Meble są nie tylko niezbędnym wyposażeniem domu, zapewniając miejsce do siedzenia, spania czy spożywania posiłków. To również niebanalna, stylowa ozdoba domu, który urządzamy w konkretnym, najbardziej nam odpowiadającym klimacie. Współczesne meblarstwo to bardzo rozbudowana dziedzina wytwórczości opierająca się nie tylko na produkcji masowej, ale również na tworzeniu prawdziwych dzieł sztuki, które przetrwają lata pod warunkiem, że będą odpowiednio traktowane. Osoby lubiące otaczać się pięknymi, wartościowymi przedmiotami, osoby, które wyznają zasadę, że lepiej więcej zainwestować i dłużej cieszyć się pięknym nabytkiem mogą wybierać fantastyczne meble z litego drewna, które nie są tanie, ale z pewnością wielokrotnie przeżyją te z płyt drewnopodobnych. Szlachetne drewno jest też nie tylko trwałe, ale i piękne, a także bardzo przyjazne ludzkiemu organizmowi, dlatego obcując z tanimi meblami czujemy się znacznie lepiej i bardziej komfortowo. Wśród mebli drewnianych szczególne miejsce zajmują te woskowane, które – chociaż mniej odporne na warunki zewnętrzne i użytkowanie od mebli lakierowanych – są o wiele piękniejsze dzięki zachowaniu naturalnej powierzchni i walorów konkretnego gatunku drewna.
Meble woskowane i ich charakterystyka
Wielu z nas z pewnością pamięta czasy mebli politurowanych, które rodzice bardzo chronili starając się zachować w jak najlepszym stanie. Do dziś w naszych głowach być może rozbrzmiewają przestrogi zabraniające stawiania szklanek z herbatą bezpośrednio na blacie czy rozchlapywania wody. Po szklankach zazwyczaj pozostawały niezmywalne kółka a woda pozostawiała odbarwione, jasne plamki. Meble woskowane to przede wszystkim meble drewniane, dlatego są równie wrażliwe na wilgoć, jak każdy inny rodzaj drewnianej powierzchni, a ich posiadanie wiąże się z zachowaniem ostrożności i wyeliminowaniem ryzyka kontaktu z wilgocią. Jeśli elegancki woskowany stół będący ozdobą salonu lub jadalni ma służyć podejmowaniu gości warto pomyśleć o zabezpieczeniu go położoną pod obrusem ceratą, która nie będzie widoczna, ale zabezpieczy blat przez przypadkowo wylanym winem czy kompotem. Tym bardziej niewskazany jest dłuższy kontakt z wodą, dlatego jeśli pod ceratę lub ustawiony na stole wazon dostanie się wilgoć koniecznie trzeba ją jak najszybciej usunąć i powierzchnię wysuszyć, aby drewno nie było narażone na gnicie.
Meble drewniane ogólnie nie lubią też niskich i wysokich temperatur, najlepiej czując się w pomieszczeniach, w których zachowane są warunki typowe dla wnętrz mieszkalnych. Przechowywanie takiego mebla w piwnicy, na strychu czy pozostawienie na okres zimy na patio lub zamkniętym balkonie zazwyczaj oznacza zagrożenie rozwarstwieniem, paczeniem, odkształcaniem powierzchni blatu. Meble woskowane nie znoszą zarówno bezpośredniego słońca, jak i bliskości grzejników czy nadmiernego chłodu zwłaszcza, jeśli wiąże się on z wilgocią i szronieniem. Przestrzeganie tych zasad pozwala na uchronienie drewna przed degradacją i to nie tylko samej powierzchni, ale materiału na całej jego grubości.
Pielęgnacja powierzchni mebli woskowanych
Zachowanie zdrowej struktury drewna to podstawa długiej żywotności mebli, a o ich wygląd warto zadbać stosując odpowiednią pielęgnację powierzchni. Pierwszą zasadą jest oczywiście unikanie stosowania wody do mycia blatów czy drzwiczek w przypadku szafek lub regałów. Obok wody niedozwolone są również wszelkiego typu detergenty, a już szczególnym wrogiem są środki z wybielaczami, które odbarwią drewno i pozostawią na nim nieusuwalne ślady. Woskowane powierzchnie są wrażliwe i dość delikatne, dlatego warto ochronić je przez porysowaniem używając wyłącznie miękkich szmatek flanelowych. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne usuwanie kurzu przy pomocy suchej ściereczki. Kurz, który długo zalega na powierzchni wbija się w strukturę drewna i jest bardzo trudny do wyczyszczenia. Najlepszymi środkami czyszczącymi są te z dodatkiem wosku, bowiem nie tylko czyszczą, ale i uzupełniają wytartą substancję tworząc kolejną, spójną warstwę ochronną. Kupując odpowiedni preparat należy zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju drewna jest on dostosowany. Wyróżnikiem są tu odcienie, a nie gatunki materiału.
Czyszczenie specjalnym preparatem do mebli woskowanych pozwala usunąć brud, który trzeba jeszcze zetrzeć dodatkową czystą ściereczką. Po usunięciu jego warstwy można przystąpić do ponownego nałożenia wosku. Jeśli na powierzchni pojawi się odbarwiona plama mebel wymaga zawoskowania, ale nie jedynie odbarwionego fragmentu, lecz całego blatu lub frontu drzwiczek. W ten sposób uniknie się powstawania widocznych stref pomiędzy starym i nowym woskiem. Wosk naturalny, najlepiej pszczeli nakłada się niewielkimi partiami na powierzchnię drewna i wciera w nie kolistymi ruchami. Ostatni etap to polerowanie, które wykonuje się wzdłuż słoi drewna. Podczas woskowania warto pamiętać, że znacznie lepszy efekt gwarantuje dwukrotne nałożenie cienkiej warstwy wosku niż jednorazowa grubsza warstwa. Płytsze zarysowania przed woskowaniem można wypełnić korektorem, a do głębszych zastosować odpowiednie produkty do uzupełniania drewna.
Okresowo wykonywana pielęgnacja być może zabierze nieco czasu, ale efekt będzie tak doskonały, że nie tylko uwydatni naturalne piękno drewna, ale też przedłuży jego żywotność o wiele lat.
Wybierając nasze drewniane meble z kolekcji mebli prowansalskich na zamówienie, możesz wybrać wykończenie ich również w wosku. Zobacz jakie piękne woski oferują poszczególne stolarnie:
Woski oferowane w kolekcji mebli Lawendowa Prowansja:
Woski oferowane w kolekcji mebli Muszyna:
Woski oferowane w kolekcji mebli Tarnobrzeg:
Zadzwoń do nas, a nasi konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiedni wosk do Twoich wymarzonych mebli. Pamiętaj, że obsługa sklepu Mile Maison zawsze jest do Twojej dyspozycji!