
Od wielu lat dostarczamy naszym Klientom drewniane meble, w tym stoły, konsole, komody, wyspy kuchenne, stoliki kawowe, garderoby do przedpokoju, szafki łazienkowe z drewnianymi blatami oraz krzesła i ławki z drewnianymi siedziskami. Zawsze również doradzamy jak prawidłowo użytkować blaty z litego drewna oraz jak prawidłowo je konserwować, aby cieszyć się tymi meblami długie, długie lata. Meble wykonywane z drewna mają tę ogromną zaletę w stosunku do mebli wykonywanych np. z płyt mdf, że można poddawać je renowacji i przypadku jakichś uszkodzeń, możne je w łatwy sposób naprawić, przywracają meblu blask. Można je również zmieniać kolorystycznie: nałożyć inny olej lub wosk, polakierować innym kolorem lub pomalować farbą na inny kolor niż pierwotny. Najważniejsze jest jednak codzienne użytkowanie oraz prawidłowa pielęgnacja, a ta zależy od tego, czym drewno jest pokryte. Inaczej pielęgnujemy i konserwujemy drewniane blaty polakierowane, inaczej olejowane, inaczej pokryte woskiem, a jeszcze inaczej te malowane kryjącą farbą. Jednak niezależnie od tego, czym drewno jest pokryte/zabezpieczone, zasady codziennego użytkowania i dbania o drewniane blaty są zawsze te same.
Stosowanie się do nich ma szczególne znaczenie zwłaszcza przy użytkowaniu stołów i stolików kawowych, które to meble użytkujemy przecież wielokrotnie w ciągu dnia i prócz spożywania przy nich posiłków czy picia kawy lub herbaty, wykorzystujemy je często do różnych, innych czynności: piszemy, pracujemy, rysujemy lub wykonujemy szereg innych czynności. Dlatego też serdecznie Państwa zachęcamy do zapoznania się z zasadami prawidłowego użytkowania, czyszczenia, pielęgnacji oraz konserwacji mebli drewnianych.
Zasady te są identycznie niezależnie od tego czy stosujemy je w stosunku do blatów czy do siedzisk wykonanych z drewna.
Jak użytkować blaty z drewna?
1. Jedną z najważniejszych zasad korzystania z blatów drewnianych, szczególnie istotnych w przypadku blatów stołów czy stolików kawowych jest używanie podkładek pod stawiane na blacie naczynia. Odpowiednie podkładki należy dobrać w zależności od tego czy mają służyć jako podkładki pod zwykłe talerze, szklanki czy też garnki z gotowymi potrawami. Celem zastosowania podkładki jest uniknięcie nieestetycznych przebarwień, a nawet ewentualnego uszkodzenia drewna. Muszą być to przede wszystkim podkładki, które zatrzymają temperaturę naczynia i to zarówno wysoką jak i bardzo zimną - stawianie naczyń z zimnymi lub gorącymi płynami może powodować powstawanie śladów i odbarwianie powierzchni mebla.
2. Jeśli piszemy na kartce położonej bezpośrednio na drewnianym blacie prawie na pewno zostaną na nim zarysowania po długopisie, zwłaszcza w przypadku drewna sosnowego, które jest drewnem miękkim. Aby tego uniknąć piszmy zawsze na jakiejś grubszej podkładce. Kartkę, na której wykonuje rysunek dziecko, również warto położyć na grubszym podkładzie.
3. Na drewnianych blatach nie należy kłaść mokrych lub wilgotnych przedmiotów. Niezależnie od tego, czym drewno jest zabezpieczone, wilgoć może wniknąć do wnętrza drewna.
4. Oczywistym wydaje się zasada, że nie należy na drewnianych blatach kłaść przedmiotów ostrych, z ostrymi krawędziami, ponieważ zarysują one powierzchnię. Oczywiście zarysowania tego typu można usunąć, ale łatwiej do nich nie dopuścić.
5. W przypadku rozlania płynu należy go usunąć jak najszybciej, używając do tego papierowego ręcznika lub bibuły. Najlepiej delikatnie przykładać je do powierzchni blatu, wymieniając na suche do czasu wchłonięcia za ich pomocą całego płynu. Należy unikać tarcia i pocierania powierzchni drewnianego blatu. Taka sytuacja może się zdarzyć zwłaszcza podczas użytkowania szafek łazienkowych z drewnianymi blatami, zatem podczas korzystania z szafek warto zwracać na to szczególną uwagę.
6. Należy chronić drewniany blat przed rozlaniem płynów kolorowych (wino, soki, kawa itp.), ponieważ mogą spowodować odbarwienia na powierzchni mebla. Jeżeli drewno pokryte jest farbą wodnorozpuszczalną, każdy płyn może spowodować odbarwienia jego powierzchni. W przypadku szafek łazienkowych z drewnianymi blatami należy także uważać na różnego rodzaju kolorowe kosmetyki: maseczki, olejki, farby do włosów.
Jak czyścić drewniane blaty?
1. Do codziennego czyszczenia drewnianego blatu rekomendujemy omiatanie go szczotką antystatyczną, która przyciąga kurz. Alternatywnie proponujemy usuwanie kurzu poprzez delikatnie przecieranie blatów suchą, miękką i zawsze czystą ściereczką. Może to być ściereczka z mikrofibry lub filcowa.
2. Do czyszczenia drewnianego blatu z brudu należy stosować właściwe środki do pielęgnacji drewnianych mebli – dla blatów drewnianych olejowanych, lakierowanych, woskowanych, malowanych przeznaczone są różne produkty do pielęgnacji i konserwacji. Należy zawsze sprawdzać na etykietce do jakiego mebla przeznaczony jest dany preparat. Bardzo ważną zasadą jest zatem wybór właściwego środka w zależności od tego, czym nasz drewniany blat jest pokryty.
3. Ważną zasadą jest także wybór właściwego środka pod kątem rodzaju preparatu. Drewniane blaty najlepiej traktować preparatami w formie delikatnego mleczka, a z całą pewnością warto unikać preparatów w aerozolu.
4. Zalecamy stosowanie środków, które mają tylko jeden cel czyli są np. do czyszczenia. Odradzamy używanie preparatów typu dwa w jednym, ponieważ takimi środkami ani dobrze nie wyczyścimy drewnianego blatu, ani nie poddamy go prawidłowej pielęgnacji. Wybierajcie Państwo osobne preparaty do czyszczenia i osobne preparaty do pielęgnacji.
5. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy przeprowadzić próbę w miejscu niewidocznym, aby sprawdzić reakcję mebla na dany preparat - dzięki temu uniknie się ewentualnego uszkodzenia/odbarwienia powierzchni.
6. Środek do czyszczenia należy używać w prawidłowy sposób. Nie należy go nanosić bezpośrednio na drewniany blat, lepiej nasączyć nim miękką ściereczkę z mikrofibry lub z filcu i dopiero wówczas czyścić blat. Zalecamy stosowanie innej ściereczki do nanoszenia preparatu i innej ściereczki do usunięcia rozpuszczonego brudu. Ściereczka zawsze musi być czysta.
7. Blaty drewniane należy przecierać zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.
8. Po wyczyszczeniu blatu z brudu/kurzu, należy nałożyć na niego miękką ściereczką środek pielęgnujący i rozprowadzić go na całej powierzchni blatu - środek ten należy nakładać zgodnie z instrukcją producenta preparatu oraz na całkowicie suchy mebel. Po kilku minutach kolejną czystą ściereczką należy usunąć nadmiar preparatu pielęgnacyjnego, polerując delikatnymi ruchami powierzchnię drewna. Wszystkie preparaty do pielęgnacji mogą być nakładane tylko na dobrze oczyszczoną powierzchnię.
Jak konserwować drewniane blaty?
Blaty wykonane z drewna należy i warto okresowo poddawać konserwacji. Prawidłowa i systematyczna konserwacja sprawia, że blaty drewniane są lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi oraz łatwiej je utrzymać w czystości. W przypadku braku konserwacji drewnianych blatów olejowanych i woskowanych, drewno będzie ulegało wysuszeniu, a w konsekwencji blat będzie pękał i się rozchodził.
1. Częstotliwość zabiegów konserwujących drewno: w przypadku blatów olejowanych i woskowanych - olej lub wosk należy nakładać na blaty co najmniej 2-3 razy w roku, a najlepiej średnio co 3 miesiące. Woski i oleje należy rozprowadzać miękką ściereczką zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Meble lakierowane warto odświeżać co kilka miesięcy preparatami, które przywracają blask w przypadku mebli lakierowanych na wysoki połysk lub zmatowią błyszczącą powierzchnię mebli wykańczanych lakierami matowymi.
2. Podstawową zasadą jest to, że podobnie jak w przypadku zwykłej pielęgnacji, przed przystąpieniem do nakładania preparatów należy dokładnie wyczyścić blaty z kurzu i brudu. Jeżeli na blacie znajdują się jakieś przebarwienia lub rysy, to można je usunąć przed zabiegiem konserwacji, poprzez zastosowanie drobnoziarnistego papier ścierny. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby po tej czynności bardzo dokładnie usunąć wszelki pył.
3. Podobnie jak w przypadku zasad czyszczenia i pielęgnacji drewnianych blatów należy prawidłowo dobrać preparat do konserwacji za równo pod kątem tego, czym zabezpieczony jest blat drewniany oraz konsystencji preparatu. W kwestii konsystencji odradzamy stosowanie wszelkich aerozolów. Inne preparaty są rekomendowane do drewnianych blatów olejowanych inne do woskowanych, inne do lakierowanych i jeszcze inne malowanych - jest to naczelna zasada prawidłowej konserwacji. Oczywiście możecie Państwo zmienić rodzaj zabezpieczenia drewnianego blatu czyli na przykład woskowany blat zmienić w blat olejowany, ale przed taką czynnością należy bardzo dokładnie zeszlifować pierwotne zabezpieczenie drewna.
4. Zalecamy wybieranie preparatów przeznaczonych tylko i wyłącznie do konserwacji i tym samym odradzamy stosowanie preparatów typu dwa/trzy/cztery w jednym. Preparat powinien być dedykowany danej konkretnej czynności, ponieważ preparatami wielozadaniowymi nie wykonamy zabiegów konserwujących prawidłowo.
5. Przed przystąpieniem do nakładania preparatu należy przeprowadzić próbę w miejscu niewidocznym, aby sprawdzić reakcję drewna na dany preparat - dzięki temu uniknie się ewentualnego uszkodzenia/odbarwienia powierzchni.
Dodatkowe istotne informacje
Meble wyposażone w drewniane blaty należy utrzymywać w równej temperaturze i stabilnej wilgotności powietrza: wahania wilgotności i temperatury mogą powodować pęcznienie lub kurczenie się drewna, powodując nierówności i małe pęknięcia. Najlepsze warunki dla ochrony mebli to temp. około 20°C i wilgotność około 45% - 60%. Cykliczne zmiany temperatury w nieogrzewanym środowisku (chłodniej w nocy, cieplej w dzień) mogą powodować pęknięcia mebla.
Meble wyposażone w drewniane blaty należy ustawiać z dala od źródeł ciepła (np. grzejniki) i od źródeł chłodzenia oraz otworów wentylacyjnych - odległość od nich powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.
Należy unikać wystawiania drewnianych blatów na bezpośrednią ekspozycję światła słonecznego - może ono wysuszyć drewniane meble i zadziałać wybielająco na drewno i wykończenia.