Jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu - salon czyli pokój dzienny to miejsce, które śmiało można nazwać wielozadaniowym. Jest zarówno pomieszczeniem reprezentacyjnym, ponieważ w nim przyjmujemy najczęściej gości, jest pokojem, z którego korzystają wszyscy członkowie rodziny i w którym spędzamy najwięcej czasu. Bardzo często współczesny salon łączy też funkcję pokoju dziennego z jadalnią, z domowym biurem czy pokojem dziecięcym, a nawet sypialni rodziców. Zazwyczaj jest to także największa przestrzeń w naszym mieszkaniu. W związku z tą wielozadaniowością urządzenie salonu jest prawdziwym wyzwaniem. Z tego względu warto poświęcić mu naprawdę sporo czasu, aby tak dobrać meble i tak zaplanować ich ustawienie, by urządzić go optymalnie i ściśle pod nasze potrzeby.
W najłatwiejszej sytuacji są Ci z Państwa, którzy są na etapie projektowania własnego domu - wówczas istnieje możliwość takiego ustawienia ścian, komunikacji, rozkładu okien, żeby pomieszczenie było wręcz "uszyte na miarę". Pewnym ułatwieniem jest także etap wprowadzania zmian przez dewelopera do zakupionego mieszkania deweloperskiego - tu jednak pojawiają się już pewne ograniczenia. Często jednak nie mamy takiej możliwości, zastajemy już mieszkanie lub dom, w którym ściany stoją, okna mają swoje miejsce, a my musimy się skoncentrować jedynie na tym, by tak dobrać meble i zaplanować ich rozstawienie, aby urządzić salon jak najbardziej "pod siebie", czyli tak, aby odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom.
Aranżując każde pomieszczenie warto przeprowadzić konkretną analizę uwzględniającą stałe elementy, niezależnie od tego, jakie jest to pomieszczenie i od stylu, w którym planujemy je urządzić. Dzisiaj w cyklu Dobór mebli do konkretnych pomieszczeń przeprowadzimy analizę salonu i tradycyjnie zaczniemy od zastanowienia się dlaczego warto poświęcić temu czas, prawdopodobnie dużo czasu:
Dlaczego warto poświęcić czas na analizę doboru mebli do salonu
- Jest to pomieszczenie, które łączy wiele funkcji - prócz oczywistych funkcji pokoju dziennego, w którym spotyka się cała rodzina odpoczywając, rozmawiając, oglądając telewizję, grając w planszówki, bawiąc się z dziećmi, często współcześnie łączy się także z kuchnią lub jadalnią, a nawet tworzy jedną przestrzeń z przedpokojem. Dlatego też aranżując salon, planując do zakupu konkretne meble i ich ustawienie, warto to zrobić z należytą uwagą, aby wszystkie funkcje były zaspokojone. Wnętrze salonu powinno być tak zagospodarowane, aby, nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie, pojawiły się w nim wszystkie potrzebne meble: meble wypoczynkowe, stolik kawowy, komoda pod telewizor, komoda do przechowywania potrzebnych rzeczy, biblioteczka na książki lub na inne przedmioty, czy stół z krzesłami oraz inne potrzebne meble, a jednocześnie, aby łatwo było zachować ład i porządek, aby było łatwo go utrzymać. W dobrze zorganizowanej przestrzeni, w której panuje harmonia, a meble dobrane są proporcjonalnie do parametrów pomieszczenia lepiej spędza się czas, a wypoczynek jest komfortowy.
- Jest to pomieszczenie reprezentacyjne - z racji, że jest to zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu, to do niego zapraszamy naszych gości. Jest zatem nasza wizytówką, kolejną po przedpokoju. Pomimo, że pełni tę funkcję reprezentacyjną, to planując zakup mebli, myślmy przede wszystkim o naszych potrzebach i o tym, żeby salon służył przede wszystkim wypoczynkowi i relaksowi dla całej rodziny. Warto jednak wybrać takie meble, które pomogą nam w zachowaniu ładu i porządku, czyli dla rzeczy, które nie mają walorów dekoracyjnych lepiej wybrać meble zamknięte pełnymi frontami. Dzięki temu będą one poza zasięgiem wzroku i nie będą powodowały wrażenia nieporządku. Meble z otwartymi lub przeszklonymi półkami wybieramy dla przedmiotów dekoracyjnych i takich, które budują określony styl i klimat we wnętrzu: kolekcja książek, dekoracyjna zastawa, pamiątki, zdjęcia itp.
- Jest to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu i korzysta z niego cała nasza rodzina - pokój dzienny, inaczej niż sypialnia, czy pokój dziecka, albo gabinet domowy, jest miejscem, z którego korzysta każdy członek naszej rodziny: rodzice, dzieci, czasem dziadkowie, jeśli z nami mieszkają, a także nasze zwierzęta. Każdy z nich powinien czuć się komfortowo, każdy powinien moc znaleźć dla siebie ulubione miejsce, mieć możliwość przechowywania istotnych dla niego rzeczy. Ważna jest zatem atmosfera salonu sprzyjająca relaksowi i poczuciu bezpieczeństwa, a dobrej atmosferze sprzyja z kolei między innymi harmonia i optymalny dobór oraz układ mebli.
- Jest to pomieszczenie, w którym warto wyodrębnić poszczególne strefy - z uwagi na to, że jak zaznaczyliśmy wyżej, salon łączy ze sobą wiele różnych funkcji, zwłaszcza we współczesnych mieszkaniach, dla zachowania harmonii i ładu warto wyodrębnić te poszczególne strefy, czyli np. strefę jadalnianą, jeśli nie mamy osobnej jadalni, strefę wypoczynkową, tak, aby spędzając czas w salonie na wypoczynku, nie mieć wrażenia, że siedzimy w przedpokoju lub kuchni (jeśli mamy salon połączony z kuchnią lub holem), a podczas posiłków mieć odczucie, że wspólnie przebywamy w określonej przestrzeni, która temu służy. Wyodrębniając strefy trzeba zachować przy tym dobrą komunikację, aby nie przeciskać się między meblami, aby poruszanie się po salonie było swobodne i komfortowe.
- Analiza pozwoli nam uświadomić sobie nasze potrzeby oraz nawyki zachowania - Czy częściej oglądamy wspólnie telewizję, czy też wolimy rozmawiać, czytać książkę, grać w gry rodzinne itp. Czy rozmawiając wolimy siedzieć na kanapie czy raczej przy stole? Uświadomienie sobie naszych nawyków zawsze ułatwia określenie naszych potrzeb i oczekiwań od danej przestrzeni. A znając je, lepiej dobierzemy poszczególne meble, których potrzebujemy, a także optymalnie je ustawimy. Prócz tego, że będzie to sprzyjać zachowaniu ładu w estetycznie zorganizowanej przestrzeni, to zaoszczędzimy także czas na poszukiwanie określonych, potrzebnych nam w danej chwili przedmiotów.
- Nawet jak nie możemy sobie pozwolić na kupno wszystkich potrzebnych mebli od razu, to warto wybrać je wszystkie jednocześnie. To nam pozwoli sprawdzić, czy wszystkie nasze potrzeby będą zaspokojone, a po naniesieniu wszystkich mebli do salonu na rysunek projektowy w skali, pozwoli zweryfikować, czy ustawienie ich, które planujemy, będzie właściwe. Umiejętne i świadome rozplanowanie rozmieszczenia mebli pozwoli nam również pozostawić odpowiednią ilość miejsca na komfortowe poruszanie się, co jest szczególnie ważne, gdy wnętrze nie jest za duże. I o to też trzeba zadbać przed zakupem mebli, ponieważ może się okazać, że pomimo, że mamy wystarczającą ilość miejsca, aby ustawić np. meble do przechowywania, które będą dobrze komponowały się z ulubionym przez nas stylem, to okazuje się, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na tradycyjne otwieranie drzwiczek. Wówczas szukając alternatywy, nie musimy rezygnować z ustawienia mebli w danym miejscu, ale możemy wybrać np. komodę czy kredens z drzwiczkami przesuwnymi.
- Jest to pomieszczenie, które prócz tego, że służy wypoczynkowi, najpewniej służy także przechowywaniu - w związku z tym prócz typowych mebli wypoczynkowych, szafki rtv, muszą pojawić się w nim meble, w których pomieścicie Państwo wszystkie rzeczy, które potrzebujecie przechowywać. Dobrze jest wybór tych mebli przemyśleć także właśnie pod kątem wszystkich rzeczy które chcemy w nim trzymać: niektóre przedmioty lepiej przechowuje się w komodach, inne na półkach, a być może będziecie chcieli Państwo niektóre rzeczy wyeksponować. Kategorie przedmiotów mają bardzo ważne znaczenie podczas dobierania mebli.
- W dobrze zorganizowanej przestrzeni, niezależnie od estetyki i stylu wystroju, lepiej się wypoczywa i piękniej się żyje. I nikt nas nie przekona, że jest inaczej :)
Moduły publikacji, którą z uwagi na obszerność i złożoność tematyki podzielimy na dwie części:
- Dlaczego warto poświęcić czas na analizę doboru mebli do salonu - w części 1
- Analiza cech i parametrów naszego salonu - w części 1
- Analiza funkcjonalna czyli określenie naszych potrzeb - w części 1
- Meble przydatne w salonie i w salonie z aneksem kuchennym - w części 2
- Wskazówki dotyczące wyboru mebli do salonu - w części 2
- Dodatkowe wskazówki - w części 2
- Lista potrzebnych mebli do naszego salonu - w części 2
Link do części 2: https://milemaison.pl/jak-dobrac-meble-do-salonu-i-do-salonu-z-aneksem-kuchennym-czesc2
Analiza cech i parametrów salonu
Cel: określenie naszych możliwości
Dobór mebli powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania podstawowych i zazwyczaj już zastanych, czyli takich, których nie mamy możliwości zmienić, cech i parametrów sypialni. Co warto wziąć pod uwagę:
1. Metraż salonu, kształt pomieszczenia oraz układ ścian i okien
Zbierając dane, które wskazujemy poniżej, wyposażamy się w miarkę, długopis/ołówek i kartkę, a najlepiej w wydrukowany projekt pomieszczenia. Po dokonaniu konkretnego pomiaru, od razu nanosimy go na rysunek lub zapisujemy na kartce. Gdy przeprowadzimy analizę do końca, to przygotowujemy ponownie rysunek pomieszczenia z zachowaniem wybranej skali. Wygodnie będzie to zrobić na formacie dużym papieru, ponieważ ten rysunek posłuży nam później do nanoszenia na niego mebli przy zachowaniu wybranej skali. Będziemy mieć gotowy materiał do późniejszej prac, ewentualnych korekt i zmian. To pozwoli uniknąć zakupu mebli, które mogą okazać się za duże lub za małe, a także pomóc zachować określone proporcje całości oraz zaplanować dobrą komunikację sprzyjającą komfortowemu przemieszczaniu się bez ryzyka nabicia siniaka, czy guza i bez konieczności przeciskania się pomiędzy meblami.
- ilość metrów kwadratowych przestrzeni,
- długość, szerokość oraz wysokość pomieszczenia,
- ilość ścian przy których możemy ustawić meble,
- ilość pełnych ścian, przy których możemy ustawić meble,
- szerokości ścian, przy których możemy ustawić meble,
- ilość i wielkość okien oraz miejsce ich usytuowania,
- czy znajduje się wyjście na balkon / taras / ogród?
- kształt pomieszczenia i proporcje: czy pomieszczenie jest długie i wąskie, czy raczej szerokie, ale krótkie?
Zebrane dane pozwolą nam ustalić między innymi:
- czy mamy dowolność miejsca na wszystkie potrzebne meble, a istnieje tylko kwestia odpowiedniego ich doboru i funkcjonalnego oraz estetycznego rozmieszczenia,
- na jakiej wielkości kanapę czy foteli możemy sobie pozwolić?
- czy możemy pozwolić sobie na rozkładaną sofę?
- na jakiej wielkości ławę czyli stolik kawowy możemy sobie pozwolić?
- czy zmieszczą się stoliki pomocnicze ustawione przy meblach wypoczynkowych?
- czy możemy sobie pozwolić na pełnowymiarową komodę pod telewizor?
- czy znajdziemy miejsce wszystkie meble służące do przechowywania rzeczy, które planujemy trzymać w salonie,
- czy znajdziemy miejsce na mebel, w którym na noc będziemy mogli odkładać kapy i poduszki dekoracyjne, jeśli z nich korzystamy, a salon służy nam też za sypialnię?
- czy będziemy mogli na którejś ze ścian zawiesić szafki wiszące lub półki, jeśli ich potrzebujemy?
- na jaki stół możemy sobie pozwolić, jeśli salon ma łączyć także funkcję spożywania posiłków i przyjmowanie gości na okolicznościowe przyjęcia?
- czy znajdzie się miejsce na posłanie czy drapak dla zwierzęcia?
- czy będzie wystarczająco dużo miejsca, aby móc bawić się z dzieckiem?
2. Rodzaj pomieszczenia - otwarta przestrzeń, czy zamknięta
- Czy salon jest pomieszczeniem otwartym czy zamkniętym,
- Czy łączy się kuchnią lub aneksem kuchennym,
- Czy tworzy jedną przestrzeń z przedpokojem?
- Czy łączy się zarówno z kuchnią i przedpokojem?
- Czy jest częścią jednej dużej przestrzeni na parterze dwupoziomowego mieszkania, szeregówki, bliźniaka, domku?
- Czy znajdują się w nim schody na piętro?
Dlaczego ten aspekt jest ważny:
- Niezależnie od metrażu przestrzeni musimy ją wizualnie podzielić na strefę wypoczynkową, na strefę jadalni, strefę kuchenną czy strefę przedpokoju, aby korzystanie z każdej z nich było komfortowe, aby komunikacja była swobodna, a jednocześnie w całości zachowana harmonia.
- Jeśli salon łączy się otwartą przestrzenią z innymi pomieszczeniami, to mamy mniej pełnych ścian do zagospodarowania w samym salonie - to wpływa na układ mebli.
Analiza funkcjonalna salonu
Cel: określenie naszych potrzeb
1. Funkcje salonu
Jak już kilkakrotnie wspomnieliśmy salon jako pokój dzienny pełni wiele funkcji, ponadto korzysta z niego cała rodzina, wszyscy jej członkowie. Postaramy się wymienić ich jak najwięcej, pomimo, że nie wszystkie z nich przyporządkujecie Państwo akturat do potrzeb Państwa rodzinny:
- wypoczynek dzienny indywidualny,
- wypoczynek dzienny rodzinny,
- wypoczynek nocny, jeśli niektóry członkom rodziny służy także jako sypialnia,
- rozmawianie z członkami rodziny,
- przyjmowanie gości,
- oglądanie telewizji,
- granie w gry na telewizorze,
- słuchanie muzyki,
- czytanie książki/prasy,
- picie kawy/herbaty,
- przechowywanie,
- spożywanie posiłków, jeśli nie mamy osobnej jadalni, a w kuchni nie mamy stołu jadalnianego,
- przechowywanie rozmaitych przedmiotów (książek, dokumentów, planszowych gier rodzinnych, obrusów, ubrań, zabawek dziecięcych, naczyń stołowych, kolekcji płyt muzycznych i filmów)
- odrabianie lekcji (czasem dzieci wolą odrabiać lekcje przy stole w obecności rodziców, zamiast przy własnym biurku),
- praca biurowa - jeśli pracujemy zdalnie, a nie mamy przeznaczonego do tego osobnego pomieszczenia,
- wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych,
- zajmowanie się malutkim dzieckiem.
2. Co robimy w salonie, jak na co dzień korzysta z niego nasza rodzina
Jeśli przyjrzymy się opisanym wyżej funkcjom, spisanie tego, jak nasza rodzina w funkcjonuje w przestrzeni pokoju dziennego i jak planujemy z niej korzystać, nie będzie takim trudnym zadaniem. Z uwagi na wielozadaniowość funkcji spis ten możemy robić kilka dni, konsultując się z wszystkimi członkami rodziny, wprowadzając korekty, aż uznamy, że jest kompletny. Takie zestawienie ułatwi nam optymalnie urządzić przestrzeń, ustalić potrzebne meble i ich parametry, zaplanować ich ustawienie. Ostatnim krokiem będzie ich poszukanie i kupienie.
- Ile osób korzysta na co dzień z salonu- czy są to dwie osoby dorosłe, czy jedna osoba czy również dzieci, dziadkowie? Jest to podstawowa informacja, pod którą musimy dobrać odpowiednie meble wypoczynkowe (ich ilość, rodzaj i wielkość), a także stół i ilość krzeseł, jeśli część salonu będzie pełniła także funkcję jadalni.
- Czy potrzebujemy miejsce dla zwierzęcia? - jeśli członkiem naszej rodziny jest zwierzę np. pies lub kot, trzeba znaleźć miejsce także na jego rzeczy np. na posłanie, na drapak itp.
- Czy salon tworzy jedną przestrzeń z jadalnią lub/i kuchnią? - jeśli salon jest połączony z kuchnią lub aneksem kuchennym trzeba przemyśleć jak odpowiednimi meblami wizualnie rozdzielić te dwie strefy, ale w sposób, aby zachować harmonię oraz dobrą komunikację i nie "zagracić" pomieszczenia.
- Czy musimy w nim znaleźć miejsce na stół i krzesła? - jeśli nie mamy osobnej jadalni, a w kuchni nie mamy stołu, przy którym można jeść posiłki oraz przyjmować gości, wydając okolicznościowe przyjęcia, trzeba znaleźć miejsce na stół w salonie. Wielkość stołu, ilość krzeseł będzie zależała od tego, na ile osób ma być przewidziany. Natomiast kształt czy też funkcję rozkładania dobieramy pod względem parametrów, kształtu pomieszczenia. Zarówno stoły okrągłe czy owalne, jak i stoły prostokątne mają swoje atuty. Świetnym rozwiązaniem jest także stół rozkładany, jeśli przestrzeń wymaga, aby na co dzień zajmował on mniej miejsca. Stół w salonie możemy ustawić także niezależnie od posiadania osobnej jadalni, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, a lubimy przy nim siedzieć podczas rozmów, podczas gier rodzinnych, czy spotkań ze znajomymi.
- Czy przyjmujemy w nim gości? - jeśli często przyjmujemy gości, potrafimy oszacować ile dodatkowego miejsca potrzebujemy i czy będą to raczej krzesła, fotele czy większa sofa. Niezależnie od tego, czy jesteśmy bardziej lub mniej gościnni, trzeba się liczyć z tym, że chociaż od czasu do czasu ktoś do nas przyjdzie. Najlepszym miejscem do zaproszenia nawet niespodziewanego gościa jest zawsze salon. Z punktu widzenia tej funkcji reprezentacyjnej ważny jest też odpowiedni wybór mebli do przechowywania, które ułatwią nam utrzymanie porządku na co dzień - jeśli planujemy przechowywać w salonie różne rzeczy użytkowych, dokumentów itp., które nie mają cechy dekoracyjnej, warto wybrać takie meble zamknięte, które będą miały pełne fronty drzwiczek lub szuflad, ponieważ dzięki temu wszystko będzie poza zasięgiem wzroku. Zbyt wiele przedmiotów na widoku sprawia wrażenie bałaganu, wręcz chaosu, nawet, gdy mamy "posprzątane" wnętrze.
- Czy któryś z członków naszej rodziny śpi w nocy w salonie? - bardzo ważny aspekt, ponieważ zmusza nas to do wyboru sofy czy kanapy z funkcją rozkładania, wyposażonej w pojemnik na pościel oraz pozostałych mebli w okolicy sofy raczej lekkich, aby łatwo można je było na noc odsunąć, by rozłożyć kanapę.
- Jakich mebli wypoczynkowych potrzebujemy? - to oczywiście zależy od ilości osób, które na co dzień korzystają z pokoju dziennego, ale nie tylko. Ważne pytania to także takie: czy siedząc na sofie lubimy trzymać nogi na podwyższeniu? Czy wygodniej siedzi nam się w fotelu oglądając telewizję? A może lubimy czytać książkę leżąc na osobnym szezlongu i mamy na niego miejsce? Kluczową informacją jest także taka, czy korzysta się z salonu w ciągu nocy jak z sypialni - wówczas musimy postawić przynajmniej na jeden mebel rozkładany i to raczej z pojemnikiem na pościel.
- Czy oglądamy telewizję? Słuchamy muzyki? - telewizor możemy zawiesić wprawdzie na ścianie, ale tak czy inaczej będziemy prawdopodobnie potrzebować komody czy szafki rtv na sprzęt audio i pozostały sprzęt rtv. Jeśli mamy wystarczająco ilość miejsca i zdecydujemy się na pełnowymiarową komodę pod telewizor, to niektóre szafki możemy wykorzystać do przechowywania różnych przedmiotów.
- Czy lubimy mieć pod ręką w salonie piloty, krzyżówki, gazety inne drobiazgi? - jeśli tak, to warto pomyśleć o stoliku lub stolikach pomocniczych z szufladką, które ustawimy przy meblach wypoczynkowych lub o stoliku kawowym, który będzie wyposażony w szufladki oraz opcjonalnie w dolną półkę, która też oferuje dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów, które nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.
- Czy lubimy prowadzić długie rozmowy z członkami rodziny siedząc wygodnie na sofie lub w fotelu czy przy stole? - jeśli preferujemy sofę czy fotele, to warto przemyśleć taki układ poszczególnych mebli tworzących strefę wypoczynkową, aby nie siedzieć jak w "tramwaju", ale tak, aby móc być do siebie zwróconym przodem. Jeśli mamy miejsce na sofę, fotel/fotele, jakąś pufę, to warto je ustawić w sposób tworzący pewną całość nieco zamkniętą - w takich przestrzeniach dobrze się rozmawia.
- Czy planujemy w nim przechowywać książki - jeśli tak, to trzeba zaplanować i wybrać mebel na książki. Może to być regał otwarty, witrynka przeszklona, biblioteczka z otwartymi i zamykanymi półkami lub półki zawieszone na ścianie, jeśli nie mamy miejsca na wolnostojący mebel do przechowywania kolekcji książek.
- Czy mamy jakąś kolekcję, którą chcemy wyeksponować - cenne pamiątki, kolekcja płyt lub filmów, które chcemy umieścić na widoku, będzie wymagała mebla przeszklonego, aby zawartość półek była widoczna. Rekomendujemy w tym wypadku meble przeszklone zamiast otwartych półek, ponieważ drzwiczki przeszklone chronią przed kurzem, zapachami z kuchni i wilgocią.
- Jakie meble do przechowywania będą nam potrzebne - to wynika zarówno z naszego codziennego funkcjonowania w salonie, jak i z tego jakie funkcje pełni on dodatkowe oraz również z tego, czy w mieszkaniu mamy dostatecznie dużo miejsca do przechowywania w innych pomieszczeniach: dokumentów, ubrań, zastawy stołowej, obrusów, zabawek dziecka, gier planszowych itp. Od tego zależy, czy będziemy potrzebować komody z szufladami, komodę z pojemnymi zamykanymi półkami, czy też kredens lub witrynę, by wyeksponować zastawę stołową. W salonie stawiajmy raczej na meble z pełnymi frontami drzwiczek czy szuflad, prócz mebli, które mają za zadanie także wyeksponować cenną kolekcję, dekoracyjną zastawę, pamiątki lub inne dekoracje. Przeszklone drzwiczki mebli powodują, że zawartość komód czy szafek jest widoczna, co niestety tworzy wrażenie nieporządku i chaosu jeśli dane przedmioty są z różnych kategorii i nie mają walorów dekoracyjnych.
- Czy lubimy w salonie czytać? - jeśli tak, to trzeba to uwzględnić wybierając meble wypoczynkowe - jeśli czytamy na sofie, to warto by miała pełne i nieco wyższe oparcia boczne, aby móc wygodnie się oprzeć, wyższe plecki. Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca warto zainwestować w szezlong z podłokietnikami - kto raz spróbował wypoczynku na szezlongu, to będzie do niego wracał, ponieważ jest naprawdę bardzo wygodnie i komfortowo. Trzeba też znaleźć miejsce, w które będzie można bezpiecznie odłożyć aktualnie czytaną książkę lub czytnik, zachowując w pięknie zorganizowanej przestrzeni ład i porządek.
- Czy bawimy się z dzieckiem/z dziećmi - jeśli tak, trzeba pozostawić odpowiednią ilość miejsca pomiędzy meblami i tak je ustawić, aby były one bezpieczne dla dziecka. Aby nic z nich nie spadło, aby miały zabezpieczone narożniki itp. Być może będzie potrzebny jakiś kosz, do którego możemy chować zabawki po zakończonej zabawie - rolę takiego pojemnika może pełnić siedzisko lub pufa z zamykanym pojemnikiem. Wygląda to estetycznie i nie zabiera dodatkowej przestrzeni.
- Czy wykonujemy w salonie pracę biurową - nie wszyscy mają tyle pomieszczeń, że mogą sobie pozwolić na osobny gabinet domowy. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, a pracujemy zdalnie w domu, to najpewniej będziemy to robić właśnie w salonie. Jeśli przestrzeń salonu na to pozwala, to warto w takim wypadku wydzielić sobie strefę do takiej pracy - wystarczy konsola lub sekretarzyk. Zarówno sekretarzyk, jak i konsola są meblami, które nie kojarzą się stricte z biurem i w pokoju dziennym prezentują się elegancko. Mając mało miejsca można postawić na wysoki sekretarzyk z przeszkloną górą i zamykanym blatem, które po zakończeniu pracy będziemy mogli po prostu złożyć, uzyskując natychmiast porządek.
- Czy mamy w salonie kominek - jeśli tak, to prócz walorów dekoracyjnych wymusza on pewną organizację przestrzeni, która wymaga zachowania pewnej odległości od mebli dla zapewnienia bezpieczeństwa.
- Czy z salonu mamy wyjście na taras lub ogród, z którego często korzystamy - jeśli mamy takie wyjście, a ogród i taras są pewnym przedłużeniem naszej strefy dziennej, to warto przemyśleć takie ustawienie mebli, aby strefę wypoczynkową skierować ku przeszkleniom, za którym ów taras czy ogród się znajduje. W tej sposób wizualnie powiększymy tę przestrzeń, spełniając przy tym jednocześnie zadanie wizualnego wydzielenia poszczególnych stref z salonu. Trzeba także pamiętać o tym, by ustawiając meble, zachować odpowiednie miejsce, by nie następowała kolizja z otwieranymi drzwiami tarasowymi.
- Czy w salonie znajdują się prowadzące na piętro schody - jeśli w salonie mamy początek biegu schodów, również wymusza to na nas trochę inną organizację i ustawienie mebli, aby nie zaburzać komunikacji. Wielu projektantów zaleca zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Jest to faktycznie dobry pomysł, zwłaszcza jeśli brakuje nam w mieszkaniu przestrzeni do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Wówczas można zabudować miejsce pod schodami, tworząc "składzik" np. na odkurzacz, mop itp. lub szafę na ubrania wierzchnie. W tej przestrzeni można zrobić też regały na książki, ustawić komodę itp. Panuje tu pełna dowolność co do sposobu zagospodarowania tego miejsca. Można je przeznaczyć na posłanie dla zwierzaka, na miejsce parkowania odkurzacza automatycznego itp. itd.
- Czy znajdziemy miejsce na wszystkie inne przedmioty wolnostojące, które chcemy trzymać w salonie? - drapak dla kota, osuszacz, oczyszczacz powietrza, kolumny stojące itp.
Jak Państwo widzicie czynności, które na co dzień wykonujemy w salonie, jest mnóstwo. Każdy z Państwa ma też indywidualne potrzeby co do przechowywania w tym wnętrzu określonych rzeczy, co nie jest tylko uwarunkowane nawykami i przyzwyczajeniem, ale także (i chyba przede wszystkim) metrażem całego mieszkania i ilością pokoi do dyspozycji. Gdy dojdzie do tego fakt, że bardzo dużo zależy od tego, czy salon jest osobnym pomieszczeniem, czy też jest salonem z aneksem kuchennym lub jedną przestrzenią na parterze mieszkania lub domku, wychodzi, że naprawdę mamy mnóstwo istotnych punktów i aspektów do przeanalizowania urządzając tę przestrzeń. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Państwa, że warto poświęcić temu czas.
3. Co będziemy przechowywać w salonie
Jeśli przeanalizowaliśmy dokładnie funkcje sypialni oraz sposób naszego korzystania z tej przestrzeni, które to aspekty wskazaliśmy w punktach 1 i 2, to spis rzeczy, dla których musimy znaleźć miejsce, będzie ich dopełnieniem. Może on wyglądać mniej więcej tak:
- księgozbiór,
- dokumenty,
- różne drobne różności trudne do ujęcia w konkretną kategorię,
- zastawę stołową,
- szkło stołowe,
- obrusy,
- akcesoria elektroniczne typu: piloty, ładowarki, laptop itp.,
- zabawki dziecka,
- planszowe gry rodzinne,
- ubrania,
- koce lub pledy - idealne do popołudniowej drzemki na sofie lub do otulenia się nimi podczas czytania książki,
- urządzenia do ćwiczeń np. mata do jogi,
- pamiątki,
- książkę, którą czytamy,
- słuchawki wygłuszające,
- dekoracje świąteczne.
4. Z jakich urządzeń korzystamy na co dzień w salonie
Ważny punkt z punktu ustalenia czy na wszystkie urządzenia i przedmioty znajdzie się miejsce w danej przestrzeni. Spiszmy je i przemyślmy gdzie będą stać oraz dobierzmy meble i ich ustawienie, także pod tym kątem.
Jakie to zatem mogą być urządzenia:
- telewizor,
- modem,
- dekoder do telewizji,
- sprzęt do słuchania muzyki plus kolumny,
- oczyszczacz powietrza (są zazwyczaj duże i wymagają określonej przestrzeni) lub nawilżacz powietrza,
- odkurzacz automatyczny z bazą,
- aparat telefonu stacjonarnego,
- smartfon/tablet,
- słuchawki wygłuszające,
- elektryczne poidełko dla zwierzęcia.
W kolejnej - części 2 artykułu omówimy:
- Wskazówki dotyczące wyboru mebli do salonu - w części 2
- Dodatkowe wskazówki - w części 2
- Lista potrzebnych mebli do naszego salonu - w części 2
Na zdjęciu głównym artykułu oraz poniżej zaprezentowane są
meble drewniane do salonu Ashton: https://milemaison.pl/seria-ashton-brown
Świetnie sprawdzą się w salonie o wystroju nawiązującym do wnętrz retro z połowy ubiegłego wieku.
Pozostałe artykuły w cyklu:
1. Jak dobrać meble do salonu i salonu z aneksem kuchennym - część 2.
2. Jak dobrać meble do pomieszczenia. Co trzeba przeanalizować.
3. Jak dobrać meble do przedpokoju.