Jak dobrać kolor do wnętrza?

Urządzając mieszkanie lub dom, przeprowadzając metamorfozę wnętrza warto pamiętać, że meble, dekoracje, dodatki, lampy są niezmiernie ważne w aranżacji, jednak często o ostatecznym efekcie często decydują kolory ścian, podłogi i sufitu. Czasem wystarczy zmienić kolor ścian lub nawet jednej ściany, a wnętrze wygląda zupełnie inaczej. Barwy nie tylko nadają indywidualny charakter pomieszczeniu, ale także kształtują optycznie przestrzeń. Warto również pamiętać, że kolor ma bardzo duży wpływ także na to, jak będziemy się czuć w danym wnętrzu, bowiem barwy silnie oddziałują na nasze zmysły i psychikę. Niektóre barwy pobudzają, niektóre uspokajają, inne z kolei zwiększają apetyt lub sprzyjają kreatywności. Dlatego dobór kolorystyki powinien być przemyślany szczególnie starannie. Co ważne nie zawsze wystarczy tu wyczucie - potrzebna jest również konkretna wiedza, które kolory dobrze się razem komponują i których lepiej ze sobą nie zestawiać. Jak umiejętnie dobrać kolory wnętrz?

 

 

Kształtowanie przestrzeni za pomocą barw

 

Jeśli chcesz uzyskać oryginalny efekt wizualny lub jeśli określone pomieszczenie ma niewłaściwe proporcje, jakieś niedoskonałości do zatuszowania, pomyśl nad wprowadzeniem do wnętrza kilku kolorów. W ten sposób nie tylko ciekawie ukształtujesz przestrzeń, ale również poprawisz proporcje wnętrza: zestawiając w odpowiedni sposób barwy, skrócisz optycznie wnętrze zbyt długie lub poszerzysz zbyt wąskie. Kolorem możesz również optycznie powiększyć zbyt małe pomieszczenie lub sprawić, że olbrzymi pokój stanie się wizualnie mniejszy, a dzięki temu bardziej przytulny.

Koło barw

Chcąc umiejętnie wykorzystać potencjał kształtowania przestrzeni, jaki tkwi w barwach wykorzystaj tak zwane koło barw – jest to narzędzie, w którym kolory są uporządkowane według widma tęczy. Dzięki niemu dowiesz się, które kolory świetnie ze sobą współgrają i które można bezpiecznie ze sobą łączyć. W tej tęczy nie ma kolorów takich jak biały, szary i czarny - one są kolorami uniwersalnymi i wspaniale komponują się z każdym kolorystycznym zestawieniem. Biel to doskonała baza dla każdego koloru. Szarość to idealne tło dla kolorów mocnych, intensywnych. Z kolei czerń podkreśla głębię sąsiadujących z nią kolorów. 

Temperatura barw

Kształtując odbiór przestrzeni Twojego mieszkania za pomocą barw pamiętaj również o temperaturze wybieranych kolorów. Sprawdź czy wybrany przez Ciebie kolor należy do barw zimnych czy ciepłych. Ciepłe barwy zmniejszają optycznie przestrzeń, a zimne ją powiększają. Kolory ciepłe to te z palety czerwieni, żółci, pomarańczu, a kolory zimne to barwy z palety fioletów, błękitów czy zieleni.

 

 Koło barw

Koło barw

 

 

Znaczenie kolorów we wnętrzach

 

Kolory, którymi pomalowane są ściany, kolory mebli, tekstyliów, wszystkich dekoracji i dodatków mają ogromny wpływ na samopoczucie. Dobór koloru warto także przemyśleć pod kątem emocji, które wywołują: konkretny kolor wywołuje bowiem konkretny nastrój. Dlatego wybierając kolor, zastanów się czemu ma służyć dane pomieszczenie: czy odpoczynkowi, czy raczej kreatywności, czy będziesz w nim jadł czy pracował. Aby kolor umiejętnie dobrać i pod tym kątem, trzeba znać wpływ podstawowych kolorów na nasze emocje:

Biel – jako symbol równowagi, harmonii i czystości porządkuje przestrzeń oraz pomaga się wyciszyć, uspokoić. Pamiętaj jednak, że zastosowana w nadmiarze może sprawiać, że pomieszczenie będzie zimne i nieprzytulne.

Czerń – symbol elegancji i wytworności, sprawia, że wnętrze nabiera luksusu, a z drugiej strony barwa, która symbolizuje smutek. Stosowana w nadmiarze może odbierać siły witalne i wywoływać przygnębienie.

Czerwień – pobudza i dodaje energii. Wzmaga również apetyt, zatem doskonale odnajdzie się w jadalni lub kuchni. Nie sprzyja jednak koncentracji, zatem unikaj go w pomieszczeniach, w których planujesz pracować lub się uczyć. Warto również pamiętać, że stosowany w nadmiarze może wywołać agresję.

Pomarańcz – poprawia nastrój oraz dodaje energii. Lepiej stosować go w akcentach, a unikać nadmiaru.

Żółty - działa optymistycznie  podobnie jak światło słoneczne. Jest idealny do pomieszczeń, w których się uczymy - pobudza intelekt. 

Zieleń - doskonała do gabinetu, ponieważ sprzyja koncentracji i skupieniu. Ponadto uspokaja, przynosi ukojenie, świetna jest zatem także do sypialni.

Niebieski – pomaga obniżyć ciśnienie krwi, sprzyja spowolnieniu pulsu, przynosi uspokojenie. Hamuje także apetyt, zatem lepiej unikać go w kuchni i jadalni. Stosowany w nadmiarze może przygnębiać.

Fiolet – stymuluje i pobudza układ nerwowy, ale u osób wrażliwych może wywołać melancholię i nastrój depresyjny

 

Powyższe wskazówki są niezwykle cenne, pomagają bowiem właściwie wybrać kolor, jednak warto podchodzić do nich z dystansem. Kreuj swoją przestrzeń kolorem, eksperymentuj barwami, połączeniami (ściany zawsze można przemalować), ale przede wszystkim baw się tym. Niech przestrzeń Ci sprzyja, a Ty odkrywaj barwy i zestawienia kolorystyczne, w których czujesz się najlepiej. I nawet jeśli nie będą odzwierciedleniem powyższych wskazówek, będą Twoje, Ty będziesz dobrze z nimi się czuć, a to jest najważniejsze.

 

 

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium