Dlaczego warto wybrać meble drewniane?
To prawda, że produkcja mebli wykonywanych w całości z drewna trwa z reguły dłużej (no chyba, że jest to produkcja przemysłowa na dużą skalę, więc wówczas czas się skraca), ale zdecydowanie warto na nie poczekać. Meble z drewna są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Niezależnie z jakiego drewna są wykonane, zawsze wyglądają wyjątkowo. Za zakupem mebli drewnianych przeważa wiele argumentów, począwszy na bliskości natury, wspieraniu postaw ekologicznych, po właśnie argument niepowtarzalności. I to niepowtarzalności w dosłownym tego słowa znaczeniu. Tak, jak nie znajdziemy dwóch takich samych desek, dwóch identycznych kawałków drewna, tak próżno szukać dwóch identycznie wyglądających mebli drewnianych. Te same cechy, które przez jednych uważane są niesłusznie za wady mebli drewnianych, gwarantują nam tę niejednorodność i wyjątkowość: niejednorodne usłojenie, obecność sęków, rozmaitych przebarwień, błyszczy, a czasem i spękań, które świetnie wyglądają zwłaszcza w meblach w stylu rustykalnym, sielskim. Ponadto meble, które wykańczane są przez stolarzy ręcznie, zawsze mają indywidualny charakter, czuć w nich włożoną przez stolarza pracę i serce - meble z naszych kolekcji są wykańczane właśnie ręcznie, dlatego też każdy z nich jest nieco inny. Wszystkie elementy rzeźbione, takie jak pilastry, sercowate wycięcia, frezy, zabiegi szczotkowania powierzchni drewna są wykonywane ręcznie. Ręcznie są także malowane, bejcowane, woskowane czy olejowane.
Meble drewniane to meble, które łączą pokolenia - są trwałe, możemy je odnawiać, poddawać renowacji. Dlatego są to meble, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Solidne, drewniane meble dębowe potrafią wiele przetrwać, a klasyczne wzornictwo mebli naszych kolekcji gwarantuje, że doskonale odnajdą się w każdej epoce. Tworzą one jedyny w swoim rodzaju klimat w domu. Ich wzornictwo jest tak bogate, elementy dekoracyjne tak niepowtarzalne, że trudne je osiągnąć w meblach mających jedynie wyglądać jak drewniane, które wykonane są z płyt oklejonych laminatem.
Meble drewniane wspierają ekologię
Kupując i użytkując meble drewniane przyczyniamy się do zachowania ekologicznej równowagi Ziemi. Co za tym przemawia? Jednym z największych problemów współczesnej cywilizacji jest zbyt duża emisja dwutlenku węgla do atmosfery, który przyczynia się do tak zwanego efektu cieplarnianego. Wśród gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery, w wyniku głównie ludzkiej działalności, dominuje dwutlenek węgla. Każdy z nas może przyczyniać się swoimi wyborami, swoim działaniem do zmniejszania ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Takim wyborem jest właśnie wybór mebli drewnianych. Dlaczego?
1. Obróbka drewna wymaga niskich nakładów energetycznych, zatem wytworzenie mebli z drewna pochłania stosunkowo niewiele energii, w wyniku czego mniejsza ilość CO2 powstała w wyniku produkcji trafia do atmosfery, niż ilość emitowanego dwutlenku węgla powstałego przy produkcji mebli z plastiku, płyt wiórowych i materiałów drewnopochodnych. Na wyprodukowanie 1 tony mebli z drewna zużywana jest dużo mniejsza ilość energii niż na wyprodukowanie 1 tony mebli z metalu, plastiku, szkła, czy z materiałów drewnopochodnych.
2. Drewno jest naturalnym magazynem węgla, związanego CO2, co przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu tlenu w atmosferze. Jeden kilogram suchego drewna może związać aż dwa kilogramy dwutlenku węgla, zatem użytkując meble z drewna przyczyniamy się do zatrzymania w wyrobie zmagazynowanego w nim dwutlenku węgla, który pochodzi z procesu asymilacji podczas cyklu życia drzewa, z którego dany mebel powstał. Drzewo magazynuje CO2 podczas życia, ale wykonując z takiego drzewa mebel, zatrzymujemy tę substancję na cały czas użytkowania danego mebla. Kupując meble drewniane, które możemy użytkować wiele lat przyczyniamy się do zatrzymania szkodliwego dwutlenku węgla, aby nie uwolnił się do atmosfery.
3. Minimalizacja stosowanej chemii - surowe drewno podczas obróbki przygotowującej do produkcji mebli, nie wymaga zbyt wielkiej obróbki chemicznej. Do wykończeń stosowane są produkty pozbawione agresywnej chemii.
4. Meble drewniane możemy odnawiać, poddawać renowacji, zmieniać ich kolor. Możliwość łatwej naprawy uszkodzonego mebla drewnianego, szeroki wachlarz możliwości zmiany wyglądu mebla drewnianego w przypadku zmiany wystroju lub kolorystyki naszych wnętrz bardzo mocno wspiera ekologię. Pozbywanie się mebli po jednym czy dwóch sezonach, ponieważ zmieniliśmy wystrój pomieszczenia, ponieważ znudził nam się dany kolor, ponieważ mebel ze sztucznych komponentów nie wytrzymał próby czasu lub naporu siły i inwencji twórczej naszych kilkulatków dość mocno godzi w ekologię. Poddawanie mebli drewnianych renowacji, zmianom kolorystycznym sprzyja zarówno Ziemi, jak i naszemu portfelowi. W ten sposób kreujemy też pożądane postawy u naszych dzieci - a to im nasza planeta ma służyć dłużej. Zatem warto!
Meble drewniane są niepowtarzalne
Wyjątkowość mebli drewnianych wynika z naturalnych cech drewna, które są nieusuwalne i które bardzo mocno determinują wygląd mebla. Te same cechy, które przez jednych uważane są niesłusznie za wady mebli drewnianych, gwarantują nam tę niejednorodność i wyjątkowość. Chyba najbardziej znaną "wadą" drewna, dzięki której uzyskuje się jedne z najdroższych mebli drewnianych to czeczota - zmieniony, w wyniku zgrubień i przerostów pni. układ włókien, usłojenia, który to daje niezwykle ceniony i pożądany efekt wizualny. Jeśli cenimy indywidualność i zależy nam na tym, aby nasze wnętrza nie były jedynie powieleniem modnych trendów prezentowanych w popularnych magazynach, postawmy na meble drewniane i na klasykę - takie meble są zawsze na czasie, są zawsze cenione i sprawiają, że nasze wnętrza mają duszę.
Niepowtarzalność mebli drewnianych należy rozumieć w sensie dosłownym. Zamawiając te same bryły, otrzymamy meble, które nie są identyczne, ale które minimalnie się różnią. Różnice te wynikają z różnego rysunku usłojenia, różnej barwy surowego drewna, obecności lub braku takich elementów jak błyszcze, sęki i naturalne, ciemniejsze przebarwienia drewna (zwłaszcza w drewnie dębowym). Prócz tego, że drewno różni się indywidualnymi cechami w obrębie swojego gatunku, to każdy gatunek drewna ma swój indywidualny rysunek drewna. Różne rysunki usłojenia, obecność sęków, błyszczy, naturalne przebarwienia i spękania drewna - te elementy są bardzo często naśladowane w rozmaitych laminatach i winylach, aby jak najbardziej przypominały one naturalne drewno. Ale chociaż czasem takie płyty naprawdę wiernie naśladują wygląd drewna, to zawsze pozostaje to tylko wygląd. Nie da się ich poddać renowacji, w przypadku naturalnego zużycia, nie da się zmienić ich wybarwienia, wykończenia, gdy przyjdzie nam pragnienie zmienić kolorystykę wnętrza. A w przypadku mebli drewnianych mamy wachlarz możliwości, jak taki mebel uratować w przypadku uszkodzenia, jak go dostosować do naszej nowej koncepcji kolorystycznej. Meble drewniane przechodzą z pokolenia na pokolenie.
Meble drewniane są warte swojej ceny
Drewno jako materiał daje wiele możliwości, mimo, że jest dość trudne i wymagające w obróbce. Każdy gatunek drewna charakteryzuje się specyficznym usłojeniem, stopniem twardości, a nawet barwy surowego drewna. Trudno selekcjonować drewno pod kątem kształtu i rodzaju usłojenia, pod kątem braku sęków czy błyszczy - taka selekcja kosztuje wiele pracy i wysiłku, wiele drewna jest przy tym marnowane, dlatego też meble wykonywane z selekcjonowanego drewna są dużo droższe. Brak im jednak trochę tej prawdziwej duszy, tej naturalności, która sprawia, że każdy mebel jest inny. Koszty produkcji mebli drewnianych są sumą kilku czynników:
1. Wysokie ceny surowca - drewno jako materiał naturalny nie może być po prostu wyprodukowane. Jego zasoby są ograniczone, co przekłada się na wysoką cenę. Drewno, z którego obecnie wykonywane są meble zostało zasadzone ponad ok. 100 lat temu - drzewa rosną powoli, podatne są na rozmaite choroby, a także na działanie sił natury, które coraz częściej uszkadzają drzewostany. Większość producentów mebli drewnianych, z którymi współpracujemy, wykorzystują do produkcji mebli drewno pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Takie drewno jest droższe niż to pochodzące z innych upraw. Jesteśmy jednak przekonani, że warto wspierać takie postawy.
2. Sposób produkcji - jest to produkcja wymagająca dokładności i precyzji. Meble z tych kolekcji wykańczane są ręcznie: poszczególne elementy są odpowiednio obrabiane, szlifowane, dopasowywane, frezowane, rzeźbione - to wszystko wykonywane jest ręcznie. Ręcznie są także woskowane, bejcowane, malowane i lakierowane. Wszystkie te czynności wykonywanie ręcznie, a nie maszynowo, zdecydowanie przekładają się na dłuższy czas produkcji. Stolarze, producenci mebli często napotykają się na niespodzianki (np. twardziel), które dane drewno posiada, a które ukazują się im w pełnej okazałości dopiero na etapie obróbki, wydłużając czas produkcji i zwiększając tym samym jej koszty. W duchu ekologii producenci kolekcji mebli drewnianych, które mamy w ofercie sklepu Mile Maison, dążą do zminimalizowania strat produkcyjnych, dlatego też powstają serie mebli, w których wykorzystuje się drewno recyklingowane. Aby drewno, którym się dysponuje zostało jak najpełniej i najlepiej wykorzystane, niezbędne jest wykonanie dokładnego projektu mebla - w przypadku, gdy zamawiacie Państwo u nas meble z kolekcji Muszyna ze zmodyfikowanymi wymiarami, rozpoczęcie produkcji poprzedza wykonanie dokładnego technicznego projektu takiego mebla. To wydłuża czas produkcji. Projekt indywidualny generuje też wyższą cenę danego mebla, ponieważ koszt jego wykonania przypada tylko i wyłącznie na jeden mebel wykonany dla Państwa, nie rozkłada się na wiele brył, które wykonywane są w standardowych wymiarach, według tego samego projektu.
3. Trwałość - meble drewniane to meble, które z powodzeniem przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Drewniany mebel to mebel, którego nie będzie trzeba za chwilę wymienić, ale mebel, który przetrwa próbę czasu. To pewnego rodzaju inwestycja w meble, którymi będziemy się mogli cieszyć wiele lat, a później będą się cieszyć nimi nasze dzieci, a nawet wnuki. Mebel drewniany w przypadku uszkodzenia można poddać renowacji, a tym samym niewielkim kosztem przywrócić jego świetność. Meble drewniane dają nam także możliwość dostosowania ich do naszych nowych koncepcji kolorystycznych naszych wnętrz - wystarczy zmienić ich kolor, sposób wykończenia, aby dopasować ich wygląd do zmieniającego się wystroju pomieszczenia. Meble drewniane to także swego rodzaju pamiątka, która jest ponadczasowa i która dopasuje się do każdej estetyki, nadając wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.