Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
Publikacje
Dobór wielkości lamp i prawidłowe ich zawieszenie

Lampy to swoista biżuteria wnętrza, które mogą podkreślić charakter pomieszczenia lub całkowicie odmienić jego wygląd.  Dobierając lampę sufitową warto kierować się zarówno stylem, jak i wielkością pomieszczenia. Lampa zbyt duża przytłoczy niewielkie pomieszczenie, a z kolei zbyt mała, zniknie w dużym wnętrzu, a jej efektowność pozostanie niezauważona. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, Twój dom będzie jeszcze piękniejszy, warto zatem poznać zasady doboru lamp także pod względem ich wielkości. Dobór wielkości lamp i optymalne ich zawieszenie zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, wysokości sufitu, funkcji danych lamp oraz ich najbliższego otoczenia. Inna wielkość lampy będzie odpowiednia dla pomieszczenia o wysokim suficie, a inna do pomieszczenia o niskim stropie, pomimo tej samej wielkości pomieszczenia. Inaczej zawiesimy lampy nad wyspą kuchenną, a inaczej w miejscu, które jest przechodnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję o miejscu i wysokości zawieszenia wybranej lampy. W artykule znajdziesz także prosty wzór na obliczenie optymalnej wielkości lampy. Rysunki prezentowane w artykule umieszczamy dzięki uprzejmości naszego partnera: Cosmo Light, który jest ich autorem.

Białe meble i styl francuskiej riviery

Słońce, które dzisiaj zaświeciło na naszym dolnośląskim niebie przywołało tęsknotę za latem, za urlopem, za morzem, za czasem beztroskim, w którym odpoczywa się od miejskiej codzienności. Tęsknotę za wakacyjnym klimatem. Po szybko zapadających wieczorach potrzeba jasności, blasku słońca jest bardzo silna. Taki klimat można mieć jednak cały rok :) tu w sukurs przychodzi styl nadmorski - styl francuskiej riviery. Wnętrza urządzone w tym stylu są zawsze pełne blasku, rozświetlone, przytulne. Wnętrza, w których dominują białe meble, naturalne materiały, sielskie i nadmorskie akcenty sprzyjają odprężeniu. Jeśli potrzebujecie w swoim domu wykreować przestrzeń, która sprzyja relaksowi i w której będziecie się czuć spokojnie, sielsko, jakby z dala od miejskiego gwaru - postawcie na styl francuskiej riviery. Aranżacje w tak zwanym La French Riviera to wnętrza zawsze rozświetlone, czasem sielskie, czasem bardziej ekskluzywne, ale zawsze pełne dobrej energii i przytulne. To wnętrza, w których nasz organizm, sam zwalnia z wysokich obrotów. Meble z kolekcji Venitiennes idealnie wpisują się w aranżacje przenoszące do wakacyjnych klimatów, w których niemal czuć powiew morskiej bryzy - białe meble to must have takich wnętrz.  

Modne dodatki i dekoracje z aluminium

Aluro to marka, która doskonale wyczuwa trendy wnętrzarskie i błyskawicznie na nie odpowiada, proponując dodatki i dekoracje o ciekawym i oryginalnym wzornictwie.  Jedną z najnowszych propozycji Aluro dopełniającej naszą ulubioną kolekcję Hermes są dodatki z aluminium: piękne świeczniki o klasycznym kształcie i niezwykłe donice z grubego aluminium. Stolik, świeczniki i donice Hermes natychmiast przyciągają wzrok i doskonale komponują się z innymi dekoracjami należącymi do tej kolekcji, a aluminium, z którego zostały wykonane, świetnie wpisuje się w najnowsze trendy. Aluminium to materiał, po który chętnie sięgają architekci i designerzy i który aktualnie wiedzie prym wśród metali, które wprowadzamy do wnętrz.  Metal kojarzy się z surowością, jednak współcześnie jest on zawsze bardzo trafionym uzupełnieniem modnego wystroju wnętrza, bowiem aktualne trendy sięgają po inspiracje do różnych stylów, zestawiając dodatki, meble z różnych epok, kreując w ten sposób niebanalne połączenia. Aluminium ma tę przewagę nad innymi metalami, że jest on lekki, niezwykle plastyczny oraz wyjątkowo przyjemny w dotyku. Donice i świeczniki Hermes sprawdzą się zarówno w surowym minimalistycznym lub industrialnym wnętrzu, jak i świetnie przełamią dominantę klasycznego stylu.

 

Chmura tagów
Dobór wielkości lamp i prawidłowe ich zawieszenie
Jak dobrać wielkość lampy

Lampy to swoista biżuteria wnętrza, które mogą podkreślić charakter pomieszczenia lub całkowicie odmienić jego wygląd.  Dobierając lampę sufitową warto kierować się zarówno stylem, jak i wielkością wnętrza. Lampa zbyt duża przytłoczy niewielkie pomieszczenie, a z kolei zbyt mała, zniknie w dużym wnętrzu, a jej efektowność pozostanie niezauważona. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu, Twój dom będzie jeszcze piękniejszy, warto zatem poznać zasady doboru lamp także pod względem ich wielkości. Dobór wielkości lamp i optymalne ich zawieszenie zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, wysokości sufitu, funkcji danych lamp oraz ich najbliższego otoczenia. Inna wielkość lampy będzie odpowiednia dla pomieszczenia o wysokim suficie, a inna do pomieszczenia o niskim stropie, pomimo tej samej wielkości pomieszczenia. Inaczej zawiesimy lampy nad wyspą kuchenną, a inaczej w miejscu, które jest przechodnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję o miejscu i wysokości zawieszenia wybranej lampy. Rysunki prezentowane w artykule umieszczamy dzięki uprzejmości naszego partnera: Cosmo Light, który jest ich autorem.

 

 

Dobór wielkości lampy sufitowej w 3 krokach

Wybierając wielkość lampy sufitowej, podstawowym odniesieniem powinna być dla Ciebie wielkość danego wnętrza. Niezależnie od tego czy będzie to plafon, czy tradycyjna lampa wisząca, wymiary bryły lampy mają ogromne znaczenie.  A jak na podstawie wielkości pomieszczenia wyliczyć optymalną średnicę lampy?

Krok 1 Zmierz wymiary pomieszczenia: długość i szerokość.

Krok 2 Wynik zmień z metrów na centymetry.

Krok 3 Pomnóż liczbę przez 2,5.

Liczba, którą otrzymasz z tego wyliczenia to optymalna średnica lampy.

 

Przykład:

Obliczamy wielkość lampy sufitowej dla pomieszczenie długiego na 12 metrów i szerokiego na 10 metrów:

Krok 1: 12 +10 = 22 m2

Krok 2: zamieniamy 22 m2 na 22 cm.

Krok 3: 22 cm x 2,5 =55 cm

Optymalna średnica lampy do pomieszczenia o długości ścian 12 i 10 metrów to 55 cm. Proste? Proste :)

 

Zasadę tę warto stosować w przypadku wybierania głównego źródła oświetlenia pomieszczenia. Jeśli lampą sufitową chcesz wyodrębnić jakąś przestrzeń z całości wnętrza lub lampa ma doświetlić wybraną strefę, dobierz jej wielkość do wielkości zaznaczanej strefy. Na szczęście do głębokiego lamusa odeszła zasada stosowania tylko jednego źródła światła w pomieszczeniu. Dzisiaj odpowiednio wybranym miejscem dla lampy z łatwością zaakcentujesz charakter części pomieszczenia lub wyznaczysz daną strefę.

 

Lampy nad wyspą kuchenną 

Niezależnie od tego, czy wyspa kuchenna znajduje się w kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, czy też spełnia ona dodatkowa funkcję dzielącą strefy w przypadku połączenia salonu z kuchnią, umieszczenie lamp nad wyspą kuchenną to bardzo dobry pomysł, dzięki któremu przestrzeń robocza będzie dodatkowo oświetlona, a pomieszczenie zyska dodatkową, efektowną dekorację. Nad wyspą kuchenną świetnie zaprezentuje się zarówno jedna długa lampa jak dwie lub trzy takie same zawieszone obok siebie. Optymalna odległość od blatu do dolnej krawędzi oprawy wynosi od 80 do 100 cm. Jeśli decydujesz się na zawieszenie kilku lamp obok siebie zachowaj odległość pomiędzy oprawami - optymalna to 40 cm. Warto również zachować maksymalną długość wszystkich lamp, która nie przekracza 2/3 długości wyspy. Ten parametr sprawdzi się także w przypadku wyboru jednej, podłużnej lampy

 

 

 

Lampy nad stołem

Odejście od umieszczania w pomieszczeniu jednego, głównego źródła światła to zarówno współczesny trend jak i ogromna korzyść dla danego pomieszczenia: dzięki zastosowaniu kilku źródeł światła możemy bardzo dobrze doświetlać wybrane strefy w zależności od potrzeby, jak i uczynić z owych kilku źródeł oświetlenia doskonałą aranżację, dopełniającą całości wystroju wnętrza, stanowiącą podkreślenie wybranej stylistyki lub będącej pewnego rodzaju przeciwwagą dla dominanty wybranego stylu. I tak w salonie może pojawić się oświetlenie boczne przy sofie, oświetlenie górne nad sofą lub stolikiem kawowym, oświetlenie górne nad stołem lub oświetlenia boczne umieszczane na komodach, konsolach i stolikach pomocniczych. Jak prawidłowo zawiesić lampy nad stołem? To zależy przede wszystkim od kształtu stołu, ale optymalna odległość od blatu do dolnej krawędzi oprawy zawsze wynosi 80-100 cm podobnie jak w przypadku wyspy kuchennej.

W przypadku stołu prostokątnego dobrym wyborem będzie lampa zarówno o kształtach geometrycznych czyli prostokąt, kwadrat lub inny wielokąt, jak i lampa okrągła. Gdy wybieramy lampę do zawieszenia nad okrągłym stołem, pod względem wizerunku i harmonii lepiej postawić na taką o okrągłym kształcie lub zbudowaną na bazie okręgu. Wielkość lampy powinna być natomiast taka, aby od końca oprawy do krawędzi stołu zostało zachowane ok. 20 cm. 

 

Zawieszenie lampy nad stołem prostokątnym

 

Zawieszenie lampy nad stołem okrągłym

 

 

Lampa w przejściu 

W przypadku zawieszania lampy w miejscu przechodnim typu hol, przedpokój lub przechodnie pomieszczenie warto wybrać taką lampę, której minimalna długość pozwoli Ci na zawieszenie jej na takiej wysokości, aby od dolnej krawędzi oprawy do podłogi pozostało co najmniej 200 cm. Zwróć także uwagę na to, czy lampa nie znajduje się blisko drzwi, które otwierają się w jej kierunku lub okien. Dodatkowy parametr, który warto zachować to co najmniej 120 cm od bocznej krawędzi lampy do ściany.

 

Zawieszenie lampy w holu

 

Lampa w wysokich pomieszczeniach

Co raz częściej odchodzi się od standardowej wysokości pomieszczeń, która wynosi 2,50 cm i na rzecz wyższych sufitów, które sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i pełne przestrzeni. Wysokość stropu to kolejny czynnik, który determinuje wybór lampy. Tutaj ważna jest wielkość oprawy: warto postawić na te większe i bardziej okazałe, aby jej wielkość była proporcjonalna do pomieszczenia. Zbyt mała lampa z pewnością zginie wizualnie i nie zapewni wystarczającego doświetlenia wnętrza. Wzór na obliczenie najlepszej wielkości lampy znajdziesz na początku tego artykułu.

 

Zawieszenie lampy w wysokim pomieszczeniu

 

 

Przy wyborze wymarzonego oświetlenia polecamy Twojej uwadze naszą kategorię z oświetleniem, w której znajdziesz przepiękne lampy:

Oświetlenie 

A tu znajdziesz lampy sufitowe: wiszące i plafony:

Lampy sufitowe

Waluty

Adres

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl