Kredensy do jadalni

Wnętrza od niepamiętnych czasów kryją w sobie ten specyficzny klimat, który definiuje konkretną epokę, styl życia czy kulturę, a odtwarzając dziś aranżację w stylu skandynawskim, prowansalskim czy angielskim pragniemy przekonać się, poczuć na własnej skórze, jak to drzewiej bywało… Każdy z nas ma jakieś wspomnienia z przeszłości, których wiele rozgrywa się w konkretnych miejscach – w pokoju babci, stylowej, pełnej przysmaków kuchni czy eleganckiej jadalni, w której zasiadano do stołu w każde niedzielne południe. Im więcej mamy lat, tym dalej sięgają wspomnienia, a wnętrza, w których się rozgrywają są bardziej nastrojowe, stylowe, retro…. Jednym z mebli, który często pojawia się w starszych wspomnieniach, jest unikalny i tajemniczy kredens.

 

 

 

Prowansalska jadalnia

 

 

Zobacz teraz wszystkie Kredensy w sklepie Mile Maison

 

 

 

Kredensy – zapomniane wspomnienia z dzieciństwa

 

Gdyby nie moda na powroty do przeszłości i trendy, które wręcz nakazują poszukiwanie inspiracji podczas aranżowania wnętrz w odległej przeszłości większość dzisiejszych nastolatków z pewnością nie wiedziałaby, czym jest kredens. Osoby ze starszego pokolenia jeszcze pamiętają z dawnych, powojennych domów ten szczególny mebel, który potrafił skrywać niezmierzone tajemnice. Wizyta u dziadków często wiązała się z sięganiem na najwyższą półkę przeszklonej witryny po metalowe pudełko z karmelkami albo fantastycznymi kukułkami, których smak trudno zapomnieć do dziś. Czasami babcia wyjmowała zza karbowanej szyby trzy porcelanowe kubki lub zdejmowała je z wieszaka w niewielkiej wnęce, nalewając do nich aromatyczne kakao. Ulotny czas babcinego kredensu kryje się jeszcze niekiedy w zakamarkach piwnic i strychów służąc za regał na zimowe przetwory.

 

 

 

Kredens styl prowansalski

 

 

 

Historia kredensów jest jednak zacznie odleglejsza, a pierwsze miejsca określane tą nazwą nie były wcale meblami, lecz pomieszczeniami pomiędzy kuchnią i jadalnią zamożnego domu, które dziś nazwalibyśmy spiżarnią lub magazynkiem. Cukier, kasza, mąka i inne tego typu produkty stały w nich na pólkach obok eleganckiej zastawy, a pomimo przemian, jakie przechodziły przez lata swoje funkcje zachowały w każdej epoce i w każdej postaci. Najbardziej znaczącym okresem dla kredensów był jednak XIX i XX wiek, kiedy te wyjątkowe meble przyjęły piękną formę trafiając do rodzinnych jadalni i do dziś kojarzą się zarówno z niepowtarzalnym pięknem, jak i ich pierwotnym zastosowaniem.

 

 

 

Prowansalskie kredensy

 

 

 

Prowansja – królowa kredensów

 

Kredens jest meblem zaliczanym do wyposażenia w stylu retro, jednak to słowo posiada bardzo szerokie znaczenie odnosząc się do różnych epok i stylów. O pięknie kredensów jednak zdecydowała Prowansja – kraina ludzi zakochanych w prostocie, bliskości natury i uroku zaklętym w zwyczajnych przedmiotach. Do dziś to szczególne miejsce przesycone jest klimatem, jaki panuje w nim od stulecia, a małe kamienne domki z niewielkimi oknami zdobnymi w okiennice i skrzynki pelargonii wciąż kryją stylowe skarby z przeszłości. Kredens prowansalski to prawdziwe dzieło sztuki - skąpane w śnieżnej bieli lub ubrane w spokojną, stonowaną szarość. Każdy z modeli jest niepowtarzalny sprawiając wrażenie, jakby był księgą wspomnień dawnego rzemieślnika i korzystającej z niego rodziny. To meble, które już coraz rzadziej goszczą w kuchennych wnętrzach, bowiem ich szlachetne piękno godne bywa najlepszych, najbardziej wykwintnych wnętrz.

 

Kredensy do jadalni mogą być nieduże, ograniczone do podwójnej szafki z witrynką lub też ogromne, bardzo rozbudowane, kryjące w sobie dziesiątki tajemniczych schowków, zakamarków, niewielkich szufladek, szafek przeszklonych a nawet małych wieszaczków na ściereczki, kubki czy inne dekoracje. Meble te trafiają do jadalni zarówno, jako piękna, wyszukana ozdoba, jak i w charakterze miejsca do ekspozycji. Większość pań domu ukrywa w przepastnych szafkach i szafach rodzinną porcelanę lub wykwintne szkło stołowe, które dzięki kredensom ma szansę zabłysnąć, zachwycić oczy gości na półkach za szybą lub w otwartej witrynie. W duecie tworzą niepowtarzalną dekorację wnętrza pozwalając gościom i domownikom cieszyć się tym szczególnym klimatem dawnych domów.

 

Kredensy prowansalskie są piękne, pełne uroku i wdzięku, przyciągające uwagę ukrytą w nich duszą przeszłości, jednak Prowansja nie ma monopolu na piękno, a tego rodzaju magiczne sprzęty znajdą się również w domach Skandynawii i Anglii.

 

Stylowy kredens

 

 

Zapraszamy na zakupy do sklepu Mile Maison, który oferuje piękne kredensy w stylu prowansalskim, angielskim oraz francuskim. Wiele z nich to meble wykonywane na zamówienie, dzięki czemu to Ty decydujesz o kolorze kredensu i sposobie jego wykończenia. Nasi konsultanci są zawsze gotowi do pomocy w podjęciu decyzji o wyborze wymarzonego mebla. Zapraszamy!

 

 

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium