Zakup mebli z tapicerką z naturalnej skóry to zawsze większy wydatek, z uwagi na to, że naturalna skóra jest materiałem dość drogim. Dla tych z Państwa, którzy cenią naturalne materiały, którzy lubią dotyk i zapach skóry oraz dla tych, którzy chcą podnieść prestiż i wrażenie luksusu w pomieszczeniu jest to warty to poniesienia wydatek, ponieważ przy prawidłowej pielęgnacji tapicerowane meble skórzane mogą służyć Państwu wiele długich lat. Jakich środków używać? W jaki sposób używać ich prawidłowo? Jakich zasad trzeba przestrzegać? Jakich błędów unikać? Te kwestie i inne będziemy Państwu przybliżać w kolejnych publikacjach.
Istotną sprawą jest oczywiście dobór odpowiednich środków i akcesoriów. Na rynku jest obecnie dość szeroki ich wybór, warto decydować się na zakup środków renomowanych firm, które są nieco droższe, ale łagodniejsze dla skór i nie zawierają zbędnej chemii. Możecie Państwo sięgnąć także po środku dedykowane pielęgnacji tapicerki skórzanej w samochodach, które mają cały ich wachlarz i świetnie sprawdzą się także w pielęgnacji tapicerki skórzanej mebli domowych.
Poszczególne etapy i kroki w pielęgnacji mebli z tapicerką skórzaną
- Odkurzanie
- Czyszczenie
- Konserwacja i pielęgnacja
Krok 1 - Odkurzanie
- Za pomocą odkurzacza i specjalnej końcówki z miękkim włosiem przeznaczonej do tapicerki mebli odkurz bardzo dokładnie meble.
- Odkurz każdy element mebli z każdej strony: poduszki fotela czy sofy, poduszki siedziska, tapicerowany element stały siedziska, tapicerowane oparcia i plecy.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie szwy i przeszycia, a także nity - w ich obrębie lubią się gromadzić drobne drobinki kurzu. Zależy nam na tym, aby bardzo dokładnie usunąć wszelki kurz, drobinki piasku czy innych elementów. Jeśli zostawimy okruchy jedzenia lub piasek, porysują one skórę.
- Podczas czyszczenia tapicerki samochodowej często stosuje się metodę oklepywania skóry, podczas której takie drobinki wyskakują na zewnętrz - możesz tę metodę zastosować także w przypadku czyszczenia mebli domowych.
- Wybierając końcówkę odkurzacza zwróć uwagę, by włosie było miękkie.
Krok 2 - Czyszczenie
- Przystępując do czyszczenia zwróć uwagę na temperaturę otoczenia i wilgotność powietrza, ponieważ te parametry mają zdecydowany wpływ na szybkość chłonięcia preparatu do czyszczenia. W zależności od nich pory skóry są bardziej lub mniej otwarte - ten temat przybliżamy w artykule: Jak czyścić meble skórzane w zależności od pory roku.
- Przygotuj środek czyszczący (ma on na celu rozpuszczenie brudu), czystą i kilka miękkich szmatek z mikrofibry (najlepiej w kolorze białym, takie które nie zostawiają włosków) oraz pędzelek lub szczotkę z miękkim włosiem.
- Wybierz środek czyszczący przeznaczony tylko do czyszczenia, a więc do usuwania brudu. Nie wybieraj preparatów 2w1.
- Rekomendujemy wybieranie środków w paście, płynie lub mleczku i odradzamy stosowanie tych w aerozolu.
- Jeśli dany środek czyszczący stosujesz po raz pierwszy przetestuj go na niewidocznym fragmencie, aby sprawdzić, czy nie wystąpi nieprawidłowa reakcja na materiale.
- Przy pomocy miękkiej szmatki, pędzelka lub szczotki z miękkim włosiem nałóż bardzo dokładnie środek na powierzchnię skóry -rekomendujemy użycie pędzelka z miękkim włosiem.
- Nakładaj środek jednorazowo na niewielkich przestrzeniach, w ten sposób zrobisz to dokładniej. Zwróć uwagi na załamania i zagięcia skór, jeśli takowe występują - nakładając środek w tych miejscach, wykonuj to to zgodnie z przebiegiem tych linii.
- Dokładnie go rozetrzyj środek do czyszczenia - rozcierając środek rób to w miarę delikatnie, nie dociskaj zbyt mocno szczotki czy też szmatki. Wykonaj raczej coś w rodzaju masażu, wówczas cała powierzchnia szczotki czy pędzelka będzie ściśle przylegała do skóry, a środek zostanie rozprowadzony równomiernie. Na tym etapie również szczególnie przyłóż się do wmasowania go w miejscu załamań czy zagięć skóry.
- Pozostaw środek czyszczący na skórze na czas, który rekomenduje producent, weź też pod uwagę temperaturę i wilgotność otoczenia, ponieważ, gdy będzie zbyt gorąco i wilgotno, pory skóry będą bardzo otwarte, a środek może zbyt szybko wniknąć w głęb materiału, wnikając razem z rozpuszczanym brudem. Orientacyjny czas, który zazwyczaj zalecają producenci to od 2 do 6 minut - ale upewnij się, co zalecane jest na opakowaniu środka.
- Jeśli tapicerka jest mocno zabrudzona, powtórz czynność nałożenia i wmasowania środka do czyszczenia.
- Po upływie rekomendowanego czasu usuń rozpuszczony brud miękką szmatką z mikrofibry - używaj tylko czystych szmatek i zmieniaj je tak często, aż szmatka nie będzie miała widocznego brudu.
Krok 3 - Konserwacja i pielęgnacja
- Przygotuj środek konserwujący lub specjalną odżywkę, kilka miękkich szmatek z mikrofibry,
- Jeśli dany preparat używasz po raz pierwszy przetestuj go na niewidocznym fragmencie, aby sprawdzić, czy nie wystąpi nieprawidłowa reakcja na materiale.
- Gdy usuniesz cały rozpuszczony brud (szmatka, którą go usuwasz musi być czysta) pozostaw mebel na pewien czas, aby tapicerka wyschła.
- Na suchą tapicerkę nałóż delikatnie środek konserwujący - nie przesadzaj z ilością, a stosuj się do zaleceń producenta.
- Środek nakładaj delikatnie go wcierając, bardziej w formie masażu, niż mocnego dociskania.
- Środek wcieraj dopóty, dopóki cały się wchłonie - czyli tak długo, aż szmatka będzie się po skórze ślizgać.
- UWAGA: stosuj się do zaleceń producenta, ponieważ niektórzy zalecają, by po nałożeniu środka do konserwacji lub odżywki pozostawić ją na kilka minut, a inni zalecają wcieranie go bezpośrednio po aplikacji, aby usunąć jego nadmiar.
- Generalną zasadą jest to, aby tapicerka skórzana po aplikacji odżywki czy środka konserwującego była sucha, bez tłustych pozostałości.
Właściwe przeprowadzone czyszczenie i konserwacja skóry zapewni meblom zarówno ich czystość, a Państwu komfort z ich korzystania, jak i odpowiednie nawilżenie, odżywienie i zabezpieczenie skóry. Odpowiednio pielęgnowana tapicerka skórzana w meblach czyli zgodnie z powyższymi zasadami, właściwymi środkami chemicznymi i akcesoriami oraz w zalecanych odstępach czasowych, zagwarantuje zarówno jej czystość jak i dłuższą żywotność, poprzez większą odporność na:
- powstawanie plam w wyniku rozlania barwiącego płynu lub migrowania barwnika z odzieży,
- wchłanianie zapachu z ludzkiego potu,
- zniszczenia mechaniczne,
- zagięcia,
- pękanie,
- wycieranie siedzisk i oparć.
Do poczytania w tym temacie:
Czyszczenie tapicerki skórzanej w zależności od pory roku.
Jak dbać o meble ze skóry naturalnej.
Czego absolutnie nie stosować podczas czyszczenia mebli skórzanych.
Źródło: "Skórzane królestwo" Sebastian Kocoł.