Meble z litego drewna to meble solidne, trwałe i jednocześnie meble, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od rodzaju drewna, strefy klimatycznej, z której pochodzi drewno oraz sposobu w jaki zostało zabezpieczone, stosujemy różne zabiegi pielęgnacyjne. Pisaliśmy już jak dbać o meble woskowane i olejowane, dzisiaj mamy dla Was wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli lakierowanych. W sklepie Mile Maison oferujemy między innymi lakierowane meble drewniane z kolekcji mebli wykonywanych na zamówienie - kolekcji Tarnobrzeg. Jednym ze sposobów wykończenia jest właśnie lakierowanie. Jak zatem dbać o takie meble?
Drewniane meble lakierowane
Lakierowanie mebli to jeden ze sposobów zabezpieczenia mebli drewnianych. Lakier nie tylko nadaje drewnu pożądaną barwę, ale także doskonale chroni meble przed wodą. Powoduje również utwardzenie mebli, zabezpieczając je tym samym przed łatwym, mechanicznym uszkodzeniem. Takie meble łatwo się również pielęgnuje. Właściwa pielęgnacja mebli odświeży także wygląd starych mebli i przywróci im świeżość. Aby proces konserwacji mebli przeprowadzić prawidłowo należy przestrzegać określonych zasad.
ETAPY PIELĘGNACJI DREWNIANYCH MEBLI LAKIEROWANYCH
1. Czyszczenie
2. Zabezpieczanie
Czyszczenie mebli lakierowanych
Podobnie jak w przypadku mebli woskowanych i olejowanych, meble lakierowane należy przede wszystkim oczyścić z kurzu i brudu. Nigdy nie nakładaj preparatów pielęgnacyjnych przed czyszczeniem mebli. Jak prawidłowo wyczyścić meble z kurzu i brudu?
1. Użyj miękkiej, czystej ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Na ściereczkę nałóż preparat do czyszczenia mebli lakierowanych - na etykietce przeczytaj, czy środek przeznaczony jest do mebli lakierowanych. Delikatnie usuń kurz, brud - zwróć uwagę na brud, który wniknął w zadrapania i rysy. Pamiętaj, aby nie nakładać preparatu do czyszczenia bezpośrednio na mebel, ponieważ może to spowodować uszkodzenie drewna.
2. Brud, który zostanie rozpuszczony dzięki środkowi, który użyłeś, usuń nową czystą ściereczką.
Ważne: nigdy nie używaj oliwki dla dzieci - pozostawia ona tłustą, świecącą się warstwę na meblach, a nie usuwa dokładnie brudu i kurzu.
Zabezpieczanie mebli lakierowanych
Ponieważ czyszczenie, które opisaliśmy wyżej, usuwa wcześniejszą warstwę ochronną mebli, po wyczyszczeniu mebli, koniecznie trzeba je ponownie zabezpieczyć. Środek do konserwacji zarówno zabezpieczy meble przed wnikaniem brudu w głąb drewna, jak i spowoduje łatwiejsze utrzymanie mebla w czystości. Wybierając preparat, zwróć uwagę, jaki końcowy efekt dany środek zapewni: czy będzie to połysk czy mat. Jeśli masz meble z wykończeniem matowym, zdecyduj się na środek, który da matowe wykończenie, a jeśli Twoje meble kiedyś pięknie błyszczały, a teraz są zmatowione, wybierz środek, który przywróci im dawny połysk.
Podczas nakładania środka postępuj podobnie jak przy czyszczeniu: użyj czystej ściereczki z mikrofibry, na który nałóż środek do konserwacji. Delikatnymi ruchami wetrzyj go w drewno, poczekaj kilka minut i ponownie przetrzyj mebel czystą ściereczką.
Ważne:
Pamiętaj, aby do konserwacji mebli nie wybierać popularnych, uniwersalnych środków 2 w 1 - takie środki ani dobrze nie wyczyszczą mebla, ani właściwie go nie zabezpieczą, a spowodują jedynie roztarcie kurzu i brudu po powierzchni mebla. Zawsze używaj preparatów dedykowanych jednej konkretnej czynności.
Przy odpowiedniej pielęgnacji lakierowane meble przez wiele lat utrzymają swoją świeżość. Jeśli potrzebujesz rady w zakresie konserwacji swoich mebli skontaktuj się naszymi konsultantami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni środek do pielęgnacji mebli. Infolinia sklepu Mile Maison czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Zapraszamy Cię także bardzo serdecznie do kontaktu za pośrednictwem e-mail: napisz na bok@milemaison.pl
Meble na zamówienie, które oferujemy w naszym sklepie, dostępne w wersji lakierowanej to kolekcja mebli Tarnobrzeg, którą znajdziesz tutaj:
Prowansalskie meble na zamówienie
Każdy mebel z tej kolekcji może być wykończony między innymi lakierem. Dostępne są następujące odcienie: