Jak czyścić meble skórzane w zależności od pory roku?

Jak czyścić meble skórzane w zależności od pory roku?

Od wielu lat oferujemy naszym klientom meble tapicerowane, w tym również meble skórzane i również wspieramy w prawidłowym dbaniu o nie. Niezależnie od tego, czy konstrukcja mebla wykonana z litego drewna, z połączenia mdfu z drewnem lub z metalu, ich elementem wspólnym jest naturalna skóra. Abyście mogli Państwo cieszyć się pięknem skórzanej tapicerki, należy o nią prawidłowo dbać, czyli systematycznie czyścić ją i konserwować, używając do tego odpowiednich materiałów i preparatów. 

Rozpoczynamy cykl, w którym nasz ekspert będzie Państwu przybliżał zasady prawidłowej pielęgnacji, czyli czyszczenia i konserwacji, radził, jak unikać błędów oraz będzie dzielił się krótkimi poradami na temat usuwania konkretnych zabrudzeń ze skóry. Zapraszamy do śledzenia kolejnych artykułów, w którym będziemy odpowiadać na ważne kwestie:

  • Jak prawidłowo pielęgnować meble skórzane?
  • Jak często czyścić i konserwować tapicerkę skórzaną?
  • Czy w zależności od pory roku postępujemy inaczej?
  • Jakie są najczęściej popełnianie błędy i czego unikać?

Naturalna skóra jest materiałem naturalnym, która współpracuje z warunkami zewnętrznymi, reagując na temperaturę otoczenia i wilgotność powietrza. Jest materiałem oddychającym i higroskopijnym - prawidłowe dbanie zapewni Państwu zachowanie tych cech i niedopuszczenie do zatkania porów skóry, co może niestety skutkować rozwojem pleśni. Prócz tego, że meble wykończone tapicerką skórzaną powinno się czyścić i konserwować od 3 do 4 razy w roku, to warto pamiętać, że skóra inaczej się zachowuje w zależności od konkretnej pory roku. Oczywiście przez cały rok w mieszkaniu powinna być sprawnie działająca wentylacja zapewniająca optymalną temperaturę i wilgotność, ale trzeba pamiętać o tym, że w mieszkaniu po prostu żyjemy, czyli oddychamy, gotujemy, pierzemy i suszymy pranie, otwieramy okna, wpuszczając tym samym powietrze o aktualnej wilgotności zewnętrznej, a zimą także ogrzewamy pomieszczenia.

Jak zatem postępować ze skórzanymi meblami w zależności od pory roku? 

 

Pielęgnacja tapicerki skórzanej w meblach w zależności od pory roku

Ciepła wiosna i Lato

Niezależnie od tego, czy mamy zamontowaną klimatyzację, najlepszą mechaniczną wentylację, ciepłą wiosną i latem bardzo często otwieramy okna wpuszczając do środka mieszkania zewnętrzne powietrze o zmieniającym się poziomie wilgotności oraz o różnej temperaturze: w nocy może być to kilkanaście stopni, ale w dzień dwadzieścia kilka, a nawet trzydzieści kilka. Parametry te mogą się wahać wielokrotnie w ciągu dnia, większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ mają one na zachowanie skóry. Z uwagi na to, że skóra jest materiałem naturalnym, posiada pory, przez które następuje wymiana powietrza - dzięki temu materiał oddycha a wewnątrz wypełnienia nie gromadzi się nadmiernie wilgoć i nie rozwijają rozmaite patogeny. Jest także materiałem higroskopijnym.

W porze letniej pory tkaniny skórzanej są otwarte, a kolagenowe włókna, z których jest zbudowana, są rozluźnione - to powoduje, że bardzo szybko chłonie wilgoć z otoczenia. Jakie są tego konsekwencje podczas wykonywania zabiegu czyszczenia i konserwacji?

  • skóra będzie dość szybko chłonąć stosowany przez Państwa środek czyszczący, co przyspiesza czynności, ale może powodować także problemy,
  • z uwagi na szybkość chłonięcia środka czyszczącego, może on niedostatecznie rozpuścić brud,
  • wchłonięty do wewnątrz środek czyszczący, zostanie wchłonięty razem z brudem,
  • środek do konserwacji także szybko się wchłania, co przyspiesza cały proces pielęgnacji. To jest dużym plusem, ponieważ bardzo szybko możemy rozpocząć ponowne korzystanie z mebli.

 

Jaki zatem wybrać dzień latem i ciepłą wiosną do pielęgnacji mebli skórzanych?

  • przeprowadzić zabiegi czyszczenia i konserwacji w dni, w których temperatura jest niższa - optymalna temperatura to 20-28 stopni,
  • wybrać dzień, gdy jest pochmurno
  • przypadku słonecznego dnia, jeśli meble skórzane stoją w miejscu bezpośredniej ekspozycji na słońce, zabiegi przeprowadzić przy zasuniętych zasłonach lub roletach,
  • unikać dni deszczowych i parnych, w których wilgotność powietrza jest większa,

 

 

Jesień i wczesna wiosna

Pora jesienna i wczesnowiosenna to zarówno dni słoneczne, ale także krótsze, często deszczowe, w których powietrze ma wysoką wilgotność. Przy dużej wilgotności, niższej temperaturze, pory skóry są bardziej zamknięte, niż w porze ciepłej wiosny i gorącego lata - to rodzi określone konsekwencje dla zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaki dzień wybrać wczesną wiosną i jesienią do pielęgnacji mebli skórzanych?

  • skóra będzie dłużej chłonąć stosowany przez Państwa środek czyszczący - dzięki temu ma on więcej czasu, by usunąć brud, który nie wniknie do środka tapicerki, łatwiej zatem kontrolować proces czyszczenia i usuwania brudu,
  • nakładany środek do konserwacji, odpowiednia odżywka będzie się wchłaniać nieco dłużej - warto zatem przeznaczyć na to określony czas, w którym nie będziemy korzystać z mebli, aby częściowo nie wchłonęły jej nasze ubrania. Przed rozpoczęciem użytkowania sprawdzić, czy skóra nie ma poślizgu, w dotyku powinna sprawiać wrażenie "tępej",
  • wybrać dzień słoneczny i bezdeszczowy,
  • optymalna temperatura to 8-18 stopni,
  • jeśli wilgotność zewnętrzna jest wysoka, może za tym iść wysoka wilgotność wewnątrz mieszkania - wówczas warto wysuszyć nieco pomieszczenie, w którym stoją meble skórzane, włączając na kilka godzin przed rozpoczęciem zabiegów ogrzewanie.

 

 

Zima

Zimne i mroźne dni to czas, w którym pory skóry są zamknięte - to też oczywiście zależy od temperatury, którą utrzymujemy w pomieszczeniu, od odległości od okien, w przypadku częstego ich otwierania lub od bliskości źródła ogrzewania, jeśli lubimy wyższą temperaturę - tu przypominamy od konieczności zachowania odpowiedniej odległości od źródeł ciepła, minumum 2 metry od grzejnika, pieca czy innego źródła.

Jaki dzień wybrać zimą do pielęgnacji mebli skórzanych?

  • im bardziej zamknięte pory skóry, tym większe problemy z wchłanianiem środka, zatem skóra będzie dłużej, niż w lecie, chłonąć środek czyszczący - ale zyskujecie Państwo czas, aby skutecznie usunął on brud,
  • odżywka czy środek do konserwacji będzie się wchłaniać dość długo - najlepiej zatem nie korzystać z mebli przez jeden dzień, aby dać jej na to odpowiedni czas - inaczej nie wchłonie się dobrze i na powierzchni skóry pozostanie śliski "film". Przed rozpoczęciem użytkowania mebli sprawdzić, czy skóra nie ma poślizgu, powinna być "tępa",
  • wybrać dzień słoneczny,
  • zadbać o to, by pomieszczenie było odpowiednio nagrzane, ale żeby nie było przegrzane ciepłem pochodzącym ze źródła ciepła, 
  • skontrolować wilgotność w pomieszczeniu - jeśli będzie zbyt wysoka, warto wysuszyć nieco pomieszczenie, w którym stoją meble skórzane, stosując np. pochłaniacz wilgoci.

 

Przypominamy także o tym, że:

  1. Zawsze trzeba stosować środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji skóry naturalnej.
  2. Inne preparaty stosujemy do czyszczenia i inne do konserwacji - nie stosujemy preparatów 2w1.
  3. Jeśli rozpoczynacie Państwo przygodę z nowym i nieznanym preparatem, przeprowadźcie próbę na niewidocznej na zewnątrz części skóry i dopiero po pozytywnym teście, stosujcie środek na całość. 
  4. Stosować środki dobrej jakości, renomowanych firm - odradzamy używanie tanich preparatów marketowych.
  5. Odradzamy stosowanie środków i preparatów domowej roboty - mogą spowodować zatkanie porów skóry i doprowadzić do zniszczenia tapicerki, a nawet do rozwoju pleśni w jej wnętrzu.
  6. Wszystkie preparaty stosujemy zgodnie z instrukcją ich producenta, zwłaszcza stosujemy się do czasu pozostawiania ich na skórze.
  7. Do czyszczenia i do nakładania preparatu konserwującego/odżywczego używamy innych, zawsze czystych i miękkich ściereczek, zmieniając je w miarę potrzeby zwłaszcza podczas usuwania brudu po zastosowaniu środka czyszczącego.

 

Do przeczytania o podobnej tematyce:

Jak dbać o meble ze skóry naturalnej

Poszczególne kroki i etapy w czyszczeniu i pielęgnacji mebli skórzanych

Czego absolutnie nie stosować podczas czyszczenia mebli skórzanych.

 

Źródło: "Skórzane królestwo" Sebastian Kocoł.

Infolinia sklepu:

71 725 45 00

sklep@milemaison.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Rejestracja
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium