Rozpoczynamy kolejny cykl w naszych publikacjach, skupiający się na temacie wyboru wykonawcy do wykończenia mieszkania. Niezależnie od tego jaki mamy budżet, jaki mamy zakres prac, jak duży metraż, decyzja o wyborze konkretnego wykonawcy powinna być poprzedzona głęboką analizą potencjalnego wykonawcy. Ale co analizować? I jak? Na jakie warunki przystać?
Przez ostatnie lata towarzyszyliśmy wielu naszym klientom w procesie wykańczania wnętrz. Zarówno z tytułu wykonywania projektów mebli pod indywidualne zamówienie, jak i w doborze mebli z gotowej oferty do całego mieszkania lub domu. Spotkaliśmy wielu wykonawców, niestety byliśmy także towarzyszem smutnych doświadczeń, z których na szczęście naszym klientom udało się wybrnąć z naszą pomocą. Dlaczego z naszą? Dlatego, że nigdy się nie poddajemy. Nie tolerujemy oszustwa i manipulacji i mamy chyba jakiś zmysł wyczuwania tych cech na odległość. Na szczęście dla naszych klientów.
Z rekomendacji naszych Klientów postanowiliśmy przygotować cykl: Wybór wykonawców do wykończenia mieszkania.
Nie wiemy w tej chwili jak długi będzie to cykl, ponieważ planujemy skupić się zarówno na całości, jak i na poszczególnych specjalistycznych tematach. Wszystko zależy od Państwa :) Jeśli będziemy otrzymywać maile z informacją o potrzebnej analizie konkretnego zagadnienia - będziemy uzupełniać nasz cykl.
W tej chwili planujemy poruszyć następujące tematy w całym cyklu:
- 10 zasad podczas wyboru wykonawcy i przebiegu współpracy - każda z zasad będzie omówiona w osobnym artykule.
- Po jakich tekstach poznać nieuczciwego wykonawcę?
- Ogólne zasady wyboru wykonawcy.
- Jak nie stracić zaliczki czyli jak ustalić bezpieczny dla obu stron sposób wypłaty wynagrodzenia.
- Jak weryfikować zakupione przez wykonawcę materiały budowlane.
- Jak odbierać poszczególne etapy prac wykończeniowych.
- Jak powinna wyglądać umowa i jakie powinna mieć załączniki i dlaczego takie.
Dlaczego warto poświęcić czas, by wybrać dobrego wykonawcę?
Nikt nie zagwarantuje, że nawet po rzetelnej analizie potencjalnego wykonawcy wykończeniowych robót w mieszkaniu, będziecie Państwo zadowoleni z ostatecznego efektu. Ale najważniejsze będzie to, że:
- Wprowadzacie Państwo do mieszkania/domu obcego człowieka - firmie, czy konkretnemu wykonawcy, któremu zlecacie prace, powierzacie Państwo swoje mienie, swoją inwestycję, zakupione materiały, produkty, czasem meble. Od tego, jak będzie pracował, czy rzetelnie, solidnie i zgodnie ze sztuką będzie zależał Państwa komfort życia w tym lokalu, a także bezpieczeństwo całej Państwa rodziny.
- Jest to kwestia Państwa bezpieczeństwa - aby np. wykonawca, który ma wykonywać instalację elektryczną, ma do tego odpowiednie uprawnienia. I analogicznie do pozostałego zakresu prac budowlanych.
- Będziecie mogli Państwo uczciwie sprawdzić, czy Państwa oczekiwania co do poziomu, jakości i terminu wykonania prac są zbieżne z tym, co oferuje i jest w stanie zagwarantować wykonawca.
- Macie Państwo duże szanse, że końcowy efekt będzie zgodny z oczekiwanym.
- Nie stracicie zaliczki (jeśli zdecydujecie się ją zapłacić, co odradzamy).
- Będziecie mogli oczekiwać naprawy/poprawy/zadośćuczynienia i ewentualnie dochodzić tego na drodze prawnej.
- Nie będziecie się obawiać, że firma jest firmą krzakiem i zniknie z rynku lub firmą bez doświadczenia, które w Państwa inwestycji będzie się dopiero uczyć.
10 zasad podczas wyboru wykonawcy i przebiegu współpracy
Cel: Przestrzeganie tych zasad zwiększy Państwa szanse na wybór dobrego, rzetelnego wykonawcy i powinno Was uchronić od oszustwa, naciągactwa czy bylejakości.
Poniżej wskazujemy najważniejsze sprawy w punktach. Każdy z tych punktów będziemy rozwijać w kolejnych publikacjach. Gdy opublikujemy artykuł omawiający któreś z poniższych zagadnień, ten punkt zostanie przez nas podlinkowany do danego artykułu, abyście mogli do Państwo łatwo trafić.
- Wybieramy firmę, która działa legalnie, czyli odprowadza podatki, jest zarejestrowana w CEIDG lub KRS - na co zwrócić uwagę analizując wypis z CEIDG wskażemy w kolejnej publikacji.
- Wybieramy firmę z doświadczeniem, odpowiednimi uprawnieniami, które zweryfikowaliśmy (jak to zrobić opiszemy w osobnym artykule) oraz optymalnie z ubezpieczeniem w związku z prowadzoną działalnością.
- Przedstawiamy wykonawcy szczegółowy zakres prac i szczerze określamy jakości prac, jakiej oczekujemy, a także wskazujemy terminy, w których oczekujemy, że dany zakres prac zostanie ukończony. Prezentujemy wykonawcy także projekty branżowe instalacji naszego mieszkania, a nawet instrukcje montażu określonych produktów, jeśli montaż jest skomplikowany i wymaga precyzji np. elektroniczna bateria prysznicowa itp., aby wykonawca był świadomy wymagań i również mógł zweryfikować, czy się może tego podjąć. Omawiamy z wykonawcą także sposób prowadzenia przez niego prac pod kątem zabezpieczenia przedmiotów, mebli, instalacji, które wymagają takiego zabezpieczenia, aby nie uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu.
- Otrzymujemy szczegółowy kosztorys z podziałem na wynagrodzenie i na koszty materiałów z uwzględnieniem specyfikacji materiałowej. Jeśli coś wydaje nam się za drogie porównajmy to z kosztami, które musieliśmy ponieść na zakup danej inwestycji. Jakość i rzetelność kosztuje. Dlaczego? Uczciwie działające firmy płacą podatki i inne koszty związane z prowadzoną działalnością. Ktoś proponuje Państwu niższą cenę, bo nie wystawi faktury? Proszę sobie zadać pytanie, czy to naprawdę Państwu się opłaca? Po pierwsze: jeśli firma wystawia fakturę, to znaczy, że pracuje legalnie (jak to sprawdzić wskazujemy w innym punkcie) i że w razie niezadowolenia, możemy domagać się na drodze prawnej zadośćuczynienia/zapłaty itp.
- Spisujemy umowę, której załącznikami są dokładna specyfikacja prac z podziałem na etapy oraz wzór protokołu odbioru (wyjaśnimy w kolejnej publikacji, dlaczego jest to ważne i co powinno się w nim znaleźć).
- Kontrolujemy na bieżąco zakup materiałów, a przekazując zakupione przez nas materiały i produkty do montażu, robimy to za pisemnym poświadczeniem przyjęcia ich przez wykonawcę. Dlaczego - wyjaśnimy w jednej z kolejnych publikacji.
- Kontrolujemy na bieżąco jakość wykonanych prac, zwłaszcza takich, które będą ulegać zakryciu - tak, kontrolujemy to obowiązkowo. Albo samemu uzbroimy się w poziomicę, kątownik i inne narzędzia, albo zrobi to za nas kierownik prac budowlanych, którego wynajęcie rekomendujemy. Myślimy, że to zbędny koszt? To pomyślmy ile wynosi wynagrodzenie kierownika budowy/prac budowlanych, a ile zapłaciliśmy za mieszkanie/dom i materiały? Temu tematowi też poświęcimy osobny artykuł. Wykorzystujemy też nasz smatrfon i za każdym razem, gdy jesteśmy na miejscu prac i kręcimy filmy oraz robimy zdjęcia prac i inwestycji.
- Jesteśmy obecni, jeśli mamy taką możliwość, przy wykonywaniu określonych prac, na których jakości, staranności i poprawności wykonania nam szczególnie zależy - będziemy wyjaśniać dlaczego.
- Na zakończenie prac wynajmujemy firmę specjalizującą się w odbiorze takich prac (średni koszt wynosi ok. 700-1000 zł) i przeprowadzamy odbiór w obecności wykonawcy (o terminie powiadamiamy wykonawcę pisemnie np. e-mailem), sporządzając dokumentację fotograficzną i pisemną.
- W przypadku nieprawidłowości lub stwierdzenia, że określone prace/zadania nie zostały wykonane ustalamy z wykonawcą termin i sposób usunięcia usterek i zakończenia prac. Tutaj dwie ważne uwagi: po pierwsze - termin musi być realny, a więc nie 7 lub 14 dni, umówmy się np. na 25-30 dni, a po drugie: domagajmy się pisemnego określenia przez wykonawcę sposobu usunięcia usterek - tym tematem i wyjaśnieniem dlaczego jest to ważne również zajmiemy się w jednym z kolejnych publikacji w tym cyklu.
Cechy dobrego wykonawcy wg Państwa oczekiwań
Bardzo ważnym jest zweryfikowanie pojęcia i ustalenia, co dla Państwa oznacza dobry wykonawca? Czy jest to:
- tani wykonawca?
- wykonawca, który może zająć się Państwa inwestycją kompleksowo?
- wykonawca, który przystanie na wysokie wymagania w stosunku do jakości wykonania określonego zakresu prac i zgodzi się na ich odbiór według oczekiwanych przez Państwa wytycznych, a nie tylko zgodnie z zasadami odbioru, które definiuje prawo?
- wykonawca z piękną i profesjonalną stroną internetową?
- wykonawca z wieloletnim doświadczeniem?
- wykonawca solidny i rzetelny?
- wykonawca z polecenia od osoby nam znanej?
- wykonawca, który ma możliwość pokazania nam na żywo prac, które wykonał?
- wykonawca, który ma pisemne rekomendacje od byłych klientów, które możemy zweryfikować?
- wykonawca, który nie pobiera zaliczek?
- wykonawca, który wystawia faktury i nie robi problemu przy podpisywaniu umowy i określaniu Państwa wymagań?
- wykonawca, który zgodzi się na wypłatę całości wynagrodzenia po zakończeniu i oddaniu wszystkich prac?
- wykonawca, który dysponuje dużą liczbą pracowników i oferuje krótkie terminy?
- wykonawca, który zgodzi się na pracę bez wystawienia faktury? (nie polecamy)
- wykonawca, który oferuje adekwatne ceny rynkowe?
- wykonawca, który ma dojścia do zakupu materiałów budowlanych ze zniżką?
- wykonawca, który jest punktualny i słowny?
- wykonawca, który posiada polisę ubezpieczeniową w związku z prowadzoną działalnością?
Cechy dobrego wykonawcy musicie Państwo zweryfikować i określić sami - to, co dla kogoś jest istotne, dla innego nie musi. Gdy już je Państwo zdefiniujecie i sprecyzujecie swoje wymagania względem wykonawcy, same nasuną się informacje pod jakim kątem musicie zweryfikować potencjalnego oferenta. Prawdopodobnie pojawią się jeszcze inne cechy, których nie uwzględniliśmy powyżej, je również trzeba uwzględnić i sporządzić listę ważnych dla Państwa cech. A potem je weryfikować. Z całą pewnością poświęcicie Państwo na to dużo czasu, ale zapewniamy, że będzie to tylko procentować.
Poszczególne artykuły w cyklu już do poczytania:
- Dekalog zasada nr 1 - Legalna firma czyli Jak sprawdzić wykonawcę w CEIDG i dlaczego warto to zrobić.
- TOP 10 tekstów nieuczciwych wykonawców - 3. TOP 10 tekstów nierzetelnych wykonawców - https://milemaison.pl/top-10-tekstow-nieuczciwych-wykonawcow
- Zasada nr 3 - Jak przedstawić wykonawcy remontu mieszkania swoje oczekiwania i dlaczego warto to zrobić