Blaty wykonane z prawdziwego marmuru wprowadzają do pomieszczenia naturalną elegancję i powiew luksusu. Niezależnie od tego czy są to blaty szafek łazienkowych, kuchennych czy też stołów, stolików czy umieszczone na konsolach, wymagają takiej samej pielęgnacji i konserwacji. Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z zasadami użytkowania i pielęgnacji marmurowych blatów oraz oczywiście do stosowania ich w praktyce, ponieważ dzięki temu będziecie mogli Państwo cieszyć się pięknym wyglądem marmuru przez wiele, wiele lat.
Marmurowe blaty prezentują się świetnie zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. To, co jest niezaprzeczalnym atutem marmuru to to, że zawsze jest on niepowtarzalny: podobnie jak drewno ma charakterystyczne dla siebie usłojenie, tak marmur ma niepowtarzalny odcień, cieniowanie i przede wszystkim użyłowanie. Ta zaleta sprawia, że każdy mebel wykończony marmurem jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak, jak i drewno jest piękne i wymagające, tak marmur prócz naturalnego piękna jest materiałem wymagającym. Na szczęście obecnie dostępne są preparaty, które doskonale zabezpieczają oraz czyszczą marmur.
Podczas użytkowania, czyszczenia oraz impregnowania marmurowych blatów warto stosować się do poniższych instrukcji i zaleceń.
Zasady użytkowania i pielęgnacji marmurowych blatów
Impregnowanie marmuru
- Przed pierwszym użyciem blat marmurowy warto zaimpregnować profesjonalnym, przeznaczonym do tego celu środkiem - ważne, aby środek dobrany był konkretnie do określonego gatunku marmuru np. carrara white. Zalecamy okresowe i systematyczne powtarzanie tego zabiegu, z częstotliwością, którą zaleca producent używanego przez Państwa środka. Stosowanie się do tej zasady i okresowe powtarzanie nakładania warstwy impregnującej, zapobiegnie wnikaniu wody oraz innych płynów głęboko do wnętrza marmuru - trzeba bowiem pamiętać, że marmur podobnie jak drewno jest materiałem naturalnym i absorbuje płyny, które się na nim znajdą. Temu zapobiega właśnie prawidłowa impregnacja.
- Wybierając odpowiedni środek zawsze sprawdzajcie Państwo na etykiecie do jakiego materiału przeznaczony jest dany preparat.
- Do impregnacji należy stosować starannie wybrany środek przeznaczony tylko do impregnacji - nie warto stosować środków typu dwa lub nawet trzy/cztery w jednym, które z założenia jako środek uniwersalny mają czyścić, pielęgnować oraz impregnować. I to wszystko jednocześnie :) Tego typu "uniwersalnym" preparatem ani nie wyczyścicie Państwo dobrze mebla, ani ich odpowiednio nie zabezpieczycie po owym, wątpliwym, czyszczeniu. Należy wybierać zawsze środki, które dedykowane są zawsze jednej, określonej czynności: czyli inny do czyszczenia, inny do pielęgnacji i inny do zabiegu impregnowania. Co istotne: za każdym razem, do każdego środka stosujcie Państwo inną, czystą ściereczkę.
- Ważna jest również formuła używanego środka: absolutnie odradzamy stosowanie preparatów w aerozolu, a jesli już taki Państwo zdecydujecie się zastosować, to w żadnym wypadku nie nanoście aerozolu bezpośrednio na marmur, ale spryskajcie nim czystą i miękką ściereczkę. Optymalną formułą środka będzie krem typu mleczko lub pasta.
- Pamiętajcie Państwo również o tym, że wszelkie preparaty do pielęgnacji oraz do impregnowania mogą być nakładane tylko na czystą powierzchnię, zatem przed tymi zabiegamy należy bardzo dokładnie oczyścić marmur z wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, przebarwień itp.
- Nawet w przypadku zaimpregnowania marmuru, w przypadku, gdy powstanie jakieś odbarwienie, nie należy używać środków odplamiających zawierających wybielacz, chlor, alkohol, oleje silikonowe. Nie należy także stosować środków, które cechuje kwaśny oraz zasadowy odczyn PH.
Codziennie użytkowanie marmuru
- Marmurowy blat należy regularnie przemywać czystą, ciepłą wodą – następnie należy go delikatnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką z materiału typu mikrofibra albo naturalna lub syntetyczna ircha.
- Podczas codziennego użytkowania nie należy dopuszczać do kontaktu blatu z kwasami, olejami i innymi tłuszczami, a także winem, kawą, colą, barwiącymi przyprawami, barwiącymi środkami do pielęgnacji i farbowania włosów, owocami, kolorowymi maseczkami i innymi kosmetykami.
- Blat marmurowy należy zabezpieczyć także przed zbyt długim kontaktem z substancjami alkalicznymi np. mydłem potasowym.
- W przypadku rozlania cieczy należy natychmiast delikatnie ją usunąć. Nie należy trzeć i pocierać blatu. Optymalnym wyborem będzie zwykły papierowy ręcznik, który niemal zawsze mamy pod ręką w kuchni czy w łazience. Papierowy ręcznik należy delikatnie przykładać do marmuru do momentu wchłonięcia całego płynu i osuszenia zalanej powierzchni.
- W przypadku stawiania na blacie naczyń, należy zastosować odpowiednie podkładki zatrzymujące temperaturę naczynia. Postawienie naczynia z gorącym lub zimnym płynem może spowodować, że na powierzchni marmuru powstanie trudny do usunięcia ślad lub odbarwienie.
- Unikajcie Państwo kładzenia na marmurowym blacie przedmiotów, które mają ostre elementy np. krawędzie, aby ochronić marmur przed mechanicznymi uszkodzeniami.
Czyszczenie marmuru
- Podobnie, jak w przypadku impregnowania marmuru, do czyszczenia tego materiału należy stosować profesjonalny środek, który jest dedykowany tylko zabiegowi czyszczenia. Nie zalecamy używania środków uniwersalnych typu dwa w jednym, które mają za zadanie oczyścić marmur i odpowiednio go zabezpieczyć, ponieważ żadne z tych zadań, takim uniwersalnym środkiem, nie zostanie wykonane prawidłowo i w stu procentach.
- Przed zakupem określonego środka do czyszczenia, dokładnie przeczytajcie Państwo etykietę i zalecenia producenta, upewniając się, że jest on zalecany do naturalnego marmuru w typie, który Państwo posiadacie.
- Wybierajcie Państwo środek w płynie, w paście, w kremie - odradzamy stosowanie preparatów w aerozolu.
- Aby uniknąć ewentualnego odbarwienia lub uszkodzenia powierzchni, w wyniku zastosowania niewłaściwego lub zbyt agresywnego preparatu, warto przeprowadzić próbę wybranego środka przed przystąpieniem do czyszczenia. Próbę należy przeprowadzać w miejscu niewidocznym, aby sprawdzić jaka będzie reakcja marmuru na ten konkretny preparat.
- Istotny jest także sposób nanoszenia preparatu: należy nasączyć nim miękką ściereczkę filcową lub ściereczkę z mikrofibry i następnie czyścić nim powierzchnię marmuru. Nie należy nanosić preparatu bezpośrednio na powierzchnię marmuru.
- Zalecamy także stosowanie osobnej czystej ściereczki do nanoszenia preparatu i innej, również czystej, do usuwania rozpuszczonego brudu.
- Jeśli na marmurowym blacie powstaną jakiekolwiek przebarwienia, zacieki, plamy, odbarwienia zalecamy zastosowanie profesjonalnych preparatów do ich usunięcia lub powierzenia wykonania tej czynności profesjonalnej firmie, która z całą pewnością wykona to prawidłowo i skutecznie. Odradzamy stosowanie środków i sposobów domowych.