W cyklu Dobór mebli do konkretnych pomieszczeń dzisiaj dokonamy takiej analizy przestrzeni przedpokoju. Jeśli zainteresował Państwa tytuł tego artykułu, to znak, że jesteście Państwo na etapie wykańczania mieszkania w zakresie doboru mebli lub chcecie przeanalizować ten temat, aby na etapie projektowania rozkładu funkcjonalnego, uwzględnić pewne ważne dla Państwa kwestie. Każde pomieszczenie w mieszkaniu jest ważne, ale przedpokój jest miejscem wyjątkowym, z uwagi na to, że prócz funkcji oczywistych jest także wizytówką domu.
Jeśli istotne jest dla Państwa dobrze zorganizowana przestrzeń, która ułatwia utrzymanie ładu i porządku, a także spełnia Państwa oczekiwania estetyczne, dobór i zakup mebli do przedpokoju powinna poprzedzić rzetelna analiza tej przestrzeni, do której szczerze Państwa zachęcamy. To prawda, że jest to czas, który musimy poświęcić, ale ten czas na pewno zaprocentuje, ponieważ pozwoli uniknąć wpadek i błędów przy kupowaniu mebli, a także zapewni Państwu zorganizowanie całej przestrzeni w sposób przemyślany, z uwzględnieniem wszystkich Państwa potrzeb i oczekiwań.
Dlaczego warto poświęcić czas na analizę, która pomoże nam optymalnie umeblować przedpokój:
- Jest to pierwsze miejsce, do którego wchodzimy po powrocie do domu - warto tak zagospodarować jego przestrzeń, aby nie była ona wypełniona stertą butów, ubrań i innych akcesoriów umieszczonymi na widoku - niezależnie jak równo poukładamy buty, ich widok zawsze tworzy wrażenie bałaganu.
- Jest to pierwsze miejsce, do którego wchodzą nasi goście - zarówno Ci zapowiedziany, jak Ci nieoczekiwani. Jest to nasza wizytówka, która zrobi adekwatne wrażenie u odwiedzających. Jest także pewną zapowiedzią estetyki i charakteru, której będą się spodziewać spotkać w dalszych pomieszczeniach. Podobnie jak wyżej: widok porozrzucanego obuwia, czy byle jak powieszonej odzieży wierzchniej na pewno nie zrobi dobrego wrażenia.
- Analiza pozwoli nam uświadomić sobie nasze potrzeby oraz nawyki zachowania po wejściu do domu lub podczas opuszczania go, których często sobie nie uświadamiamy. Świadomość nawyków pozwoli określić szczegółowo nasze potrzeby. To z kolei pozwoli na taki dobór mebli i ich ustawienie, że przy zachowaniu ładu w estetycznie zorganizowanej przestrzeni, zaoszczędzimy także czas na poszukiwanie potrzebnych rzeczy przed wyjściem z domu.
- Świadome planowanie rozmieszczenia mebli pozwoli nam także zaplanować pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca na swobodną komunikację - czasem nawet jak mamy wystarczającą ilość miejsca na wolnostojącą szafę, która będzie pasowała do preferowanego przez nas stylu, może okazać się, że otwieranie tradycyjnych skrzydeł utrudni ową komunikację, wówczas warto zdecydować się na szafę z drzwiami przesuwnymi. Pamiętajmy, że minimum szerokości na przejście to 100 cm.
- W dobrze zorganizowanej przestrzeni, która odpowiada naszej estetyce lepiej się żyje i myśli - banał, który naprawdę znajduje odzwierciedlenie w codziennym funkcjonowaniu przez wiele godzin w określonych przestrzeniach.
Moduły niniejszego artykułu:
- Analiza cech i parametrów naszego przedpokoju
- Analiza funkcjonalna czyli określenie naszych potrzeb.
- Lista potrzebnych mebli do naszego przedpokoju
Analiza cech i parametrów przedpokoju
Cel: określenie naszych możliwości
Dobór mebli do przedpokoju powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania podstawowych i często już zastanych cech i parametrów przedpokoju, czyli takich, których nie możemy zmienić. Co trzeba wziąć pod uwagę:
1. Metraż przedpokoju i jego kształt
Sama ilość metrów kwadratowych nie da nam wszystkich potrzebnych informacji. Jakie dane będą nam potrzebne:
- ilość metrów kwadratowych przestrzeni,
- długość i szerokość pomieszczenia,
- szerokości ścian, przy których możemy ustawić meble,
- czy w pomieszczeniu znajduje się wnęka, którą możemy zagospodarować,
- czy wszystkie ściany są pełne, czy może znajduje się tu okno?
Zebrawszy powyższe dane nanieśmy je na kartkę, rysując wszystko w odpowiedniej skali. Zapiszmy na niej także wszystkie wymiary szerokości ścian, ewentualnych otworów na drzwi, szerokość i głębokość wnęki itp. Używając później również odpowiedniej skali łatwiej nam będzie rozplanować meble, których będziemy potrzebować. Meble, które wybierzemy po naszej analizie, również nanieśmy na tę kartkę zachowując skalę. Ten zabieg pozwoli nam skontrolować, czy na pewno wybrane meble o danych parametrach się zmieszczą i czy zostanie przy tym zachowana swobodna komunikacja. Jeśli okaże się, że nie wygospodarujemy 100 cm na swobodne przechodzenie skupmy się na poszukiwaniach płytszej szafy, czy też płytszej szafki na buty, ewentualnie garderoby z wieszakami.
Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam ustalić między innymi:
- czy mamy dowolność miejsca na wszystkie potrzebne meble, istnieje tylko kwestia odpowiedniego ich doboru i funkcjonalnego oraz estetycznego rozmieszczenia,
- czy okrycia wierzchnie będziemy odwieszać do szafy czy też na wieszaki na ścianie?
- czy możemy sobie pozwolić na pełnowymiarową szafę wolnostojącą, a może chociaż na wolnostojącą szafę o płytszej głębokości, w której drążek na ubrania zawiesimy prostopadle do tylnej ścianki?
- jeśli nie mamy miejsca na tradycyjną szafę, to czy zdecydować się na garderobę z wieszakami oraz siedziskiem, czy też tylko na ozdobny panel z wieszakami, lustrem i szufladką na drobiazgi?
- czy szafka na buty może być szersza i uzupełniona o szufladki oraz zamykane szafki, czy musi być wąska?
- czy znajdzie się miejsce na wąską komodę z szufladami na drobiazgi, która ułatwi nam przechowywanie ich w uporządkowany i łatwy do znalezienia sposób,
- czy znajdziemy dogodne miejsce na wolnostojące siedzisko?
- czy będziemy mogli na którejś ze ścian zawiesić lustro?
2. Rodzaj pomieszczenia - otwarta przestrzeń, czy zamknięta
Ważne jest wzięcie pod uwagę czy przedpokój jest osobną przestrzenią czy też wygospodarowaną strefą z większej całości, która łączy także inne funkcje: aneks kuchenny, salon itp. Dlaczego jest to istotne? Otóż dlatego, że stawia przed nami nieco inne i niejednokrotnie większe wymagania:
- mamy mniej ścian do zagospodarowania,
- ponieważ jest ono otwarte na przestrzeń domu (często tak się dzieje w nowoczesnych szeregówkach lub mniejszych mieszkaniach o otwartym planie), musimy z jednej stronie je zgrabnie połączyć z resztą, a z drugiej strony tak rozplanować ustawienie mebli i zagospodarowanie jego przestrzeni, aby zaakcentować odrębność tej strefy. Jest to ważne jeśli przebywając w przestrzeni kuchni nie chcemy mieć wrażenia, że gotujemy w przedpokoju, lub siedząc w salonie, siedzimy w przedpokoju,
Analiza funkcjonalna przedpokoju
Cel: określenie naszych potrzeb
1. Funkcja przedpokoju
Pomimo, że rola przedpokoju wydaje się oczywista, a jest nią przechowywanie ubrań i obuwia, ubierania się i rozbierania po wejściu, to warto poświęcić chwilę temu punktowi, by główną funkcję rozbić na tak zwane atomy:
- przechowywanie obuwia wyjściowego i domowego,
- przechowywanie ubrań wierzchnich, szalików, czapek, rękawiczek itp.
- ubieranie się w okrycia wierzchnie, buty przed wyjściem z domu,
- pomoc w ubraniu dziecka: założenie obuwia, kurtki itp.,
- przygotowywanie sobie rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać wychodząc z domu (np. tornister, teczka itp.),
- odstawianie przyniesionych zakupów, aby ułatwić sobie zdjęcie ubrania i butów,
- odstawienie torebki, teczki, torby z laptopem, tornistra, parasola itp.,
- odłożenie wyjętej ze skrzynki korespondencji,
- odłożenie kluczy, dokumentów,
- zdejmowanie okryć wierzchnich i obuwia po powrocie do domu,
- odwieszanie okryć wierzchnich,
- schowanie obuwia zewnętrznego,
- założenie obuwia domowego,
- pomoc w zdjęciu obuwia dziecku,
2. Co robimy w przedpokoju, jak z niego korzystamy w codziennym życiu
Już po analizie wyżej wskazanych funkcji możemy łatwiej opisać to jak na co dzień korzystamy z przestrzeni przedpokoju i czy oczekujemy od niej, aby pełniła jakieś dodatkowe funkcje (np. przechowywania odkurzacza itp.). Analizę najłatwiej przeprowadza się odpowiadając na wcześniej postawione pytania:
- Ile osób na co dzień korzysta z przedpokoju - czyli jak duża jest nasza rodzina, czy są to tylko osoby dorosłe czy też dzieci. Każda z osób ma swoje indywidualne potrzeby (odłożenie teczki, tornistra, miejsce na kapelusz lub laskę itp.), które też trzeba wziąć pod uwagę. Jest to bardzo istotna informacja, pod którą musimy dobrać odpowiednio dużą komodę na buty, szafę na okrycia wierzchnie lub ilość wieszaków naściennych, a także inne meble, które spełnią potrzeby wszystkich domowników.
- Czy planujemy przyjmować gości - nawet jeśli nie należymy do osób gościnnych trzeba się liczyć z tym, że czasem ktoś do nas przyjdzie. Warto mieć przygotowane miejsce na odwieszenie okrycia wierzchniego naszego gościa - czy to w naszej szafie w przedpokoju, czy też na wieszaku, jeśli nie mamy szafy w tej przestrzeni.
- Czy ubieramy się w okrycia wierzchnie i ewentualnie obuwie w przedpokoju czy w garderobie - tutaj w grę wchodzi kwestia nawyków. Coraz częściej zdarza się tak, że ubieramy się całkowicie w garderobie, łącznie z kurtkami, płaszczami, torebkami i czapkami czy kapeluszami. Jeśli tak jest to niezależnie od tego, przyda się miejsce na ubrania dla naszych gości.
- Czy lubimy przejrzeć się w lustrze przed wyjściem z domu - nie wszyscy potrzebują lustra w przedpokoju, ale jeśli mamy nawyk lub po prostu potrzebę, przy przed wyjściem ostatni raz rzucić okiem na siebie i skontrolować nasz wygląd, trzeba znaleźć również miejsce na lustro: może to być lustro naściennie, może być zamontowane na drzwiach szafy po ich wewnętrznej stronie lub może to być po prostu lustrzany front drzwi szafy.
- Czy mamy małe dziecko, które wymaga pomocy podczas ubierania przed wyjściem i rozebrania po powrocie do domu - jeśli tak, to warto przygotować miejsce, w którym będzie mogło usiąść podczas zakładania butów. Może to być siedzisko przeznaczone dla głównych domowników lub specjalne krzesełko dla dzieci, dla którego trzeba będzie znaleźć miejsce. Jeśli mamy dziecko, to warto także pomyśleć o zamontowaniu wieszaków na jego kurteczki na niższej wysokości, aby mogło ono je samodzielnie zdejmować lub odwieszać.
- Czy potrzebujemy usiąść, aby założyć lub zdjąć buty - jeśli my, bądź chociaż jedna osoba spośród domowników ma taką potrzebę, to warto wygospodarować jakieś miejsce na siedzisko. Może to być siedzisko umieszczone we wnęce (jeśli ją mamy) zabudowy szafy, ale może to być także siedzisko będące elementem wolnostojącej garderoby z wieszakami lub całkowicie samodzielna otomana, taboret czy krzesło.
- Gdzie będziemy przechowywać szaliki, czapki, rękawiczki, kapelusze - zależnie od pory roku mogą być do zimowe szaliki lub letnie apaszki i chusty, mogą to być ciepłe czapki lub letnie czapeczki z daszkiem oraz kapelusze chroniące od słońca. I na te wszystkie akcesoria trzeba znaleźć miejsce, aby nie zwisały smętnie z wieszaków lub nie leżały w przypadkowych miejscach, obracając w perzynę nasze chęci utrzymania ładu i porządku w estetycznie zaaranżowanej przestrzeni. Jeśli możemy pozwolić sobie na szafę, to zamontujmy w niej specjalne haczyki lub szuflady z wkładem do segregacji i uporządkowanego przechowywania tych rzeczy. Jeśli mamy miejsce tylko na płytką komodę, to szuflady sprawdzą się w roli przechowywania znakomicie.
- Gdzie zazwyczaj przechowujemy klucze do domu i samochodu - jeśli w przedpokoju, to trzeba w nim uwzględnić mebel wyposażony w niewielką szufladkę lub szufladki. W małych szufladkach łatwiej utrzymać porządek, a tym samym szybko znaleźć potrzebne rzeczy. W takie szufladki może być wyposażona szersza komoda na buty lub konsola. Szuflady na te rzeczy możemy zaprojektować także w szafie na wymiar.
- Czy lubimy odkładać korespondencję zaraz po wejściu do domu - można ją odkładać na specjalną tacę ustawioną na blacie komody lub szafki na buty.
- Czy potrzebujemy miejsca, by po wejściu do domu odłożyć na chwilę zakupy, zanim zaniesiemy je do kuchni - co raz częściej spotyka się wejścia do domu w pobliżu otwartej kuchni wyposażonej np. w wyspę, na której możemy odstawić zakupy robiąc zaledwie kilka kroków, ale jeśli nasz przedpokój jest oddalony od kuchni, warto przewidzieć miejsce do odkładania toreb z zakupami. Może to być np. siedzisko będące częścią garderoby lub otomana wolnostojąca.
- Czy w przedpokoju przechowujemy torebkę/teczkę - rzadko zdarzają się sytuację, że wychodzimy z domu bez torebki lub teczki czy też torby z laptopem, a nierzadko. Nawet jeśli mamy wiele torebek i teczek to warto mieć dla tej aktualnie używanej miejsce w przedpokoju - może się ono znaleźć na półce w zamkniętej szafie, w wolnostojącej komodzie z szafkami lub na otwartej półce garderoby z wieszakami czy na blacie szafki na buty. Dobrym miejscem może być także przestrzeń pod siedziskiem z podnoszonym blatem.
- Czy przedpokój to nasze jedyne miejsce do przechowywania obuwia - nawet jeśli nasza kolekcja obuwia jest duża i planujemy dla niej miejsce np. w garderobie, to warto przygotować także zamknięte miejsce na obuwie w przedpokoju. Zamknięte dlatego, że widok nawet najrówniej poustawianych butów zawsze wprowadza element bałaganu i zaburza ład. Sprawdzą się tutaj szafki na buty z uchylnymi frontami z przegrodą wewnątrz na dwa poziomy butów, wysuwane z szafy półki wyposażone w specjalne wkłady na obuwie lub zwykłe półeczki zamykane pełnymi drzwiczkami. Mebel dobieramy do naszych potrzeb, czyli do ilości domowników oraz ilości potrzebnego nam w tym miejscy obuwia.
- Czy mamy psa, a tym samym planujemy trzymać blisko drzwi wyjściowych smycz lub szelki dla niego - i tę potrzebę warto uwzględnić, aby akcesoria tego członka naszej rodziny były także przechowywane w uporządkowany i estetyczny sposób i aby można je było szybko odnaleźć.
- Czy makijaż wykonujemy w łazience, przy toaletce w sypialni, na stole w jadalni, a może mamy w nawyku pociągnięcie szminką ust, muśnięcie policzków różem, czy wytuszowanie rzęs przed samym wyjściem? - jeśli tak, to dopiszmy do naszej listy, która będzie w kolejnym punkcie szufladkę lub ozdobne pudełko/skrzyneczka na drobne kosmetyki i ewentualnie flakonik perfum :)
3. Co będziemy przechowywać w przedpokoju
Jeśli przeanalizowaliśmy dokładnie funkcje przedpokoju oraz sposób naszego korzystania z tej przestrzeni, które to aspekty wskazaliśmy w punktach 1 i 2, to spis rzeczy, dla których musimy znaleźć miejsce, będzie ich dopełnieniem. Może on wyglądać mniej więcej tak:
- buty wyjściowe,
- obuwie domowe,
- okrycia wierzchnie,
- czapki, kapelusze,
- szale, apaszki, chusty,
- torebka, teczka,
- parasole,
- klucze do domu i samochodu,
- portfel,
- korespondencję ze skrzynki,
- smycz, szelki dla psa,
- drobne kosmetyki? perfumy?
Czy są jakieś dodatkowe przedmioty, które chcielibyśmy przechowywać w przedpokoju? Czy potrzebujemy wygospodarować miejsce na rzeczy i przedmioty, które służą nam zazwyczaj w innym pomieszczeniu, ale z uwagi na niewielką wielkość mieszkania, a możliwość znalezienia na nie miejsca w przedpokoju, zaplanowaliśmy przechowywanie ich właśnie w tej przestrzeni:
- walizki lub torby podróżne,
- kaski na rowery,
- odkurzacz,
- akcesoria potrzebne do utrzymania porządku na podjeździe przed domem,
- rowerek dziecięcy,
- wózek,
- kuweta dla kota (jeśli nie ma na nią miejsca w łazience),
- ....?
- ....?
Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią lub możliwością wykonania szafy w zabudowie ze specjalnie zaprojektowanymi strefami, to warto o tym pomyśleć, aby każdy przedmiot, który planujemy przechowywać w strefie przedpokoju znalazł swoje miejsce.
4. Z jakich urządzeń korzystamy na codzień w przedpokoju.
Ważny punkt z punktu ustalenia czy na wszystkie urządzenia i przedmioty znajdzie się miejsce w danej przestrzeni. Akurat przedpokój wydaje się miejscem, w którym nie korzystamy z wielu urządzeń, ale warto ten aspekt także przeanalizować. Domofony są zazwyczaj zawieszone na ścianie, więc na nie nie musimy szukać mebla. Raczej odchodzi się już od telefonów stacjonarnych w mieszkaniach, ale to, że nie jest już to regułą, nie oznacza, że akurat my nie potrzebujemy takiego miejsca. Czy jeszcze jakieś inne akcesoria wchodzą w grę? Jeśli tak, przemyślmy gdzie będą stać i dobierzmy meble, także pod ich kątem.
Jakie to zatem mogą być urządzenia:
- panel do alarmu zabezpieczającego dom - może być zawieszony na ścianie, ale możemy też zaplanować schowanie go w szafie lub w innym meblu, aby znalezienie go przez osoby nieuprawnione było jak najbardziej utrudnione.
- aparat telefonu stacjonarnego,
- miejsce do ładowania telefonu komórkowego,
- ozdobny odświeżacz powietrza,
- .....?
- .....?
Lista mebli
Sporządzając tę listę, przygotowujmy ją już z konkretnymi wymiarami każdego mebla. Wskazówka: w mniejszych przedpokojach znakomicie sprawdzą się meble, które łączą w sobie kilka funkcji. W ofercie Mile Maison znajdują się między innymi garderoby z siedziskiem i wieszakami, które jedną bryłą odpowiadają wielu potrzebom i jednocześnie są eleganckie i solidne: Garderoby z wieszakami i siedziskiem na korytarz.
- Mebel na okrycia wierzchnie: wolnostojąca szafa lub szafa w zabudowie lub wolnostojąca garderoba przedpokojowa z wieszakami - w zależności od wielkości przedpokoju mogą być to meble pełnowymiarowe lub o mniejszej głębokości, ponieważ odpowiednie rozplanowanie ich wnętrza również zapewni ich pełną funkcjonalność.
- Szafka na buty - szafki na buty z uchylnymi frontami świetnie sprawdzą się nawet w najmniejszym przedpokoju. Mają z reguły niewielką głębokość bo ok. 35 cm, a dzięki uchylnym frontom szafek na buty, nie potrzebujemy wiele dodatkowego miejsca n tradycyjnie otwierane drzwiczki. Ponadto można wybrać taki mebel, który będzie miał pod blatem małe szufladki idealne do przechowywania kluczy, portfela i innych drobiazgów z przygotowanej wcześniej listy.
- Siedzisko - może to być wolnostojący mebel dobrany gabarytami do przestrzeni jaką dysponujemy, ale może być zintegrowane np. z garderobą z wieszakami czyli typowym meblem do przedpokoju.
- Lustro - jeśli nie mamy wolnej ściany do zawieszenia lustra możemy je zamontować np. na drzwiach szafy od wewnętrznej strony (jeśli estetycznie nie będzie nam odpowiadał lustrzany front) albo wyposażyć przedpokój w typowo przedpokojową garderobę z siedziskiem, wieszakami i lustrem.
- Komoda łącząca szuflady oraz zamykane lub otwarte półki - sprawdzi się w przechowywaniu szalików, czapek, kapeluszy i torebek jeśli nie mamy miejsca na zamykaną szafę wolnostojącą lub w zabudowie.
- Konsola - niewielka konsola z szufladką. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią i znajdziemy na nią miejsce, np. zamiast komody, która nie będzie nam potrzebna, ponieważ mamy pełnowymiarową szafę, to z pewnością po pierwsze doda uroku wystrojowi, a po drugie sprawdzi się jako miejsce do odkładania korespondencji, kluczy czy dokumentów.
Inne przydatne przedmioty:
- Silikonowy ociekacz, który wykorzystamy w razie potrzeby chwilowego odstawienia mokrych lub ubłoconych butów - taki ociekacz można potem zwinąć i przechowywać np. w szafie lub w skrzyni siedziska.
- Pojemnik na parasole.
Do poczytania na temat meblowania przedpokoju:
Artykuły z cyklu Dobór mebli do konkretnych pomieszczeń: