Szlachetność mebli skórzanych
Meble z tapicerką skórzaną to niemal synonim elegancji i wytworności. Naturalna skóra to materiał szlachetny, a meble nią wykończone to ekskluzywne meble, które do każdego pomieszczenia wprowadzają powiew luksusu. Skóra jest materiałem bardzo przyjaznym człowiekowi i bardzo komfortowym w użytkowaniu. Jest miękka (jeśli właściwie o nią dbamy) i przyjemna w użytkowaniu, reaguje na otoczenie, współpracując z otaczającym ją środowiskiem. Naturalna skóra jest także materiałem antyalergicznym - meble skórzane nie uczulają, są zatem znakomitym wyborem także dla tych z Państwa, którzy borykają się z rozmaitymi alergiami.
Meblom skórzanym nie można odmówić klasy, którą mają samą w sobie i tego, że zawsze są gustownym i wytwornym wyposażeniem salonu, gabinetu oraz każdego innego pomieszczenia. Skórzana tapicerka dzięki uniwersalności i szlachetności niezmiennie wpisuje się w każdą estetykę i w każdy styl aranżacji wnętrz, a meble ze skórzaną tapicerką są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie wysoką jakość mebla, jego trwałość, a także ich wyjątkowość. O szlachetności skórzanej tapicerki decyduje między innymi to, że garbowane materiały skórzane są niezwykle trwałymi materiałami, które przy odpowiedniej pielęgnacji są niemal niezniszczalne, ale przede wszystkim to, że naturalna skóra jest materiałem niepowtarzalnym. Nie da się jej wyprodukować i trudno znaleźć dwa identyczne błamy skóry - każdy błam skóry ma swoje indywidualne cechy naturalne, które sprawiają, że meble wykończone tkaniną skórzaną nabierają zawsze indywidualnego charakteru.
Naturalna skóra jest materiałem niezwykle trwałym, ale także materiałem wymagającym. Aby jak najdłużej zachować jej świeży wygląd, elastyczność, barwę, trzeba o nią konsekwentnie i systematycznie dbać. Pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja mebli ze skóry, a nawet samo użytkowanie, wymaga stosowania się do pewnych zasad. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów, których regularne stosowanie sprawi, że meble skórzane będą doskonale zaopiekowane. Mając wieloletnie doświadczenie w sprzedaży naszym klientom mebli tapicerowanych skórzanych wiemy, jak prawidłowo dbać o te meble. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawsze dzielimy się z naszymi Klientami i z przyjemnością podzielimy się z Państwem, abyście mogli się Państwo cieszyć jak najdłużej pięknem swoich mebli ze skórzaną tapicerką.
Pielęgnacja mebli skórzanych powinna być systematyczna i konsekwentna i powinna być przeprowadzana delikatnie i ze szczególną starannością, zwłaszcza przy wyborze odpowiednich środków. Skóra jest materiałem bardzo szlachetnym, ale i wymagającym. Podstawowe zabiegi to czyszczenie, pielęgnacja, konserwacja i do każdego z tych zabiegów powinien być zastosowany odpowiedni środek. Systematyczna i właściwa pielęgnacja mebli skórzanych sprawia, że służą wiele lat w nienaruszonym stanie zarówno pod względem stanu technicznego, jak i wybarwienia. Zanim jednak przejdziemy do samych zasad użytkowania i pielęgnacji mebli skórzanych, kilka słów o pomieszczeniu, w którym stoją meble skórzane.
Meble skórzane a warunki w pomieszczeniu
Dbanie o meble ze skórzaną tapicerką rozpoczyna się już na etapie zapewnienia odpowiednich warunków pod względem wilgotności, temperatury oraz wentylacji w pomieszczeniu, w którym znajdują się meble skórzane. Należy zadbać o to, by pomieszczenie, w którym stoją meble, było prawidłowo wentylowane oraz o to, aby utrzymywana w nim była właściwa i stabilna temperatura oraz wilgotność. Ważna jest tu także stabilność tych wskaźników, ponieważ gwałtowne i częste zmiany temperatury, wilgotności mogą doprowadzić do uszkodzenia tapicerki skórzanej.
- Optymalna temperatura to około 20°C - gwałtowne zmiany temperatury, zbyt wysoka temperatura będą powodować wysuszanie skóry, twardnienie jej, utratę elastyczności i w dalszej konsekwencji pękanie. Temperaturę pomieszczenia w prosty sposób sprawdzicie Państwo na termometrze pokojowym, natomiast wątpliwości dotyczące aktualnej wilgotności w pomieszczeniu rozwiejecie Państwo wyposażając się w higrometr.
- Wilgotność powietrza pomieszczenia powinna mieścić się w granicach około 45% - 60% - skóra w przypadku nieprawidłowej wilgotności ulegnie uszkodzeniu: przy zbyt dużej przesuszeniu i pękaniu, przy zbyt małej marszczeniu.
- Ważne jest również miejsce ustawienia mebli: nie należy ich umieszczać w pobliżu źródeł ciepła oraz otworów klimatyzacji i wentylacji. Meble powinny stać w odległości co najmniej 1,5 metra od wszelkich grzejników, pieców, kaloryferów itp. oraz otworów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
- Ustawiając meble warto również znaleźć dla nich takie miejsce, w którym skórzana tapicerka nie będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca - promienie słoneczne powodują stopniowe blaknięcie tkanin.
Zasady użytkowania i pielęgnacji mebli skórzanych
Impregnowanie tapicerki skórzanej w meblach
- Zalecamy, aby tapicerkę ze skóry naturalnej zaimpregnować przed rozpoczęciem użytkowania mebla. Podobnie jak impregnujemy buty skórzane przed ich pierwszym założeniem, tak samo warto zadbać o meble skórzane.
- Wybierając preparat do impregnacji należy wybrać odpowiedni do danego rodzaju skóry: inne preparaty stosujemy do skóry licowej, a inne do skóry zamszowej.
- Wykonując proces impregnacji należy się ściśle stosować do zaleceń producenta środka, który stosujemy.
- Zalecamy wybierać środki przeznaczone tylko do impregnacji, a odradzamy stosowanie preparatów typu dwa w jednym, czyli np. czyszczenie i impregnacja w jednym. Takimi preparatami ani nie wyczyścimy prawidłowo skóry, ani też jej prawidłowo nie zaimpregnujemy.
- Przed rozpoczęciem procesu impregnowania delikatnie usunąć z powierzchni skóry kurz - najlepsza do tego będzie miękka ściereczka z materiału typu mikrofibra lub filc oraz wyczyścić skórę odpowiednim środkiem czyszczącym.
Czyszczenie i pielęgnacja tapicerki skórzanej w meblach
- Z mebli tapicerowanych należy regularnie usuwać kurz i brud, ponieważ nieusuwane powodują szybsze zużycie tapicerki skórzanej. Przyczyniają się także do utrudnionej wentylacji skóry, co w przypadku tego materiału jest niezwykle istotne. Przynajmniej raz na tydzień należy odkurzać meble odkurzaczem z nasadką o miękkim włosiu przystosowaną do tapicerki - miękkość włosia jest bardzo ważna, ponieważ zbyt twarde może zarysowywać skórę. Ważne jest również zastosowanie delikatnej siły ssania.
- Podczas odkurzania należy zwrócić szczególną uwagę na zagłębienia między siedziskami, a także na szwy z uwagi na to, że w tych miejscach bardzo często gromadzą się rozmaite okruchy, sierść zwierząt i rozmaite pyłki kurzu. Elementy te należy usuwać regularnie, aby poprzez nagromadzenie nie doprowadziły do zachwiania prawidłowej wentylacji lub do mechanicznych uszkodzeń skóry (np. w przypadku twardych, suchych okruchów).
- Aby w pełni wyczyścić tapicerkę należy zastosować odpowiedni środek do czyszczenia skóry rozpuszczający brud, który następnie usuniemy czystą i miękką ściereczką.
- Po wyczyszczeniu tapicerki skórzanej, można na skórę nanieść specjalny środek do pielęgnacji skóry naturalnej w meblach tapicerowanych. Systematyczne i częste stosowanie takiego preparatu zapewni skórze prawidłową miękkość, elastyczność, dzięki czemu nie będzie ona się wysuszać i pękać. Środek
- Zabrudzenia punktowe należy usuwać niezwłocznie za pomocą profesjonalnego środka czyszczącego, dedykowanego do określonego gatunku skóry (skóra licowa, skóra typu nubuk, zamsz itp). Przed zastosowaniem po raz pierwszy danego środka zalecamy przetestowanie go w miejscu niewidocznym, aby sprawdzić reakcję tapicerki. Najlepsze rezultaty uzyska się usuwając plamy natychmiast: należy usunąć jak najwięcej płynu/substancji ręcznikiem papierowym lub bibułą, aby zapobiec jego wchłonięciu przez tkaninę. Nie wolno pocierać, trzeć tkaniny skórzanej. W przypadku uporczywych plam i ogólnego czyszczenia należy skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się czyszczeniem tapicerki.
- Radzimy wybierać środki w mleczku, w paście lub płynie, absolutnie odradzamy stosowanie środków w aerozolu. Należy pamiętać, aby nigdy nie nanosić środków chemicznych bezpośrednio na skórę. Należy nasączyć nim miękką i czystą ściereczkę i dopiero za jej pośrednictwem nanieść preparat na skórę. Nigdy nie należy używać używać środków odplamiających zawierających wybielacz lub alkohol.
- W przypadku mebli wyposażonych w zdejmowane pokrowce, pokrowce te należy czyścić zgodnie z informacją umieszczoną przez producenta na etykiecie.
- Meble wykończone tkaniną skórzaną należy regularnie, co najmniej co pół roku (optymalnie cztery razy w roku), konserwować specjalnymi preparatami do mebli skórzanych. Dzięki temu skóra zachowa odpowiednią elastyczność i nie będzie pękać. Przed przeprowadzeniem procesu konserwacji, skórę należy bardzo dokładnie wyczyścić z kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, używając odpowiedniego preparatu. Do konserwacji tapicerki skórzanej należy używać tylko preparatów profesjonalnych. Nie należy używać tłuszczy, wosków i olejków nieprzeznaczonych do pielęgnacji skóry w meblach tapicerowanych, ponieważ takie zabiegi z biegiem czasu doprowadzą do uszkodzenia skóry, która w skrajnych wypadkach może zacząć gnić lub pleśnieć - oleje, woski i inne tłuszcze niededykowane tapicerce skórzanej w meblach pozostawiają na ich powierzchni tłustą warstwę, która uniemożliwia oddychanie skórze, powodując wzrost wilgotności w materiale.
- Przynajmniej raz w roku warto zlecić profesjonalne czyszczenie mebla - należy wybrać firmę, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem na temat czyszczenia tapicerki skórzanej.
Codzienne użytkowanie tapicerki skórzanej w meblach
- Na skórze nie wolno kłaść mokrych przedmiotów.
- Podczas korzystania z mebli wykończonych tapicerką ze skóry naturalnej należy pamiętać o tym, że niektóra odzież, którą na codzień nosimy, a która wykończona jest materiałami farbowanymi i niezabezpieczonymi przed migracją barwników, może spowodować zafarbowanie skórzanej tapicerki. Mogą powstać trudne do usunięcia plamy. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie siadać na skórze w mokrym lub wilgotnym ubraniu. W przypadku powstania takich przebarwień należy usunąć je specjalnymi do tego celu preparatami lub skontaktować się z profesjonalną firmą czyszczącą meble tapicerowane.
- Należy regularnie odwracać zdejmowane poduszki, aby zapewnić równomierne ich zużycie i wydłużyć ich żywotność.
- Jeśli planujecie Państwo przez dłuższy czas nie użytkować mebli z tapicerką skórzaną (np. dłuższy wyjazd, meble w domku letniskowym) warto je na ten czas odpowiednio zabezpieczyć przed kurzem, nakrywając naturalnym materiałem (np. bawełnianym prześcieradłem). Absolutnie odradzamy nakrywanie mebli skórzanych rozmaitymi foliami i innymi sztucznymi materiałami, ponieważ zablokują one naturalną wymianę powietrza między tapicerką, a otoczeniem, co doprowadzi do wzrostu wilgotności w meblu, a w konsekwencji nawet do pleśnienia skóry.
- Cieszyć się każdego dnia użytkowaniem zadbanych i pięknie wyglądających mebli skórzanych :)
Do przeczytania o podobnej tematyce:
Jak czyścić meble skórzane w zależności od pory roku?
Poszczególne kroki i etapy w czyszczeniu i pielęgnacji mebli skórzanych