejestrem CEIDG, ale najpierw przypomnimy Państwu, dlaczego warto poświęcić czas na te wszystkie działania:

  1. Wprowadzanie do mieszkania obcego człowieka - wykonawcy, któremu zlecicie Państwo wykończenie powierzycie własne mienie, niejednokrotnie drogie produkty wyposażenia, a nawet meble. Wprowadzacie przecież do mieszkania/domu obcego człowieka, a nawet kilkoro osób jeśli wykonawca ma pracowników, od których zachowania i jakości pracy będzie w przyszłości zależało Państwa bezpieczeństwo i komfort życia w danym lokalu.
  2. Jest to kwestia Państwa bezpieczeństwa - aby np. wykonawca, który ma wykonywać instalację elektryczną, ma do tego odpowiednie uprawnienia. I analogicznie do pozostałego zakresu prac budowlanych.
  3. Będziecie mogli Państwo uczciwie sprawdzić, czy Państwa oczekiwania co do poziomu, jakości i terminu wykonania prac są zbieżne z tym, co oferuje i jest w stanie zagwarantować wykonawca - wbrew pozorom jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli Państwa oczekiwania są wysokie i oczekujecie perfekcji (do czego macie prawo). Wykonawca powinien o tym wiedzieć - uczciwy wykonawca, gdy wie, że nie będzie mógł sprostać oczekiwaniom w jakimś zakresie, uczciwie to przyzna i albo sam się wycofa, albo zaproponuje do danego zakresu zadań inną firmę.
  4. Macie Państwo duże szanse, że końcowy efekt będzie zgodny z oczekiwanym - jeśli oczekujemy konkretnego efektu, musimy postawić konkretne wymagania i sprawdzić, czy wykonawca nim sprosta.
  5. Nie stracicie zaliczki (jeśli zdecydujecie się ją zapłacić, co odradzamy) - to zawsze odradzamy, ale mamy pomysł jak rozwiązać ewentualny podział płatności, aby wykonawca też się czuł zabezpieczony.
  6. Będziecie mogli oczekiwać naprawy/poprawy/zadośćuczynienia i ewentualnie dochodzić tego na drodze prawnej.
  7. Nie będziecie się obawiać, że firma jest firmą krzakiem i zniknie z rynku lub firmą bez doświadczenia, które w Państwa inwestycji będzie się dopiero uczyć.

  

Zasada nr 1: legalna firma

Zasada ta mówi o tym, abyśmy wybierali firmy działające legalnie. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia zabezpieczenia naszych interesów. Większość firm, które zajmują się wykonawstwem prac wykończeniowych mieszkania to jednoosobowe działalności gospodarcze, które są zarejestrowane w CEIDG - przynajmniej powinny być. Polskie prawo dosyć jasno precyzuje sposoby prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu rejestrowi, który jest dostępny dla wszystkich możemy:

  • sprawdzić czy wykonawca działa legalnie,
  • czy zajmuje się faktycznie tym, czym ma się zająć u  Państwa,
  • zasięgnąć dodatkowych informacji, które są dla nas przydatne do weryfikacji.

Dlaczego warto wybrać legalnie działającą firmę:

  • jest to firma, którą możemy zweryfikować - jej status, jak długo działa, czym naprawdę się zajmuje i w ten sposób potwierdzić informacje przekazane od potencjalnego wykonawcy lub wychwycić nieścisłości,
  • jest to firma, która odprowadza podatki, co jest dobrym sygnałem dla cechy zwanej uczciwością,
  • jest to firma, która wystawi nam rachunek lub fakturę na wykonane usługi,
  • mamy większe szanse dochodzenia swoich praw lub rzetelnego prowadzenia/dokończenia prac oraz ewentualnie łatwiejsze dochodzenie ich na drodze prawnej (czego mamy nadzieję uniknąć po przeprowadzeniu naszej weryfikacji i podstępowania zgodnie z zasadami Dekalogu).
  • jest szansa, że wykonawca będzie posiadał polisę w związku z prowadzoną działalnością - jest to ważne w przypadku stosowania kosztownych materiałów, w przypadku powstania jakichś uszkodzeń w lokalu w trakcie prowadzonych prac dokonanych przez wykonawcę lub jego pracowników.

 

Skąd wziąć wypis firmy wykonawcy w CEIDG

CEIDG to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Jest to system elektroniczny gromadzący dane o wszystkich przedsiębiorcach, którzy prowadzą działalność w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, a korzystanie z niego jest bezpłatne.

Wyszukiwarkę wpisów w rejestrze znajdziecie Państwu tu: https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Wyszukiwarka CEIDG

 

Jakich danych potrzebujemy do sprawdzenia przedsiębiorcy w CEIDG

Aby znaleźć przedsiębiorcę czyli naszego wykonawcę w CEIDG potrzebujemy tylko numer NIP, ale oczywiście aby później zweryfikować, czy podane przez wykonawcę dane zgadzają się z tymi w CEIDG, potrzebujemy dysponować pełnymi danymi firmy.

Poszczególne kroki postępowania aby przejrzeć wpis w CEIDG:

  1. Wpisujemy w odpowiednią rubrykę numer NIP,
  2. Klikamy przycisk Szukaj,
  3. System wskaże wynik wyszukiwania,
  4. klikamy przycisk Szczegóły,
  5. Otwiera na się karta ze szczegółami wpisu danego przedsiębiorcy.
  6. Możemy ją pobrać w pliku pdf i zapisać w komputerze - przycisk Pobierz znajduje się na dole pod wpisem.
  7. Po pobraniu pliku sprawdzamy jeszcze historię wpisu - poniżej tłumaczymy dlaczego jest to ważne. Historię wpisu otwieramy po kliknięciu na przycisk: Historia wpisu.

 

Jak znaleźć wykonawcę w CIDG     Jak przejrzeć wpis przedsiębiorcy w CEIDG

 

 

Co sprawdzamy w Szczegółach wpisu i dlaczego:

  1. Dane podstawowe - weryfikujemy czy podany przez wykonawcę numer NIP, Regon i pełna nazwa firmy są zgodne z tymi znajdującymi się we wpisie.
  2. Dane adresowe - weryfikujemy czy adres, miejsce wykonywania działalności zgadzają się z informacjami uzyskanymi od wykonawcy.
  3. Data rozpoczęcia działalności - ta informacja powie nam, jak długo firma przesiębiorcy jest na rynku i czy zgadza się to z informacjami przekazanymi od oferenta.
  4. Czy działalność nie jest zawieszona - jest to bardzo ważna informacja, ponieważ jeśli firma jest zawieszona, to musi być jakiś tego powód. W okresie zawieszenia firma nie ma możliwości wystawiania faktur, podejmowania nowych zobowiązań.
  5. Jakie są kody PKD wykonywanej działalności i czy się zgadzają z tymi, który jest potrzebny dla robót budowlanych, dla prac, które mają być wykonane u Państwa. Jeśli kodów PKD podanych jest więcej, sprawdźmy, który jest główny. Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest tożsamy z tym, że firma zajmuje się pracami budowlanymi, wykończeniówką.

 

Co sprawdzamy w Historii wpisu:

  1. Czy numer PKD istotny dla prac budowlanych nie został nadany niedawno, a wykreślone zostały inne, które dotyczyły zupełnie innego przedmiotu działalności firmy np. ktoś zajmujący się marketingiem, nie postanowił nagle spróbować swoich sił w budowlance. 
  2. Czy firma była w ciągu ostatnich dwóch lat zawieszona - jeśli tak, do dopytajmy o to potencjalnego wykonawcę, spytajmy jakie były przyczyny.
  3. Czy firma nie zmieniła w ostatnim okresie nazwy - jeśli tak, dopytajmy o to i poszukajmy także opinii w internecie wpisując poprzednią nazwę firmy.
  4. Czy firma nie zmieniła ostatnio adresu prowadzenia działalności np. z Gdańska do Wrocławia - zweryfikujemy to z doświadczeniem, o którym opowiadał potencjalny wykonawca.

 

 

Nasze doświadczenia

Weryfikacja w CEIDG naprawdę się przydaje. Poniżej kilka sytuacji, gdy sprawdzenie wpisu w CEIDG pozwoliło nam wychwycić nieprawdziwe informacje przekazane przez wykonawcę i uchronić klientów przez najprawdopodobniej złą decyzją:

  • Historia nr 1 - potencjalny wykonawca naszego klienta zapewniał, że prowadzi działalność od kilku lat, po czym okazało się, że została ona założona miesiąc wcześniej.
  • Historia nr 2 - potencjalny wykonawca naszego klienta zapewniał, że pracami wykończeniowymi zajmuje się od wielu, wielu lat i ma bogate doświadczenie poparte portfolio. Po weryfikacji Historii wpisu w CEIDG okazało się, że oferent był pracownikiem biurowym na działalności gospodarczej (z wykształcenia i w całym życiu zawodowym sprawy związane z reklamą) i pół roku temu postanowił zmienić rodzaj wykonywanej pracy. W kolejnych etapach weryfikacji okazało się również, że zdjęcia pokazywane jako portfolio z realizacji jego prac, były zdjęciami "pożyczonymi" z internetu. Za to strona internetowa oferenta była piękna. 

Dlatego warto weryfikować, warto sprawdzać, szukać i poświęcić temu czas. 

 

 

Poszczególne artykuły w cyklu już do poczytania:

  1. Dekalog - 10 zasad jak wybrać dobrego wykonawcę do wykończenia mieszkania
  2. Dekalog zasada nr 1 - Legalna firma czyli Jak sprawdzić wykonawcę w CEIDG i dlaczego warto to zrobić.
  3. TOP 10 tekstów nierzetelnych wykonawców - https://milemaison.pl/top-10-tekstow-nieuczciwych-wykonawcow
  4. Zasada nr 3 - Jak przedstawić wykonawcy remontu mieszkania swoje oczekiwania i dlaczego warto to zrobić

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium