Kupiliśmy meble tapicerowane ze skóry naturalnej i co dalej? Ustawiliśmy sofę i fotele, użytkujemy i oczywiście dbamy, aby zawsze wyglądały pięknie, aby były czyste, aby posłużyły nam jak najdłużej w dobrej lub idealnej kondycji. Informacje o tym, jak prawidłowo dbać o meble skórzane otrzymujecie Państwo od nas zawsze po dokonanym zakupie. Wiedzą dzielimy się także ze wszystkimi, którzy nie kupili takowych u nas, ale poszukują wiarygodnych informacji na ten temat w publikacjach z cyklu Pielęgnacja tapicerki skórzanej mebli.
Zdarza się jednak, że otrzymujemy od Państwa zapytania na temat rozmaitych porad opublikowanych gdzieś w internecie, w których ktoś radzi, aby zastosować taki a taki środek........ cieszymy się, że Państwo kontaktujecie się z nami w tej sprawie, ponieważ po pierwsze jest to dla nas dowodem zaufania, a po drugie (i chyba najważniejsze) udaje nam się często uchronić Państwa meble od zniszczenia. Postanowiliśmy przejrzeć rozmaite fora, blogi, strony, w których pojawiają się pseudo-porady na temat pielęgnacji skórzanych mebli, czy tez usuwania określonych plam. Przyznajemy, że włos się na głowie zjeżył.
Najważniejsza porada dla Państwa: słuchajcie profesjonalistów. Jeśli macie problem w doborze środka do mebli skórzanych, jeśli potrzebujecie usunąć konkretne zabrudzenie, plamę, uzupełnić wytarty barwnik - wybierzcie kontakt z profesjonalnym sklepem ze środkami do tapicerki skórzanej lub zakładem oferującym profesjonalne czyszczenie i renowację takich mebli. W sklepie Mile Maison nasze instrukcje i porady opieramy tylko i wyłącznie na rzetelnych informacjach uzyskanych w takich właśnie miejscach i na naszym wieloletnim doświadczeniu w sprzedaży skórzanych mebli. Być może popełniamy błąd biznesowy (żart!), ale nam naprawdę zależy, abyście kupionymi u nas meblami cieszyli się jak najdłużej, a nie szybko wracali po kolejny taki sam komplet, ponieważ poprzedni uległ zniszczeniu w wyniku zastosowania złego środka czy w wyniku braku regularnej konserwacji mebli. Oczywiście wracajcie do nas jak najczęściej, ale po zakupy innych produktów: innych mebli, lamp czy dekoracji :)
Postanowiliśmy zatem spisać krótko kilka wskazówek, czego absolutnie nie wolno robić podczas czyszczenia i konserwacji skórzanej tapicerki, odnosząc się do najpopularniejszych pseudo-rad i najczęściej popełnianych błędów.
Czego absolutnie nie wolno robić podczas czyszczenia mebli skórzanych
- Nie wolno przemaczać skóry - podczas procesu parowania wody skóra się wysusza oraz ulatniają się olejki zapewniające odpowiedni poziom nawilżenia włókien skóry i ich miękkość.
- Nie szorujemy skóry szczotką - używając szczoteczki do rozprowadzania środka czyszczącego nie wolno jej za bardzo przyciskać (bo środek nie rozprowadza się równomiernie), ani nie należy nią szorować skóry. Stosując szczoteczkę kupioną przeznaczoną do tego celu i kupioną w profesjonalnym sklepie, wykonujemy masaż skóry, a nie szorowanie.
- Nie zostawiamy na skórze naniesionego środka czyszczącego - środek czyszczący po naniesieniu należy zostawić na powierzchni skóry tyle czasu, ile zaleca producent. Następnie należy go usunąć. Pozostawienie go na dłużej może spowodować jego migrację w głąb czyszczonej skóry, w wyniku której do wewnątrz dostanie się także rozpuszczony brud. Pamiętajmy także, że nie usunięcie takiego środka w ogóle, spowoduje powstanie nieestetycznych zacieków - będą to zacieki z rozpuszczonego brudu, którego nie usunęliśmy
Jakich środków nie używać podczas czyszczenia mebli ze skóry naturalnej
Tak naprawdę główna zasada co do wyboru środka do procesu regularnego czyszczenia tapicerki skórzanej czy też środka, który ma usunąć określony rodzaj plamy wydaje się być oczywista - stosujemy tylko środki profesjonalne, ale nie typowo marketowe i nie w aerozolu. W dobie internetu i dostępu do różnorakich porad sięgamy jednak czasem do "doświadczeń" innych i porad, które niestety czasami okazują się zgubne dla naszych mebli. Ponieważ nie rekomendujemy żadnej określonej marki oferującej profesjonalne środki do czyszczenia tapicerki skórzanej, zebraliśmy dla Was z internetu najczęściej pojawiające się błędne rady i wskazówki i serdecznie prosimy, abyście się do nich nie stosowali czyli nie stosowali poniższych środków:
- balsamy i oliwki do ciała, wazelina, kremy do rąk - nie stosujemy, ponieważ są to preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry, ale ludzkiej, która żyje i w ciągłym czasie przechodzi różne procesy regeneracji, odnawiania się, złuszczania itp. Zastosowanie ich do skóry na kanapie czy fotelu spowoduje, że zapchane zostaną pory skóry, w wyniku czego zahamowany zostanie proces wymiany powietrza, który jest niezbędny, aby nie doszło do powstawania pleśni i gnicia.
- kremów nawilżających do twarzy - nie stosujemy. Efekt, jaki osiągniemy będzie identyczny jak w przypadku opisanych wyżej preparatów do ciała.
- szampon do włosów - nie stosujemy. Podobno ma się sprawdzić piana powstała z tego szamponu.... zaprzeczamy temu. Pomijając fakt, że chyba trzeba by było zużyć sporo wody, aby taką pianę dokładnie usunąć, to trzeba pamiętać o tym, że szampony zawierają rozmaite silikony i inne środki służące naszym włosom, ale nie tapicerce skórzanej. Odbarwienie będzie tu najlżejszą konsekwencją, ponieważ jeśli zostaną zapchane pory skóry, po prostu zacznie ona gnić i pleśnieć, gdyż nie będzie koniecznej cyrkulacji powietrza.
- mydło - nie stosujemy. Naprawdę w różnych miejscach w internecie pojawiają się informacje, że można użyć kilka kropel naturalnego mydła z wodą destylowaną, mydło marsylskie w roztworze z wody, szare mydło z wodą ... itp. Absolutnie nie. Każde takie mydło zapcha pory skóry. To nie jest skóra żywa, jak ludzka, ona sama się nie zregeneruje. Gdy pory zostaną zatkane, to nie skóra nie będzie prawidłowo wentylowana i zaczną się procesy gnicia, pleśnienia. Ponadto mydliny trzeba usunąć sporo ilością wody, co dodatkowo spowoduje wysuszenie skóry i uszkodzenie jej włókien, ponieważ podczas parowania odparują także cenne dla tapicerki skórzanej olejki, a same włókna skóry zostaną wysuszone.
- detergent do prania tkanin - nie stosujemy. Spotkaliśmy kilka takich porad, że trzeba go rozcieńczyć z wodą, spryskać skórę i przetrzeć. Po prostu włos się jeży ponownie. Nawet te najbardziej delikatne detergenty przeznaczone dla ubrań alergików lub detergenty ze składników naturalnych będą zawierać w swojej formule składniki niszczące skórę mebla, zatykającą jej pory, efekt jaki osiągniemy to rozpoczęcie procesu jełczenia, gnicia, a nawet pleśnienia skóry.
- płyn do mycia szyb - nie stosujemy. Podobno ma usunąć niektóre plamy.... zaprzeczamy! Plama najprawdopodobniej i tak nie zejdzie, za to usuniecie Państwo lakier ze skóry i jej barwnik.
- mleczka do czyszczenia kuchni i łazienki - nie stosujemy. Pomijając ich często agresywny skład, nieodpowiednie PH, to bardzo często zawierają w swoim składzie drobinki lub inne substancje ścierne, mające zadanie rozprawić się z brudem, kamieniem, pozostałościami mydła i szamponów. Takie substancje ścierne porysują skórę w meblach, a nawet zetrą lakier ochronny czy barwnik.
- zmywacz do paznokci - nie stosujemy. Nie dajmy wiary, że usunie trudne plamy. Efekt natomiast będzie taki sam, jak wyżej opisany przy płynie do mycia naczyń.
- środki do czyszczenia kleju z naklejek - nie stosujemy. Naprawdę w kilku miejscach znaleźliśmy taką poradę..... Zdecydowanie odradzamy, ponieważ mają w swojej formule agresywnie działające składniki, niszczące strukturę włókien skóry, a także usuwające lakier ochronny i barwnik.
- domowych preparatów z sody oczyszczonej - nie stosujemy. W wielu miejscach w internecie napotkaliśmy na porady jak sporządzić roztwór z wody i sody oczyszczonej do czyszczenia skóry lub usunięcia plam. Pamiętajmy, że soda ma właściwości między innymi wybielające, zatem nawet jeśli udałoby się nim usunąć plamę, to usuniemy ją razem z barwnikiem i powstaną nieestetyczne odbarwienia.
- środki do czyszczenia tkanin innych niż skóra - nie stosujemy, ponieważ w swoim składzie mają składniki przeznaczone do innego rodzaju włókien i naturalna skóra może ulec zniszczeniu, a dodatkowo na tapicerce mogą powstać nieestetyczne zacieki.
Do poczytania w tym temacie:
Etapy pielęgnacji mebli skórzanych.
Czyszczenie tapicerki skórzanej w zależności od pory roku.
Jak dbać o meble ze skóry naturalnej.
Źródło: "Skórzane królestwo" Sebastian Kocoł.