Jak dbać o meble olejowane?
Meble z litego drewna są bardzo często wybierane do aranżacji wnętrza. Dlaczego? Są solidnym, trwałym materiałem o wyjątkowym uroku. Meble drewniane to także najzdrowszy surowiec, który pozytywnie wpływa na wnętrze, w którym się znajdują. A piękny zapach? A niezwykłe faktury i oryginalne usłojenia, które sprawia, że każdy mebel jest niepowtarzalny? Argumentów przemawiających za wyborem mebli z litego drewna jest bez liku. Wybierając takie meble warto pamiętać, że trzeba o nie odpowiednio dbać, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej. W zależności od gatunku drewna, sposobu jego wykończenia dany mebel wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by długo zachowywał swój naturalny blasku. Meble z surowego drewna muszą otrzymać odpowiednie zabezpieczenie, aby mogły być użytkowane. W przeciwnym razie dość szybko mogłyby się zniszczyć. Nałożona na nie warstwa odpowiedniego środka ma za zadanie chronić mebel przed zniszczeniem podczas codziennego użytkowania, przed wilgocią a także przed promieniowaniem UV. W zależności od użytego środka zabezpieczającego stosujemy inne zabiegi pielęgnacyjne. Inaczej pielęgnuje się meble woskowane, inaczej meble olejowane, lakierowane, malowane czy też szczotkowane. Jak dbać o meble olejowane?
Meble drewniane olejowane
Olejowanie mebli to zabieg, który polecamy nie tylko dlatego, że jest skierowany w stronę ekologii, ale także dlatego, że zabieg ten wspaniale wydobywa naturalne piękno drewna. Olejowanie pozwala cieszyć się pięknym usłojeniem, którego potencjał dekoracyjny jest niezwykły i coraz częściej doceniany przez światowych klasy designerów. Drewniane meble olejowane są także niezwykle przyjemne w dotyku. Wymagają jednak odpowiedniej troski i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto im jednak poświęcić swój czas, aby jak najdłużej cieszyć się ich naturalnym pięknem.
Przed czym są chroni zabieg olejowania mebli?
Zaletami olejowania mebli są:
1. Ochrona przed zniszczeniem podczas codziennego użytkowania - na olejowanych meblach bardzo łatwo usuwa się rozmaite rysy, przetarcia powstałe na powierzchni mebla podczas jego użytkowania – wystarczy użyć drobno-ziarnistego papieru ściernego, aby przetrzeć odpowiedne miejsca i ponownie nanieść warstwę oleju.
2. Ochrona przed wilgocią - olejowanie doskonale zabezpiecza drewno przed wnikaniem w jego wgłąb wody.
3. Ochrona przed promieniowaniem UV.
4. Ochrona przed osiadaniem kurzu - olej ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz nie osiada tak łatwo na olejowanych meblach.
Jak dbać o meble olejowane?
Na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką - pamiętaj, że przecierać je należy zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia. Jeśli są bardziej zabrudzone można je przecierać wodą z dodatkiem specjalnego mydła przeznaczonego do drewnianych powierzchni olejowanych. Dobrym sposobem na zachowanie piękna olejowanych mebli jest czyszczenie ich co 2 miesiące szmatką nasączoną tym samym olejem, którym były olejowane. Dzięki temu z czasem staną się twardsze, co sprawi, że będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Co jakiś czas warto także przeprowadzić ponowny zabieg olejowania, ponieważ drewno stopniowo chłonie olej - częstotliwość tego zabiegu zależy od tego, czy meble używamy na zewnątrz domu czy wewnątrz. Ogrodowe meble powinno się olejowac co 2-3 miesiące, natomiast domowe raz lub dwa razy w roku. Dzięki tym zabiegom na powierzchni mebli pojawia się nowa warstwa ochronna, która z czasem przechodzi w głębsze partie drewna.
ETAPY PONOWNEGO OLEJOWANIA:
1. Czyszczenie powierzchni mebla
Aby móc nałożyć olej, mebel należy oczyścić z brudu: wilgotną ściereczką z nałożonym właściwym środkiem, przecieramy meble zgodnie z linią naturalnego usłojenia drewna. Trzeba przy tym pamiętać, że do przecierania mebla odpowiednim środkiem i do ściągania brudu należy używać innych ściereczek, aby brud nie był rozcierany po powierzchni drewna. Po ściągnięciu brudu czystą ściereczką mebel jest przygotowany do olejowania. Szorstką powierzchnię drewna można wyrównać drobnoziarnistym papierem (wskazana ziarnistość to P240 -P360).
2. Nałożenie oleju
Olej nakładamy odpowiednim wałeczkiem lub miękkim pędzlem wzdłuż słojów. Gdy po jego nałożeniu okaże się, że w zagłębieniach pozostał olej należy go rozetrzeć najpóźniej po upływie godziny. Kolejną warstwę można nałożyć po 24 godzinach.
Przy odpowiedniej pielęgnacji olejowane meble przez wiele lat utrzymają swój blask. Jeśli potrzebujesz rady w zakresie olejowania swoich mebli skontaktuj się naszymi konsultantami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni środek do pielęgnacji mebli. Infolinia sklepu Mile Maison czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Zapraszamy Cię także bardzo serdecznie do kontaktu za pośrednictwem e-mail: napisz na bok@milemaison.pl