Komody to meble, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne mieszkanie. Odpowiednio dobrana jest zarówno elementem dekoracyjnym, który podkreśli stylistykę aranżacji, jak i nieocenionym i praktycznym meblem do przechowywania rzeczy. Jeśli cenicie Państwo funkcjonalnie zorganizowaną przestrzeń, w której łatwo utrzymać porządek - komoda to absolutny must have. Jeśli macie już Państwo wyposażone w meble mieszkanie, ale potrzebujecie dodatkowego miejsca do przechowywania rzeczy, komoda będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ z uwagi na jej gabaryty nie przytłoczy urządzonego już wnętrza, a czasem wystarczą drobne zabiegi re-aranżacyjne, aby znaleźć na nią idealne miejsce. A może macie Państwo pustą ścianę, którą warto estetycznie zagospodarować, by również stała się miejscem dekoracyjnym, a może i nawet punktem, który będzie kluczowym w odbiorze wnętrza? Powodów by kupić komodę jest mnóstwo, ale taki zakup zawsze warto przemyśleć, zwłaszcza jeśli chcemy zainwestować w mebel dobrej jakości, wykonany z dobrych materiałów, który zarówno ozdobi pomieszczenie, jak i będzie cieszył nasze oczy wiele lat.
Oferta komód na rynku jest bardzo szeroka i prócz tego, że mebel powinien się po prostu Państwu podobać, powinien też optymalnie odpowiedzieć na Państwa potrzeby. Biorąc pod uwagę zagospodarowanie wnętrza komody, możemy je podzielić na:
- komody z szufladami,
- komody z szafkami z drzwiczkami o pełnych frontach,
- komody z szafkami z drzwiczkami przeszklonymi,
- komody z półkami otwartymi,
- komody wyposażone zarówno w szuflady, jak i w szafki z półkami.
Poznajcie Państwo praktyczne wskazówki naszego eksperta, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem mebla i wybierzcie idealny dla siebie mebel, niezależnie od stylu, koloru i wizualnej urody danego modelu.
Wymiary komody
Przy tej kwestii skupimy się raczej na przydatnych wskazówkach, niż na wskazywaniu konkretnych wymiarów, ponieważ te będą wynikać zarówno z rodzaju i wielkości pomieszczenia, jak i z funkcji do jakich chcemy ją przeznaczyć. Na co zatem warto zwrócić uwagę analizując wymiary komody:
- sklepy zazwyczaj podają zewnętrzne wymiary mebla, a dodatkowo należy zwrócić uwagę, że jeśli komoda ma wystający poza obręb korpusu blat lub cokół to te zewnętrzne wymiary będą wskazywały krańcowe szerokości - jest to ważne gdy potrzebujemy wnętrza o konkretnych wymiarach, ponieważ ono zawsze jest mniejsze, niż wymiar zewnętrzny,
- sprawdzajmy zawsze wymiary wewnętrzne mebla: półek, szuflad itp.
- pamiętajmy, że szuflady zawsze mają płytszy wymiar niż pełne półki w zamykanych szafkach. Szuflady nigdy nie dochodzą do samej tylnej ścianki, ponadto odliczyć należy grubość tylnej ścianki samej szuflady,
- pamiętajmy o tym, by sprawdzić, czy mamy wystarczające miejsce na pełne otwarcie drzwiczek o danej szerokości - czyli przy wyborze komody z drzwiczkami sprawdźmy jakiej szerokości jest pojedyncze skrzydło drzwiczek.
Przeznaczenie mebla
To, że komoda służy do przechowywania jest sprawą oczywistą. Prócz tej funkcji ma też funkcję czysto dekoracyjną połączoną z rolą estetycznego wyeksponowania umieszczonych w niej przedmiotów. Zatem punktem wyjścia do analizy naszych potrzeb celem doboru odpowiedniego mebla, powinna być odpowiedź na pytanie, do jakiego celu chcemy ją wykorzystać:
- Do ekspozycji rzeczy - jeśli naszym celem jest ładne wyeksponowanie ulubionej zastawy, cennych pamiątek, ozdobnych przedmiotów, powinnyśmy skupić się na komodach przeszklonych. Mogą to być zarówno przeszklenia wszystkich widocznych ścianek zewnętrznych, jak i tylko przeszklone drzwiczki. Przeszklone drzwiczki umożliwią nam zaprezentowanie umieszczonych na półkach rzeczy. Drzwiczki mogą być w całości przeszklone, jak i mogą być ozdobione dekoracyjnymi szprosami, które dodadzą meblu ciekawości i sprawią, że będzie on jeszcze większą dekoracją.
- Do przechowywania rzeczy poza zasięgiem wzroku - jeśli istotne jest dla nas, aby przechowywane rzeczy nie były widoczne na zewnątrz (niezależnie z jakich powodów) wybierzmy komodę z pełnymi frontami szafek i szuflad. Dzięki pełnym drzwiczkom zawartość mebla nie będzie widoczna na zewnątrz, co ma swoje zalety także z punktu widzenia utrzymania ładu i porządku w pięknie zaaranżowanej przestrzeni. My zyskujemy praktyczny mebel do przechowywania, ale wzrok mieszkańców czy gości skupia się jedynie na samym meblu, który z zewnątrz pełni funkcję czysto dekoracyjną.
Rodzaj pomieszczenia
Rodzaj pomieszczenia łączy się z funkcjonalnościami mebla, których od niego oczekujemy, a tym samym z określoną budową mebla:
- przedpokój - w przedpokoju nie przechowujemy raczej naczyń, zabawek, dokumentów, ale warto znaleźć sposób na estetyczne przechowywanie obuwia i innych elementów garderoby, którą zakładamy przed wyjściem i zdejmujemy po wejściu do mieszkania. Jeśli cenimy porządek i ład, to niezależnie od wielkości przedpokoju warto wybrać model, który prócz szuflad (które przydadzą się do przechowywania dokumentów, kluczyków, kluczy do domu) i zwykłych półek (na które odłożymy np. torebkę, teczkę, tornister) będzie oferował uchylne szuflady z półkami na buty. Komody na buty z powodzeniem pełnią także inne funkcje, jeśli są wyposażone dodatkowo w szufladki, otwarte lub zamknięte półki, zatem kupując jeden mebel o niewielkiej głębokości, zyskujemy praktyczne miejsce do uporządkowanego przechowywania rzeczy, które pozostawione w tej przestrzeni same sobie na widoku, zawsze zakłócą ład i sprawią wrażenie wiecznego bałaganu. Zatem wybierając komodę do przedpokoju warto wybrać taką, która będzie wyposażona w w szuflady, w uchylne drzwiczki z półkami na buty oraz w dodatkowe półki (otwarte lub zamykane tradycyjnymi drzwiczkami). W przedpokojach lepiej sprawdzają się modele płytsze od tradycyjnych głębokości.
- jadalnia - niezależnie od wielkości pomieszczenia przeznaczonego na jadalnię, zawsze przydaje się w niej kredens i komoda. Zarówno podczas nakrywania do stołu, jak i podczas samego już posiłku, zdarza się, że potrzebujemy pewnych dodatkowych elementów, które dobrze, gdy są pod ręką i nie musimy zostawiać gości, by iść po nie do innego pokoju. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na duży mebel, jakim zazwyczaj jest kredens, warto wybrać dopasowaną do potrzeb tego pomieszczenia komodę. Idealna komoda do jadalni powinna być wyposażona zarówno w półki, jak i w szuflady. W szufladach w uporządkowany sposób będziemy mogli przechowywać obrusy, serwetki, sztućce, świece i przedmioty przydające się na stole podczas codziennego posiłku, czy też spotkań w większym gronie. Szafki z półkami pomieszczą natomiast zestawy talerzy, wazę, szkło stołowe i patery do serwowania. Komoda do jadalni może też być zdecydowanie szersza i wyższa od tradycyjnych komód. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę, czy w miejscu ustawienia mebla, będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca na otwieranie tradycyjnych drzwiczek - jeśli nie, wybierzmy komodę z przesuwnymi drzwiczkami, które dodatkowego miejsca nie potrzebują.
- salon - to, jakie rzeczy przechowujemy w salonie zależy najpewniej od wielkości całego mieszkania, od tego, co lubimy i chcemy mieć pod ręką w tym pomieszczeniu, od tego, czy mamy osobne pomieszczenie do przechowywania ważnej dokumentacji domowej i rodzinnej, od tego, czy mamy osobną jadalnię, czy też mebel, w którym przechowujemy zastawę i szkło stołowe, czy też obrusy. Salon to miejsce rodzinne i to, do czego będziemy wykorzystywać komodę zależy od stylu życia rodziny, jej rytmu i indywidualnych potrzeb domowników. Jeśli lubimy grać w planszówki i chcemy je mieć pod ręką - przyda się komoda, w której będą między innymi półki. Jeśli chcemy przechowywać w niej dokumenty - kierujmy się wskazówkami opisanymi doborze komody do gabinetu. Potrzebujemy miejsca na obrusy i zastawę - wybierzmy komodę z półkami, z szafkami z przeszklonymi lub pełnymi drzwiczkami. A może potrzebujemy mebla, w którym w uporządkowany sposób będziemy przechowywać rozmaite i różnorakie drobiazgi, których w każdym mieszkaniu zawsze jest sporo, a które czasem trudno utrzymać w "ryzach"? W takim wypadku sprawdzi się komoda z dużą ilością mniejszych szuflad. W salonie z reguły też chcemy ustawić mebel wyjątkowo dekoracyjny, ozdobny. Czasem przeznaczamy na niego specjalnie wolną ścianę, aby wyeksponować mebel i wykreować ciekawą aranżację, a dodatkową funkcję przechowywania traktujemy jedynie jako przydatny bonus - w takim wypadku możemy kierować się tylko i wyłącznie potrzebami estetycznymi, nie zważając na samo zagospodarowanie przestrzeni mebla.
- sypialnia - sypialnia to miejsce szczególne, pewnego rodzaju oaza jej użytkowników, nierzadko skryta poza wzrokiem gości. Miejsce prywatne, intymne. Ale tak, jak pozostałe pomieszczenia, ma swoje potrzeby jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni meblami o konkretnej funkcji. W sypialni przydają się komody zarówno z szufladami, jak i półkami. Warto zastanowić się na co musimy znaleźć miejsce: czy będzie to pościel, kocy czy dodatkowych poduszek, które lepiej przechowuje się na półkach o większej głębokości, zatem w tym przypadku wybieramy komodę z szafkami, czy pidżamy lub bielizna, które z powodzeniem zmieszczą się do szuflad, czy też mebel chcemy przeznaczyć do uporządkowanego przechowywania biżuterii, zegarków, apaszek i innych drobniejszych przedmiotów. W przypadku drobniejszych rzeczy zawsze rekomendujemy komody z szufladami i to raczej z dużą ilością mniejszych szufladek, w których łatwiej utrzymać porządek. W sypialni komoda może być z powodzeniem dużo wyższa od komód tradycyjnych, a w takiej zmieści się dużo praktycznych szufladek.
- gabinet - w gabinecie domowym lub w biurze zazwyczaj przechowujemy dokumenty. Mogą być to dokumenty zarówno związane z wykonywaną pracą, jak i dokumenty domowe. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj są one formatu A4, a często także są przechowywane w teczkach lub segregatorach, warto gabinet wyposażyć w komodę z półkami otwartymi czy z szafkami, na których taki format się zmieści i nie będzie wystawać poza obręb półki - tutaj ważne jest sprawdzenie wewnętrznej głębokości półek komody - pamiętajmy o tym, że sklepy zazwyczaj podają zewnętrzne wymiary mebla. Jeżeli potrzebujemy także miejsca do przechowywania drobnych akcesoriów biurowych, to wybierzmy komodę, w której będzie również kilka lub chociaż jedna szuflada.
- łazienka - z uwagi na to, że łazienka to często miejsce, w którym prócz kosmetyków przechowujemy także środki czystości, warto znaleźć w niej miejsce na komodę zarówno z szufladami, jak i półkami. Środki czystości wygodnie przechowywać pod ręką, stojące na półkach, natomiast szuflady przydadzą się w przechowywaniu takich drobiazgów jak: szczotki do włosów, drobne kosmetyków, zapasowe pasty do zębów, czy środki higieny osobistej. Rozwiązaniem praktycznym, które jeszcze dość rzadko jest stosowane, ale zawsze zachęcamy do niego naszych klientów, jest przechowywanie w łazience czystych ręczników. Wygospodarowanie chociaż jednej półki komody na ręczniki jest ogromnym ułatwieniem w sytuacji, gdy okazuje się, że nagle potrzebujemy czystego ręcznika - nie musimy wychodzić z łazienki, po prostu mamy go na miejscu. Jeśli w łazience mamy na całej podłodze ogrzewanie podłogowe, warto wybrać komodę na nóżkach, które możemy podkleić podkładkami filcowymi (wówczas materiał komody pod wpływem ciepła nie będzie się wypaczał).
- pokój dziecinny - zastanówmy się, czy potrzebujemy komody na ubranka dziecięce, czy też na książeczki, zabawki, gdy planszowe czy pluszaki. Jeśli ważne jest dla nas, aby małe dziecko miało łatwy dostęp do zawartości komody, zdecydowanie lepsze będą komody z otwartymi półkami. Jeśli zależy nam na tym, by nie było widać zawartości półek, z uwagi na potencjalny nieład na nich panujący, wybierzmy komodę z półkami, ale z zamykanymi szafkami. W pokojach dziecinnych świetnie sprawdzają się także komody z dużą ilością mniejszych szuflad i szufladek, które umożliwiają tematyczne przechowywanie rozmaitych pomocy wychowawczych, zabawek rozwojowych, żołnierzyków, klocków i przedmiotów terapeutycznych.
- garderoba - wybierając komodę wolnostojącą do pomieszczenia, które służy nam tylko za garderobę nie musimy ograniczać się niczym, poza może jej gabarytami, aby nie wystawała za bardzo poza obręb stałej zabudowy, jeśli taką mamy. W garderobie przechowujemy wszystkie ubrania, sprawdzi się zatem mebel zarówno z szufladami, jak i z półkami.
Rodzaj ogrzewania w pomieszczeniu
Zazwyczaj pomijamy tę kwestię przy wyborze mebli wolnostojących, a warto o niej pamiętać. Czy w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki:
- ogrzewanie podłogowe - w sytuacji, gdy całe pomieszczenie ma ogrzewanie podłogowe, czyli, gdy podczas montażu ogrzewania nie wyznaczyliśmy wolnych od niego stref, w którym docelowo postawimy meble, wybierzmy komodę na nóżkach, a nie na litej i jednorodnej podstawie. W sezonach grzewczych, pomimo, że ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe, ogrzewana podłoga sprawia, że mebel cały czas pobiera nadmierne ciepło. Może to doprowadzić do wypaczania się materiału, z którego jest wykonany mebel, do rozsychania się jego elementów i powstawania nieestetycznych "szpar".
- tradycyjne grzejniki - sprawdźmy, czy wybrane przez nas miejsce nie jest za blisko grzejnika. Powinniśmy zostawić przynajmniej 1 m, a optymalnie 1,5 m pomiędzy meblem, a grzejnikiem.
Wielkość pomieszczenia
Wielkość pomieszczenia to bardzo istotny parametr, który musimy wziąć pod uwagę. Jaka budowa komody w zależności od metrażu wnętrza?
- duże pomieszczenia - w przypadku dużych przestrzeni możemy wybrać niemal każdy gabaryt, ale zwróćmy uwagę na konkretne miejsce, w którym chcemy ustawić komodę: ile mamy wolnej przestrzeni? Czy w bliskiej odległości nie stoją inne meble o konkretnej głębokości, którą warto wziąć pod uwagę, aby komoda nie wystawała za bardzo poza ich obręb?
- pomieszczenia małe - prócz tego, że oczywistym jest, że gabaryty takie jak szerokość i głębokość komody nie mogą przytłoczyć wnętrza, warto wziąć komodę z przeszkleniami, które dodają meblu optycznej lekkości i nie przytłaczają pomieszczenia. Dodatkowym elementem, które sprawią, że mebel nie obciąży aranżacji będą nóżki, a nawet wysokie nogi - komody z wysokimi nogami, prezentują się bardzo elegancko, półki i szuflady mamy na wysokości ułatwiającej do nich dostęp, a dodatkowo są wizualnie lżejsze.
- pomieszczenia wąskie - tutaj zdecydowanie musimy postawić na komody o płytszej głębokości. Wybierając mebel nie zapominajmy jednak o jego praktycznej funkcji i o tym, że jego parametry muszą być tak dobrane, aby bryła stała stabilnie i bezpiecznie. Dobrym rozwiązaniem są komody szersze a płytsze oraz komody nieco wyższe od tradycyjnych wysokości. Jeśli decydujemy się na komodę z zamykanymi półkami sprawdźmy czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na tradycyjnie otwierane drzwiczki - jeśli będzie z tym problem, szukajmy komody z przesuwnymi drzwiczkami.
Dodatkowe wskazówki naszego eksperta
- odkurzanie - jeśli w pomieszczeniu, w którym ma stanąć komoda, używamy automatycznego odkurzacza, warto przemyśleć wybór komody na nóżkach, aby model odkurzacza mógł swobodnie wjechać pod komodę. Gdy jest to dla nas ważne, trzeba pamiętać o sprawdzeniu jaka jest wysokość dolnej krawędzi mebla od podłogi i porównać ją z wysokością naszego odkurzacza,
- szuflady z prowadnicami - jeśli komoda z szufladami będzie meblem często użytkowanym, warto wybrać model wyposażony w szuflady w prowadnice metalowe z domykaczem (lub bez domykacza). Prowadnice zdecydowanie ułatwiają korzystanie z szuflad, zapewniając ich płynną pracę. Zarówno wysuwanie, jak i wsuwanie szuflad jest lżejsze.
- drzwiczki z cichym domykiem - podobnie jak w przypadku szuflad - drzwiczki wyposażone w tak zwany "cichy domyk" łatwiej i przyjemniej się użytkuje. Zamykanie skrzydeł jest płynne i nie musimy pilnować, by zamknąć je do samego końca, wystarczy je lekko popchnąć. Unika się też efektu trzaskania drzwiczkami.
- przesuwne drzwiczki - dobre rozwiązanie, które umożliwi nam ustawienie komody nawet w miejscu, w którym nie będzie dodatkowej przestrzeni na tradycyjnie otwierane drzwiczki
Jeśli macie Państwo jakieś własne spostrzeżenia, którymi zechcielibyście się z nami podzielić, zapraszamy do kontaktu pod adresem: magdalena@milemaison.pl
Porady naszych czytelników, za które serdecznie dziękujemy:
- Wskazówka od Pani Anny z Warszawy: "W przypadku, gdy komoda ma szerokie szuflady zwrócić uwagą, by miały ona dwa uchwyty, co ułatwi równe ich otwieranie."
- Wskazówka od Pana Piotra z Gdańska: "Drzwiczki w komodzie do dokumentów powinny mieć zamek z kluczykiem"
Do poczytania w tej tematyce: