Materac do spania powinien być wygodny, aby rano budzić się wypoczętym, bez jakichkolwiek bólów kręgosłupa, zdrętwiałych kończyn czy bólu karku. Czy wysypiasz się w swojej sypialni? Jeśli nie, czas na nowy materac do łóżka. Materac do spania to inwestycja na dłuższy czas, warto zatem go wybrać szczególnie starannie. Prawidłowo wybrany materac, dostosowany swoją budową, twardością, wielkością do Twoich potrzeb i preferencji, to zarówno gwarancja komfortu i wygody, jak i higiena snu, podczas którego zadbasz o swoje zdrowie. Obecnie wybór materacy jest ogromny: materace kieszeniowe typu pocket, materace lateksowe, materace piankowe, materace sprężynowe z formatką bonellową, materace wysokoelastyczne, odleżynowe, materace ortopedyczne, materace antyalergiczne, samomasujące..... materace z matami kokosowymi, z pianką memory, materace pojedyncze i podwójne. Jak zatem wybrać idealny dla siebie materac? Co wziąć pod uwagę?
Materac do spania - twardość
Stopień twardości materaca to jedno z najważniejszych kryteriów, którym należy się kierować podejmując decyzję o zakupie nowego materaca. Najpopularniejsza skala twardości to skala od H1 do H4, gdzie H1 oznacza materac miękki, H2 materac o średniej twardości, H3 materac twardy, a H4 materac bardzo twardy. Jeśli jesteś drobnej budowy, ważysz niewiele, wybierz materac bardziej miękki, jeśli natomiast Twoja waga jest większa, zdecyduj się na materac twardszy, aby uniknąć efektu zapadania się, a całemu ciału zapewnić odpowiednie podparcie podczas snu. Wybór twardości jest także uzależniony od indywidualnych preferencji, ale to właśnie Twoja waga powinna być podstawowym kryterium.
Materac do spania - wielkość
Wielkość materaca uzależniona jest od wielkości łóżka, warto jednak pamiętać jakie są minimalne szerokości i długości materaca, które zapewnią wygodę jego użytkowania jednej lub dwóm osobom: wygodny materac dla jednej osoby powinien mieć minimalną szerokość 70 cm, a dla dwóch osób minimalnie 140 cm. Długość materaca obliczysz dodając do swojego wzrostu 20 cm - np. przy wzroście 180 cm, materac powinien mieć długość co najmniej 200 cm.
Wybierając materac dla dwojga warto przemyśleć jeszcze jedną kwestię: większy jeden materac, czy dwa mniejsze? Jeśli śpiące na jednym łóżku osoby mają odmienne oczekiwania dotyczące twardości materaca, a przy tym ich waga znacząco się od siebie różni, warto kupić dwa materace oddzielne. Jeśli natomiast planuje się zakup jednego materaca dla dwóch osób, warto zainwestować w dobrej jakości materac kieszeniowy, materac lateksowy lub materac piankowy wysokoelastyczny. Te materace,reagując na nacisk punktowo, znakomicie dopasowują się do kształtu ciała, gwarantując jednocześnie prawidłowe jego podparcie, a dodatkowo zapewniają doskonałą amortyzację ruchów użytkownika, dzięki czemu ruchy jednej osoby nie przenoszą się na część materaca użytkowaną przez drugą osobę. To zapewnia komfort snu każdemu ze śpiących.
Materace - rodzaje materacy
Gdy już podejmiesz decyzję o wielkości, stopniu twardości materaca, w kolejnym kroku wybierz rodzaj materaca. Od rodzaju materaca i dodatkowych komponentów zależy komfort jego użytkowania. Rodzaj materacy rozróżniany jest na podstawie materiałów wykorzystanych do ich produkcji oraz tego, w jaki sposób są skonstruowane. Rodzaj wybranego materaca jest szczególnie ważny, jeśli masz indywidualne wskazania takie jak: schorzenia kręgosłupa, alergia na kurz, na roztocza oraz astma. Jeśli masz mniejsze lub większe problemy z kręgosłupem - wybierz materac o ortopedycznych właściwościach. Jeśli natomiast jesteś alergikiem, astmatykiem - wybierz materac wykonany z komponentów, które nie sprzyjają rozwojowi roztoczy i rozmaitych grzybów - są to głównie materace lateksowe, materace piankowe. Również materace kieszeniowe często są wskazywane jako antyalergiczne.
Poniżej zamieszczamy charakterystykę najbardziej popularnych materacy:
MATERACE SPRĘŻYNOWE
Materac bonellowy: zbudowany z bonellowych sprężyn, zapewniających dużą elastyczność powierzchniową - wraz ze wzrostem nacisku-ciężaru ciała, zwiększa się siła wypierania sprężyn. Są to materace bardzo wytrzymałe, charakteryzujące się także dobrą przewiewnością.
Materac kieszeniowy typu pocket: również zbudowane są ze sprężyn, które jednak są umieszczone w oddzielnych woreczkach, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie - ugięcie jednej sprężyny nie powoduje ugięcia pozostałych. Materac kieszeniowy ma świetną sprężystość punktową i zapewnia doskonałe podparcie całego ciała.
MATERACE BLOKOWE:
Materac piankowy: w zależności od tego, z jakiego rodzaju pianki został wykonany, ma różne właściwości. Są to materace o jednolitej strukturze, zapewnia dobrą izolację termiczną, ma właściwości antyalergiczne, zawiera piankę poliuretanową. Pianki używane do produkcji materacy piankowych to: pianka poliuretanowa, pianka termoelastyczna memory. Materace piankowe są bardzo elastyczne, mają właściwości ortopedyczne, a także są doskonałe dla alergików i astmatyków. Na uwagę zasługują między innymi materace wysokoelastyczne: wykonane z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej, odpornej na wszelkie odkształcenia, zapewniają doskonałą przewiewność i wentylację.
Materac lateksowy: charakteryzuje się wkładem w postaci pianki lateksowej, dzięki której jest bardziej elastyczny i wytrzymały. Wykonywane są zarówno z lateksu naturalnego, jak i z lateksu syntetycznego. Pianka lateksowa, dzięki posiadanym strefom twardości oraz punktowej elastyczności, zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa w czasie snu oraz długą żywotność materaca. Ma ona także doskonałe właściwości antyalergiczne, zapobiega rozwojowi roztoczy,
Materace - komponenty
Każdy rodzaj materaca może być wzbogacony dodatkowymi komponentami. Każdy komponent ma duże znaczenie, ponieważ nie tylko wzmacnia właściwości danego materaca, ale zwykle dodaje mu nowych cech, wpływających na komfort jego użytkowania. Najczęściej używane komponenty to:
Mata kokosowa: między innymi zwiększa twardość materaca.
Pianka memory: reaguje na nacisk oraz na temperaturę ciała - pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało odkształca się i zachowuje jego kształt. Ma właściwości antyalergiczne.
Pianka poliuretanowa: odporna na odkształcenia, zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne.
Pianka lateksowa: naturalny surowiec dla materacy leczniczych (ogranicza ryzyko wystąpienia pleśni i roztoczy), łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne;
Wełna owcza: naturalny surowiec o właściwościach termicznych, utrzymuje stałą temperaturę - pochłania ciepło wydzielane przez organizm i utrzymuje je w sobie. Ma także właściwości antyalergiczne - nie rozwijają się w niej roztocza i drobnoustroje.
Zapraszamy Cię do kategorii, w której znajdziesz wszystkie materace dostępne w naszym sklepie. Kliknij na poniższy link: