Jak dobrać meble do salonu i do salonu z aneksem kuchennym część 2

Jak dobrać meble do salonu i do salonu z aneksem kuchennym część 2

W cyklu Dobór mebli do konkretnych pomieszczeń dzisiaj kontynuujemy analizę salonu pod kątem doboru właściwych mebli. Oczywiście "właściwych" pod kątem naszych możliwości oraz indywidualnych potrzeb, które analizowaliśmy w części pierwszej. Wiemy już, że pokój dzienny jest wielozadaniowy i bardzo wymagający pod kątem jego aranżacji i to niezależnie od stylu, w którym chcemy go umeblować. Jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, rodzinnym, często także jadalnią, pokojem telewizyjnym, a zdarza się, że także sypialnią. Dobierając meble, wszystkie te funkcje musimy zaspokoić, ponadto trzeba się kierować także naszymi możliwościami wynikającymi z metrażu i innych zastanych parametrów pomieszczenia.

 

Moduły publikacji, którą z uwagi na obszerność i złożoność tematyki podzieliliśmy na dwie części:

  1. Dlaczego warto poświęcić czas na analizę doboru mebli do salonu - - w części 1
  2. Analiza cech i parametrów naszego salonu - w części 1 
  3. Analiza funkcjonalna czyli określenie naszych potrzeb - w części 1
  4. Meble przydatne w salonie i w salonie z aneksem kuchennym - w części 2
  5. Wskazówki dotyczące wyboru mebli do salonu - w części 2
  6. Dodatkowe wskazówki - w części 2
  7. Lista potrzebnych mebli do naszego salonu - w części 2

Link do części 1 : Jak dobrać meble do salonu oraz salonu z aneksem kuchennym - część 1.

 

 

Meble przydatne w salonie i w salonie z aneksem kuchennym

Zanim przystąpimy do wyboru mebli do naszego salonu, biorąc pod uwagę wcześniej przeprowadzoną analizę parametrów pomieszczenia, analizę funkcjonalną i analizę naszych potrzeb (odsyłamy do części 1 artykułu) warto sobie wypisać, jakie meble ogólnie przydają się w salonie, jakie są w nim niezbędne.

W salonie powinny się znaleźć:

  1. Sofa lub sofa z wydłużonym szezlongiem - ewentualnie sofa z funkcją spania.
  2. Fotel.
  3. Podnóżek.
  4. Stolik pomocniczy (najlepiej dwa u każdego boku sofy jeden).
  5. Stolik kawowy zwany także ławą.
  6. Komoda pod telewizor lub szafka rtv.
  7. Regał/witryna.

Opcjonalnie jeśli pokój dzienny pełni także funkcję jadalni:

  1. Stół z krzesłami.
  2. Kredens lub komoda do przechowywania obrusów, zastawy itp.
  3. Hokery.

Opcjonalnie jeśli salon pełni także funkcję biura domowego:

  1. Konsola lub sekretarzyk, które sprawdzą się w roli biurka
  2. Mebel do przechowywania dokumentów biurowych

Dodatkowe, w zależności od potrzeb:

  1. Konsola ustawiona za sofą - zależy to oczywiście od ustawienia samej sofy. Jest to natomiast dobre rozwiązanie także do wyznaczania stref.
  2. Mebel do przechowywania zabawek jeśli nasze dzieci lubią się bawić w salonie
  3. Mebel do przechowywania kolekcji płyt, filmów.
  4. Mebel do przechowywania dokumentów domowych.
  5. Mebel na rozmaite drobniejsze rzeczy, które planujemy przechowywać w salonie, ponieważ w tym pomieszczeniu najczęściej z nich korzystamy: gry planszowe, akcesoria do smartfonów, tabletów, laptopów, pady do gier itp.

 

Wskazówki dotyczące optymalnych parametrów mebli

Cel: wybór idealnych mebli pod nasze potrzeby i parametry pomieszczenia

Sofa

  • szerokość sofy - dopasowując je do wielkości pomieszczenia, musimy brać pod uwagę ilość osób, która będzie z niej korzystać i dobrać kanapę o takiej szerokości, by uwzględniała określoną ilość siedzisk.
  • komfortowa szerokość na jedno miejsce siedzące na sofie - ok. 60 cm.
  • jeśli ustawiamy sofę przy ścianie, warto tak wybrać jej szerokość zewnętrzną, aby nie przekraczała 2/3 szerokości ściany.
  • jeśli musi być wyposażona w funkcję spania, wybierzmy taki mechanizm rozkładania, aby znalazło się miejsce na sofę po rozłożeniu - ewentualnie możemy odsunąć stolik kawowy, czy fotel.
  • podstawa na nóżkach lub bez - nawet jeśli będzie to kanapa na nóżkach unikajmy przechowywania pod nią rzeczy w otwartych koszach czy pudłach bez pokrywki. Ciężko w takiej sytuacji utrzymać porządek, pod sofą zbiera się kurz, który trudno usuwać przy tradycyjnym odkurzaniu, a który nie sprzyja zdrowemu odpoczynkowi. Jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania np. zabawek wybierzmy sofę np.z  szufladami.
  • jeśli tylko mamy miejsce starajmy się nie ustawiać sofy przy ścianie - jest to mebel, który fantastycznie oddziela wizualnie strefy w przypadku połączenia salonu z aneksem kuchennym. Sofa ustawiona dalej od ściany wprawdzie zmienia nieco naszą komunikację, ale sprawia, że przestrzeń jest ciekawsza, bardziej dynamiczna.

 

Stolik kawowy

  • odległość między stolikiem a sofą - aby zachować przejście między sofą a stolikiem kawowym trzeba zachować odległość minimum 30-40 cm pomiędzy stolikiem a krawędzią siedziska.
  • wysokość stolika - od 35 do 50 cm
  • wyposażenie w szuflady - przydają się do przechowywania pilotów i innych drobiazgów 
  • wyposażenie w półkę - na półce możemy umieścić dodatkowe przedmioty, na które nie znajdujemy miejsca, a które chcemy mieć pod ręką w strefie relaksu lub w ogóle w salonie. Możemy je przechowywać w dekoracyjnych koszach, pudełkach, w zależności od preferowanego stylu wnętrza.
  • waga stolika - zwracajmy na nią uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy będziemy musieli go na noc przestawiać.

 

Szafka pomocnicza

Jeśli nie mamy miejsca na szafki pomocnicze, które ustawimy po obu stronach sofy, wybierzmy sofę z szerszymi podłokietnikami, aby ewentualnie można było na nie odstawić filiżankę, odłożyć pilota, czy książkę.

  • szerokość - dopasowujemy tak, aby zostawić odpowiednią ilość miejsca na ewentualną komunikację, jeśli są ustawienie na drodze poruszania się.
  • wysokość - optymalna wysokość stolika pomocniczego to 40-60 cm. Możemy też jego wysokość dobrać do wysokości podłokietników sofy.
  • wyposażenie w szufladkę - przyda się na drobiazgi: np. stopery do uszu, okulary, słuchawki wygłuszające, tabletki itp.
  • zamykana drzwiczkami szafka - gdy będzie zamykana, to niezależnie od tego, co będziemy w niej przechowywać, utrzymamy w przestrzeni ład i porządek.
  • otwarta półka - możemy wykorzystać ją na ustawienie kompozycji dekoracyjnej.
  • wielkość blatu - taka, by znalazło się miejsce na odłożenie filiżanki czy kubka, ale również na np. wazon z kwiatami lub dekoracyjną kompozycję z np. trzech różnych przedmiotów.
  • miejsce na ładowarkę - są także w ofercie szafki, które mają w blacie ukryte miejsce z gniazdami do ładowania.

 

Szafka pod telewizor

  • szerokość - zmierzmy przekątną telewizora, aby określić potrzebną szerokość mebla, aby móc ustawić go na nim. Nawet, gdy telewizor ma zostać zawieszony na ścianie, szerokość komody rtv jest ważna, aby zachować wyważone proporcje.
  • otwory w plecach na kable - warto wybrać mebel, który będzie miał przygotowane otwory w plecach, przez które możemy przeciągnąć kable do podłączenia telewizora z modemem, dekoderem, czy też innymi elementami zestawu rtv, które planujemy umieścić na półkach komody. Nawet jeśli mebel nie ma przygotowanych takich otworów, warto je wykonać we własnym zakresie.
  • półki otwarte i zamykane - oprócz półek otwartych warto także, aby szafka rtv była wyposażona w zamykane szafki, w których możemy przechowywać filmy lub płyty, ewentualnie inne akcesoria do zestawu audio.
  • podstawa na nóżkach czy lity cokół - jeśli wybieramy nóżki sprawdźmy ich wysokość, aby ewentualnie mógł pod komodę wjechać automatyczny odkurzacz jeśli takiego używamy

 

Meble do przechowywania

  • czy przedmioty, które planujemy w nich przechowywać lepiej przechowuje się w szufladach czy na półkach.
  • jeśli będą ustawione w pobliżu innych mebli sprawdźmy, czy będziemy mogli swobodnie wysunąć całą szufladę lub otworzyć drzwiczki. Jeśli nie, wybierzmy mebel o drzwiczkach przesuwnych lub z płytszymi szufladami.
  • jeśli w salonie planujemy przechowywać zastawę stołową, szkło stołowe, wybierzmy mebel o przeszklonych drzwiczkach typu kredens lub witryna. Estetycznie ułożone elementy serwisu będą stanowiły dekoracyjny element pomieszczenia. Jeśli estetyka, w stronę której zmierzamy stawia raczej na minimalizm, to oczywiście wybieramy meble z pełnymi drzwiczkami, aby wielość widocznych przedmiotów, nawet dekoracyjnych, go nie zaburzała.
  • do przechowywania zabawek, z których dziecko korzysta często w salonie przyda się pojemnik, w który może być wyposażony podnóżek. 

 

Regał na książki lub dokumenty

  • sprawdźmy jakie książki planujemy w nim przechowywać: czy będą to standardowe książki, czy też większe albumy,
  • optymalna głębokość mebla na standardowe książki - 30 cm
  • optymalna głębokość mebla na większe albumy lub segregatory - 40 cm
  • rekomendujemy wybór regału, w którym możemy w jakimś zakresie regulować wysokość półek,
  • niektóre półki w regale można wykorzystać na stworzenie ciekawej ekspozycji dekoracyjnej komponując ze sobą kilka przedmiotów. Regał z książkami będzie wyglądał wówczas ciekawiej, a kompozycją dekoracyjną podkreślimy styl aranżacji.

 

Stół wielkość

  • wielkość - dobieramy ją pod kątem ilości osób, które będą z niego korzystać, przewidując taką szerokość lub średnicę (w przypadku okrągłego stołu), aby zapewniała odpowiednią ilość miejsca na jedno siedzisko,
  • na jedną osobę potrzebujemy minimum ok. 60 cm szerokości blatu,
  • wysokość stołu - powinna wynosić 74-76 cm. 
  • odległość od podłogi do dolnej krawędzi - powinna wynosić min. 61-62 cm. Jest to szczególnie ważny parametr do sprawdzenia zwłaszcza wtedy, gdy stół jest np. wyposażony w szuflady.
  • odległość stołu z krzesłami od ściany lub mebla stojącego za stołem - powinna wynosić min. 70-80 cm, aby zachować komunikację i przede wszystkim, aby móc swobodnie odsunąć krzesło by usiąść i wstać.
  • jeśli przy stole stoi mebel z tradycyjnie otwieranymi drzwiczkami - zmierzmy szerokość skrzydła drzwiczek lub szuflad, czy będziemy mogli je swobodnie otworzyć.
  • jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużego stołu, ale wiemy, że w przypadku przyjęcia, będziemy potrzebowali więcej miejsc dla gości, rozważmy zakup stołu rozkładanego lub stołu, który będzie wyposażony w montowane przy krótszych bokach przedłużki. Dzięki temu w łatwy sposób zwiększymy powierzchnię blatu, a na co dzień stół będzie zabierał mniej miejsca.

 

Stół kształt

  • stół z okrągłym blatem - dobrze się sprawdza nawet w niewielkich przestrzeniach. Wystarczy tylko średnica blatu 110 cm, by zmieściło się przy nim 4-5 osób.
  • stół prostokątny - wymaga minimalnej głębokości blatu wynoszącej 80 cm, aby móc ustawić nakrycia z dwóch stron dłuższych jego krawędzi. Jeśli zależy nam na tym, aby pomiędzy nakryciami móc ustawić gotowe półmiski z potrawami wybierzmy głębokość przynajmniej 80-90 cm.
  • stół kwadratowy - wymaga minimalnego rozmiaru 80 cm x 80 cm.
  • jeśli decydujemy się na stół rozkładany - sprawdźmy mechanizm rozkładania i sposób przechowywania dodatkowych blatów. Jeśli przechowuje się je osobno, musimy znaleźć na nie miejsce

 

Krzesła do stołu

  • pomiędzy siedziskiem a dolną krawędzią blatu stołu powinna być przestrzeń ok. 30 cm, aby siedzenie było komfortowe
  • zmierzmy rozstaw nóg krzesła i sprawdźmy jaką szerokość krzesła potrzebujemy, aby zmieściła się oczekiwana przez nas ilość przy jednym boku stołu. Najlepiej dobrać je tak, aby wszystkie zmieściły się pomiędzy dwoma nogami stołu.
  • pamiętajmy, że krzesła z podłokietnikami wymagają większej przestrzeni - zarówno w ustawieniu przy szerszym boku stołu, jak i w odległości od krawędzi stołu, jeśli podłokietniki są na wysokości blatu i nie można krzeseł wsunąć pd blat.

 

Dodatkowe wskazówki

  1. Wygodna przestrzeń do swobodnej komunikacji i komfortowego poruszania się to szerokość min. 70 cm między meblami.
  2. Pamiętajmy, że sklepy najczęściej podają informację o wymiarach zewnętrzych mebla - jeśli ważna jest dla nas głębokość czy szerokość wewnętrzna półki, czy szuflady dopytajmy o to, jeśli taka informacja nie jest zamieszczona na karcie mebla.

 

Lista mebli

Sporządzając tę listę, przygotowujmy ją już z konkretnymi wymiarami każdego mebla i nanosimy zachowując skalę na przygotowany wcześniej rysunek z wymiarami. Przykładowa lista:

  1. Sofa - wymiary: ........
  2. Fotel: ilość: .......... szt. wymiary: ........
  3. Pufa: wymiary ........
  4. Stolik kawowy: wymiary: ........
  5. Szafka rtv: wymiary: ........
  6. Komoda na drobiazgi: wymiary: ........
  7. Stół: wymiary: ........; kształt:..........
  8. Krzesła: ilość: .........szt.; wymiary: ......
  9. Regał: ilość: ......... szt.; wymiary: ......
  10. Witryna/kredens: wymiary: .............

 

 

Pozostałe artykuły w cyklu:

  1. Jak dobrać meble do pomieszczenia. Co trzeba przeanalizować.
  2. Jak dobrać meble do przedpokoju.
  3. Jak dobrać meble do salonu część. 1
  4. Jak dobrać meble do jadalni.

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium