Jaką komodę wybrać do salonu z aneksem kuchennym?

Jaką komodę wybrać do małego salonu i salonu z aneksem kuchennym?

We współczesnym budownictwie coraz częściej spotyka się rozwiązania łączące salon z kuchnią - powstaje nam wówczas najczęściej tak zwany aneks kuchenny. Poprzez pozbycie się ściany dzielącej te dwa ważne pomieszczenia, wydaje się, że powierzchnia mieszkania jest bardziej funkcjonalna, kuchnia bardziej przestronna, a salon większy. Na tym rozwiązaniu na pewno zyskuje poczucie przestrzenności wnętrza, ale często pojawia się problem, jak sprawnie zagospodarować te dwie strefy o odrębnej przecież funkcji. Salon zawsze pozostanie bowiem miejscem, które głównie koncentruje codzienne życie rodziny, a kuchnia miejscem, w którym się gotuje i przygotowuje posiłki. 

Funkcje pomieszczeń narzucają niejako konieczność zagospodarowania wnętrza meblami o konkretnym przeznaczeniu. O ile w małej kuchni praktycznym rozwiązaniem są zazwyczaj meble w litej zabudowie wykonywane na wymiar, to w małym salonie zwarta zabudowa nie będzie wyglądała estetycznie, a dodatkowo sprawi wrażenie ciężkości. 

Niezależnie od wielkości przestrzeni, którą mamy umeblować, w salonie powinna znaleźć się komoda. Jest to mebel wielozadaniowy, który zapewni nam dużo potrzebnego miejsca do przechowywania rzeczy. Komody oferowane są w tak wielu konfiguracjach, w różnych rozkładach szuflad i szafek, o różnych wymiarach szerokości, głębokości i wysokości, że z pewnością uda się wybrać tę idealną. Trzeba tylko uwzględnić wszystkie nasze potrzeby, a przede wszystkim możliwości i szanse, które daje nam dana przestrzeń. Do dyspozycji mamy komody pod względem podziału funkcjonalnego:

  • z samymi szufladami,
  • z samymi zamykanymi szafkami i półkami wewnątrz nich,
  • z otwartymi półkami, 
  • łączące szuflady z szafkami.

 

Dobór komody do salonu z aneksem kuchennym

Gdy salon jest połączony z kuchnią, zostaje on niejako pozbawiony jednej ściany, którą moglibyśmy zagospodarować meblami. Taka sytuacja wymusza na nas niejako konieczność pomieszczenia wszystkich ważnych mebli na nieco mniejszej przestrzeni oraz zadbanie o taki dobór mebli i taki ich układ, aby mimo wszystko zaakcentować istnienie dwóch różnych stref na jednej przestrzeni. Jest to tym ważniejsze, że współczesne niewielkie metraże mieszkań częściej uwzględniają jednak niewielki metraż na kuchnię, przez co faktycznie powstaje nam bardziej aneks kuchenny, niż kuchnia. Decydując się na wybór mebli, zawsze uwzględnijmy komodę, ponieważ jest to jeden z najbardziej praktycznych mebli do przechowywania, który jednocześnie jest ozdobą pomieszczenia, nie przytłaczającą przestrzeni.

Co trzeba rozważyć przy doborze komody (jak i pozostałych mebli) i w jakiej to zrobić kolejności:

  1. Słabe strony salonu z aneksem kuchennym.
  2. Jak zorganizować podział przestrzeni na dwie odrębne strefy?
  3. Jakich konkretnie wszystkich mebli potrzebujemy do salonu z aneksem kuchennym.
  4. Funkcje komody, których od niej oczekujemy.
  5. Metraż pomieszczenia, ilość ścian w strefie salonu do zagospodarowania meblami.
  6. Wymiary i budowa komody.

 

Ad. 1 Jakie są słabe strony salonu z aneksem kuchennym?

Dobieranie już konkretnych mebli i urządzanie wnętrza zawsze warto rozpocząć od sporządzenia spisu tak zwanych słabych i mocnych stron przestrzeni do urządzenia, aby sprawnie i zawczasu poradzić sobie z minusami wnętrza i odpowiednio je zaaranżować oraz aby w pełni wykorzystać jego mocne strony, wyeksponować je lub wykorzystać w szczególny sposób. 

Słabe strony salonu z aneksem kuchennym, z którymi często musimy sobie poradzić to głównie:

  1. brak wyraźnego podziału na przestrzenie o odrębnej funkcji, 
  2. brak jednej z płaszczyzn do zagospodarowania meblami,
  3. brak harmonii w proporcjach kształtu pomieszczenia,
  4. często niewielki metraż.

 

Ad. 2 Jak zorganizować podział przestrzeni na dwie oddzielne strefy?

Gdy mamy salon połączony z kuchnią warto oddzielić te dwie strefy, aby zaakcentować ich odrębne funkcje i stworzyć harmonijną przestrzeń, która sprzyja dobrej energii i utrzymaniu ładu. Dzięki wyznaczeniu i zaakcentowaniu tych dwóch przestrzeni o różnych funkcjach, możemy też nieco zniwelować zaburzone proporcje samego pomieszczenia i wizualnie sprawić, że wnętrze będzie się wydawać bardziej harmonijne w owych proporcjach i paradoksalnie bardziej spójne, mimo, że "z podziałem stref". Jak możemy to zrobić:

  • wyspą kuchenną - wielkość wyspy powinna zależeć od metrażu salonu z aneksem kuchennym. W większych przestrzeniach można się pokusić o ustawienie wyspy kuchennej z prawdziwego zdarzenia, a w mniejszych wyspy kuchennej o mniejszej głębokości, zagospodarowanej szufladami lub szafkami tylko od strony kuchni. Zaletą takiego rozwiązania poza uzyskaniem wyraźnego podziału stref, jest zyskanie dodatkowej powierzchni roboczej.
  • stołem jadalnianym - jeśli nie mamy tyle miejsca lub środków, aby móc postawić wyspę kuchenną, wystarczy prostokątny lub okrągły stół z krzesłami. On również spełni funkcję wydzielenia dwóch stref.
  • blatem na nodze z ustawionymi hokerami - zyskujemy miejsce do spożywania posiłków, a w razie potrzeby blat roboczy, a przestrzeń zyskuje podział na dwie odrębne funkcje. Mamy i salon i kuchnię.
  • szeroką komodą przeszkloną z dwóch stron lub z elegancko wykończonym tyłem - ustawiona równolegle do zabudowy kuchennej przysunięta do ściany będzie doskonale spełniała funkcję podziału, jak i funkcję mebla do przechowywania.
  • sofą ustawioną tyłem do mebli kuchennych - w tym przypadku z tyłu sofy, równolegle do jej pleców warto ustawić płytką komodę o szerokości zbliżonej do szerokości sofy (ale nieco węższą) i wysokości wyższej lub niż sama sofa lub niemal jej równej.

 

Ad. 3 Spis mebli do salonu z aneksem kuchennym 

Meble obowiązkowe na liście zakupów:

  1. Mebel wypoczynkowy: sofa, kanapa, narożnik - wybór rodzaju mebla zależy zarówno od metrażu, jak i naszych potrzeb. Niezależnie od tego, czy będzie to mebel o jednej funkcji, czy też rozkładany, czy będzie szeroki i głęboki, musi się w salonie znaleźć.
  2. Stolik kawowy.
  3. Szafka rtv.
  4. Komoda.
  5. Stół jadalniany - zamiennie z blatem lub wyspą kuchenną, wyznaczającymi odrębność stref.

Meble dodatkowe do kupienia o ile metraż i środki pozwolą, a także o ile ssą takie potrzeby mieszkańców:

  1. Fotel / pufa.
  2. Stolik pomocniczy,
  3. Wysoki przeszklony mebel typu witrynka lub biblioteczka / kredens.
  4. Regał owarty.

Pamiętajmy, że w salonach z aneksem kuchennym, w którym znajduje się lita i zwarta zabudowa starajmy się unikać mebli całkowicie zabudowanych, zwłaszcza wysokich i ciężkich. Dzięki temu wnętrze nie będzie przytłoczone.

 

Ad. 4 Potrzebne nam funkcje komody w salonie z aneksem kuchennym

Przed zakupem konkretnego modelu komody trzeba się zastanowić, czego od niej oczekujemy, aby odpowiednio dobrać jej budowę (szuflady, szafki, półki otwarte). Przy czym warto pamiętać, że z poniższych wymienionych potrzeb można w jednym meblu uwzględnić jedną najważniejszą dla nas, niemal wszystkie lub tylko kilka - wszystko zależy od dobrego rozplanowania wnętrza i oczywiście od znalezienia modelu odpowiadającego na nasze potrzeby.

Funkcje komody do rozważenia:

  • przechowywanie konkretnych rzeczy,
  • ekspozycyjna,
  • wydzielająca strefy kuchni i salonu
  • pełniąca rolę szafki rtv,
  • dekoracyjna. 

 

Funkcja przechowywania

Istotne jest co chcemy czy też potrzebujemy w niej przechowywać, przykłady poniżej:

  • obrusy, serwety - sprawdzą się szuflady, czyli komody z szufladami,
  • dokumenty domowe i rodzinne - lepiej sprawdzą się szafki, które pozwolą przechowywać je w uporządkowany sposób, zawsze widoczny odrazu po otwarciu drzwiczek,
  • gry rodzinne - głębokie szuflady, ponieważ po wysunięciu ich, z łatwością odnajdziemy grę, której aktualnie szukamy,
  • zastawę stołową, talerze - zdecydowanie szafki i o ile, nie chcemy tych przedmiotów eksponować to szafki z drzwiczkami o pełnych frontach,
  • ubrania - w niewielkich mieszkaniach zdarza się, że ubrania także przechowujemy w salonie, zatem w zależności od tego, czy będą to drobniejsze rzeczy, czy bluzki/swetry itp. to albo głębokie szuflady, albo po prostu półki.

  

Funkcja ekspozycyjna

Jeśli chcemy wyeksponować cenne pamiątki, dekoracje lub zastawę stołową (bo w meblach kuchennych nie mamy na to miejsca lub nie mamy w niej przeszklonych frontów) to zdecydowanie trzeba wybrać komodę przeszkloną:

Aby dodać jej dodatkowej lekkości, warto wybrać model przeszklony postawiony na nogach, a nie na litym cokole.

 

Funkcja wydzielająca strefy salonu i kuchni

Komoda, którą wybieramy do tego celu, możemy ustawić przed strefą wypoczynkową: prostopadle do ściany przed a równolegle do zabudowy kuchennej.

Możemy ją także połączyć z innym ustawieniem sofy - gdy ustawimy sofę plecami do części kuchennej, dodajmy dynamiki aranżacji, poprzez ustawienie przy plecach płytkiej komody przeszklonej.

Takie rozwiązanie ma kilka plusów:

  • zyskujemy mebel do przechowywania,
  • wyznaczamy wyraźnie strefy,
  • zyskujemy blat, który wykorzystamy do ustawienia oświetlenia, dekoracyjnego wazony, zdjęć itp, wychodząc nieco wyżej z aranżacją - to na te przedmioty będzie padał wzrok wchodzących,
  • zyskujemy ciekawe wnętrze i nieco odzyskujemy zaburzone proporcje przestrzeni zaoferowanej przez dewelopera,

 

Funkcja szafki pod telewizor

Jest to świetne rozwiązanie łączące kilka celów w jednym meblu - cenne zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu naprawdę nie ma już miejsca, na kolejny mebel w formie komody.

 

Funkcja dekoracyjna

Jeśli ona nas interesuje najbardziej, znajdźmy dla niej miejsce, na którym zatrzymuje się wzrok wchodzącego do pomieszczenia. 

 

Ad. 5 Metraż, kształt pomieszczenia i ilość ścian w salonie do zagospodarowania meblami

Biorąc pod uwagę tytuł punktu warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, aby dopasować komodę do zastanych warunków, których już przecież nie można zmienić:

  • czy przestrzeń docelowo przeznaczona na salon ma tylko dwie pełne ściany?
  • czy pomieszczenie jest długie i wąskie, czy wąskie i krótkie, czy raczej ma harmonijne proporcje
  • czy aby "dostać się" do strefy salonu, musimy minąć strefę kuchni, czy wejście do całej przestrzeni jest w innym miejscu?
  • czy jeśli ustawimy komodę w wybranym przez siebie miejscu będzie potrzebne miejsce na otwieranie szuflad i drzwiczek, jeśli wybierzemy taki model - jeśli stwierdzimy, że tego miejsca nie będzie, nic straconego, ponieważ możemy wybrać model z przesuwnymi drzwiczkami lub model na wysokich nogach, w którym drzwiczki będą otwierać się wyżej.

W powyższej analizie duże znaczenie ma to, że gdy dysponujemy jedną dużą przestrzenią łączącą kuchnię i salon, niejako brakuje nam jednej ściany w salonie, którą również moglibyśmy zagospodarować meblem lub meblami. Meble niezbędne dla zapewnienia pełnej funkcjonalności salonu musimy zmieścić na trzech, a często i na dwóch ścianach, jeśli jedna z nich ma wyjście na balkon lub taras. W takiej sytuacji często robi nam się taki jakby "tramwaj", ponieważ zazwyczaj meble umieszczamy na dwóch wolnych ścianach: po jednej stronie sofa, po drugiej szafka rtv z telewizorem. 

My proponujemy, aby rozwiązać to nieco inaczej, aby pokusić się o wyznaczenie nieco innych szlaków komunikacyjnych, niż sugeruje to deweloper i wprowadzić ustawienie niektórych mebli prostopadle do ścian wiodących ku ścianie z dużym oknem balkonowym.

  • Zagranie komodą - w tej roli znakomicie sprawdzi się komoda, ustawiona w sposób oddzielający strefę kuchni od strefy salonu - w zależności od miejsca, które mamy do dyspozycji może być ona głębsza lub płytsza. A możemy ją ustawić przy węższym boku sofy równolegle do zabudowy kuchennej. Wykorzystując blat komody do ustawienia oświetlenia, dekoracyjnych przedmiotów, zyskujemy jeszcze przestrzeń samego mebla do przechowywania rozmaitych rzeczy, które warto mieć pod ręką w salonie.
  • Wykorzystanie sofy - zachęcamy do odchodzenia od tradycyjnego ustawiania sofy pod ścianą i proponujemy rozważenie ustawienia sofy tyłem do zabudowy kuchennej, a dodatkowo ustawienie wzdłuż jej pleców jednej szerokiej komody lub dwóch takich samych.

 

Ad. 6 Wymiary i budowa komody idealnej do naszego salonu z aneksem kuchennym

Po głębokiej i dokładnej analizie opisanych powyżej aspektów dotarliśmy do etapu decyzyjnego o wymiarach oraz budowie komody, której potrzebujemy i którą chcemy kupić. Biorąc pod uwagę wszystkie wnioski, które zapisaliśmy po analizie powyższych kwestii, jesteśmy w stanie ocenić:

  • jaką głębokość i szerokość mebla potrzebujemy i na jakie te parametry możemy sobie pozwolić,
  • jaka wysokość mebla będzie odpowiednia pod względem funkcjonalności i estetyki,
  • czy potrzebujemy szuflad czy szafek,
  • czy drzwiczki w przypadku szafek powinny być przeszklone?

 

Wskazówki naszego eksperta:

  • Sprawdzajmy zawsze wymiary wewnętrzne danego modelu: wymiary wewnętrzne szuflad i półek wewnątrz zamykanych szafek. Jest to bardzo ważne, ponieważ koncentrując się tylko na wymiarach zewnętrznych, możemy zamówić komodę, w którym niestety nie zmieścimy rzeczy, które chcieliśmy w niej przechowywać.
  • Głębokość mebla- do wąskich pomieszczeń wybierajmy modele o mniejszej głębokości niż tradycyjne. Jeśli jednak komoda ma służyć do przechowywania dokumentów w teczkach lub segregatorach, zadbajmy o to, by wewnętrzna głębokość półek była o ok. 1-1,5 cm większa, niż szerokość naszych segregatorów czy teczek.
  • W pomieszczeniach niewielkich lub łączących kilka funkcji dobrze prezentują się komody z przeszklonymi lub lustrzanymi drzwiczkami - takie drzwiczki wizualnie odciążają całą bryłę komody, sprawiając, że optycznie zajmuje ona jakby mniej miejsca. Pomijając efekt czysto dekoracyjny takich drzwiczek, których szkło może być także ozdobione efektownymi szprosami, powiększają one wizualnie pomieszczenie.
  • Komody z szafkami o pełnych drzwiczkach - w niewielkiej przestrzeni pomogą utrzymać harmonię i wrażenie ładu w zorganizowanej przestrzeni. Dzięki temu, że wszelkie przedmioty w niej przechowywane nie są widoczne, widzimy tylko mebel zewnętrzny, który sprzyja realizacji funkcji czysto dekoracyjnej.
  • Komody na nóżkach podobnie jak komody przeszklone, dobrze się sprawdzają w salonach z aneksem kuchennym - również nieco wizualnie odciążają, ponadto nawiązują do nóg stołu czy krzeseł. Pojawienie się w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj stoi ciężko gabarytowy mebel, jakim jest sofa, mebla na nóżkach niskich lub wysokich, odciąża aranżację i dodaje całości ciekawości oraz dynamiki.
  • Nie bójmy się komód wysokich, czyli wyższych niż tradycyjne modele tej kategorii mebla. W niewielkich salonach z aneksem kuchennym dobrze jest wprowadzić różne poziomy górnych linii mebli. Powiększa to optycznie przestrzeń, staje się ona ciekawsza, przytulna.
  • Wybierając komody z szafkami warto przemyśleć, czy nie wybrać drzwiczek wyposażonych w zamki z kluczykami, zwłaszcza, gdy w jej wnętrzu chcemy przechowywać rzeczy mogące stanowić niebezpieczeństwo dla małych dzieci lub rzeczy, które chcemy zabezpieczyć przed dostępem osób nieuprawnionych.
  • W komodach z szufladami wybierzmy takie, które mają szuflady z prowadnicami - zapewni to płynne i łatwiejsze ich wysuwanie i wsuwanie.

 

 

Jeśli macie Państwo jakieś własne spostrzeżenia i wskazówki co warto jeszcze przemyśleć lub czym się kierować, którymi zechcielibyście się podzielić z nami oraz naszymi czytelnikami, zapraszamy do kontaktu pod adresem: magdalena@milemaison.pl 

 

Do poczytania w tej tematyce:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komody

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium